در لیگ قهرمانان آسیا چه خبر است؟ جنگ ۱۷ تیم برای صعود

تهران- ایرنا- ۱۷ تیم در رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیا هنوز روی کاغذ برای صعود به مرحله بعدی شانس دارند و رقابت سنگینی را در ۲ هفته پایانی دور گروهی در منطقه غرب آسیا خواهند داشت.

به گزارش ایرنا، چهل مسابقه برگزار شده و ۱۰۸ گل رد و بدل شده که معدل ۲.۷ گل در هر بازی را به ثبت رسانده است. این خلاصه‌ای است از آنچه تا پایان هفته چهارم مرحله گروهی رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیای فصل ۲۰۲۱ تا به اینجا گذشته است و تماشا کرده‌ایم.

مسابقات به حساس‌ترین مقطع خود رسیده و کم‌کم مشخص می‌شود که چه تیم‌هایی از غرب آسیا موفق به صعود می‌شوند و کدام تیم‌ها باید وداعی زودهنگام را تجربه کنند. از بین ۲۰ تیمی که درگیر هستند، صعود هیچ تیمی به دور بعدی قطعی نشده و تنها سه تیم، دیگر شانسی برای راه پیدا کردن به دور یک هشتم ندارند. یعنی ۱۷ تیم با انگیزه‌ای فراوان در ۲۰ دیدار باقی‌مانده دور گروهی در غرب آسیا پا به میدان خواهند گذاشت.

در ادامه نگاهی دقیق‌تر به پنج گروه نخست مسابقات و به طور خاص عملکرد چهار نماینده فوتبال کشورمان خواهیم داشت.

گروه یک:

اینکه نماینده ایرانی در این گروه وجود ندارد، اصلا دلیل خوبی برای پیگیری نکردن نتایج آن نیست. به هیچ‌وجه ۲ هفته پایانی این گروه جذاب را از دست ندهید. در هفته‌ای که گذشت همه چیز پیچیده شد. استقلال تاجیکستان با شگفتی‌سازی موفق شد چهار گل به الهلال بزند و راهی صدر جدول شود. نماینده پرقدرت عربستان که مشخص است از دوران اوج خود به دور است، با تحمل نخستین شکست، با امتیاز مشابه و به خاطر باخت سنگین‌تر در بازی رو در رو در رده دوم جای دارد. تیم‌های شباب الاهلی امارات و پاختاکور هم هرکدام چهار امتیاز اندوخته دارند و با صدر جدول فاصله‌ای سه امتیازی.

برنامه ۲ هفته پایانی:

شباب الاهلی – استقلال

آ جی اِم کا – الهلال

استقلال - آ جی اِم کا

الهلال – شباب الاهلی

جدول گروه یک:

یک- استقلال تاجیکستان ۷

دو-الهلال عربستان ۷

سه-شباب الاهلی ۴

چهار- آ جی اِم کا ۴

گروه دو:

یک گروه جذاب دیگر که هر چهار تیم آن شانس صعود دارند. تراکتور ایران بعد از سه تساوی، در دیدار چهارم طلسم را شکست و به اولین پیروزی دست پیدا کرد تا در کنار پرسپولیس به عنوان تنها نمایندگان ایرانی بدون شکست باقی بماند.

پرشورها در حال حاضر با ۶ امتیاز تیم دوم جدول هستند و با این وضعیت نمی توانند در بین سه تیم برتر دوم جای بگیرند و به نوعی ضعیف‌ترین تیم دوم محسوب می‌شوند. شاگردان رسول خطیبی برای صعود نیازمند حداقل چهار امتیاز هستند. در این گروه تیم الشارجه امارات با هشت امتیاز صدرنشین است و بیشترین بخت را برای رسیدن به دور بعدی دارد. پاختاکور ازبکستان اما دور از انتظار ظاهر شده و تنها سه امتیاز جمع آوری کرده است. نیروی هوایی عراق هم در اولین حضورش قعرنشین است.

برنامه ۲ هفته پایانی:

تراکتور-پاختاکور

نیروی هوایی-الشارجه

پاختاکور-نیروی هوایی

الشارجه-تراکتور

جدول گروه دوم:

یک- الشارجه ۸

دو-  تراکتور ۶

سه- پاختاکور ۳

چهار- نیروی هوایی ۲

گروه سوم:

گروه سوم در همان وضعیتی است که انتظارش را می‌کشیدیم. رقابت سه تیم الدحیل، استقلال و الاهلی برای صعود. فعلا نماینده قطر با چهار امتیازی که از استقلال گرفت، با هشت امتیاز در صدر جدول است اما به هیچ وجه جایگاه قرص و محکمی ندارد. استقلال و الاهلی عربستان با هفت امتیاز دوم و سوم هستند. آبی‌پوشان تهرانی در حال حاضر بهترین تیم دوم محسوب می‌شوند و راهی دور بعدی خواهند شد. نکته هیجان انگیز این است که هم استقلال و هم الدحیل باید با الاهلی پیکار داشته باشند و از طرفی نماینده عربستان بر خلاف الدحیل و استقلال دیگر با تیم قعرنشین و بدون امتیاز گروه یعنی الشرطه دیداری نخواهد داشت. به نظر می‌رسد همچنان الدحیل و استقلال بیشترین بخت را برای صعود از گروه سوم دارند.

برنامه ۲ هفته پایانی:

الشرطه-الدحیل

الاهلی-استقلال

استقلال-الشرطه

الدحیل-الاهلی

جدول گروه سوم:

یک- الدحیل ۸

دو- استقلال ۷

سه- الاهلی ۷

چهار- الشرطه ۰

گروه چهارم:

همانند گروه سوم، در گروه چهارم هم رقابتی نزدیک بین سه تیم برای صعود وجود دارد. فولاد خوستان، نماینده شایسته کشورمان در دیدار مقابل النصر عربستان اولین باخت خود را تجربه کرد تا حالا با پنج امتیاز تیم سوم گروه باشد. شاگردان جواد نکونام برای اینکه بتوانند راهی دور بعدی شوند باید در ۲ بازی باقی‌مانده به حداکثر امتیازات دست پیدا کنند. النصر عربستان اما بالاتر از السد، جدی‌ترین شانس صعود است. این تیم با هدایت مانو منزس هم فولاد را شکست داد و هم السد را. تیم ژاوی هرناندز هم سخت‌ترین مسیر را در پیش دارد. آنها هر ۲ مسابقه خود را با تیم الوحدات اردن انجام داده‌اند و هر ۲ پیکار باقی‌مانده‌شان مقابل تیم‌های رقیب است.

برنامه ۲ هفته پایانی:

النصر – الوحدات

فولاد- السد

الوحدات – فولاد

السد – النصر

جدول گروه چهارم:

یک- النصر ۸

دو- السد ۷

سه- فولاد ۵

چهار- الوحدات ۱

گروه پنجم:

شاید فقط روی کاغذ، بتوان پرسپولیس را جزو تیم‌هایی دانست که به یک هشتم نهایی صعود نمی‌کنند. شاگردان یحیی گل‌محمدی تنها تیم این دوره از مسابقات هستند که ۱۰۰ درصد امتیازات را به دست آورده‌اند و با تیم دوم هم پنج امتیاز فاصله دارند. این گروه تقریبا تکلیفش مشخص شده و احتمالا در هفته پنجم، همه چیز آن قطعی خواهد شد. الوحده امارات با ۲ برد بحث‌برانگیز و نزدیکی که مقابل الریان قطر به دست آورد، هم خودش را به رده دوم رساند و هم شجاع خلیل زاده و دوستانش را خیلی زود حذف کرد. گوای هند هم تنها در صورتی که هر ۲ بازی پیش روی خود را با برد پشت سر بگذارد می‌تواند بختی برای صعود داشته باشد. جدال بین گوا و الوحده در هفته پایانی می‌تواند جزو بازی‌های جالب باقی‌مانده باشد.

برنامه ۲ هفته پایانی:

الوحده – پرسپولیس

الریان – گوا

پرسپولیس – الریان

گوا- الوحده

جدول گروه پنجم:

یک- پرسپولیس ۱۲

دو- الوحده ۷

سه- گوا ۲

چهار- الریان ۱

حال باید دید در پایان از بین چهار نماینده فوتبال کشورمان کدام تیم‌ها به دور دوم صعود می‌کنند. اگر قرار بود که همین حالا بازی‌ها به اتمام می‌رسید، پرسپولیس به عنوان تیم اول و استقلال در قامت یکی از سه تیم برتر دوم راهی یک هشتم نهایی می‌شدند اما تراکتور و فولاد باید با جام وداع می‌کردند. نکته جالب‌تر این بود که سرخابی‌ها باید در دور دوم باهم روبرو می‌شدند. حال اما همچنان فرصت برای تغییر است. تراکتور و فولاد می‌توانند خود را در دیدارهای باقی‌مانده در جرگه صعود کنندگان قرار دهند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha