تاثیر بحران کرونا در کاهش مصرف مواد ممنوعه در ورزشکاران

تهران-ایرنا- پژوهش عضو هیات علمی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۴۰۰ نشان می دهد مصرف مواد ممنوعه در ورزشکاران به شکل معناداری کمتر از غیر ورزشکاران است.

به گزارش روز یکشنبه پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، در گزارش ارایه شده توسط علی کاشی اطلاعات جدیدی در مورد مصرف مواد افیونی در پی بیکاری گسترده و انزوای آسیب زای ایجاد شده توسط قرنطینه های خانگی در دوران کرونا وجود دارد. در سال های اخیر گرچه گزارش های موجود حکایت از عقب نشینی کمی در مقدار شیوع سوءمصرف مواد افیونی دارد، اما سوء مصرف مواد به طور کلی همچنان بالا بود.

در ادامه این پژوهش آمده است: با بیکاری تعداد زیادی از نیروی کار و شروع قرنطینه های خانگی در ماه های اخیر به دلیل بیماری کرونا، گزارش های کارشناسان و شواهد حاکی از تأثیر روانی ناشی از این اتفاق و افزایش خودکشی، همسر و کودک آزاری همچنین افزایش مصرف الکل و مواد مخدر است.

وی گفت: به گزارش دیوید اسپارکمن در سال ۲۰۲۰، یک آزمایشگاه ملی آزمایش دارو، هنگام مقایسه دوره امسال قبل از اعلام وضعیت اضطراری ملی کرونا، با دوره مشابه آن در سال گذشته بیان می دارد روند نگران کننده ای در این خصوص وجود دارد و این موسسه افزایش ۳۲ درصد برای فنتانیل غیر تجویز شده، ۲۰درصد برای مت آمفتامین، ۱۲.۵ درصد برای هرویین و ۱۰درصد برای کوکائین، همراه با افزایش ۱۸ درصد در مصرف بیش از حد مواد مخدر را گزارش می کند.

بر اساس گزارش این پژوهشگر، شیوع بیماری کرونا تغییراتی را در مصرف این مواد در ورزشکاران استان تهران ایجاد کرده است. در این تحقیق از ورزشکاران سوال شده بود که در ۶ ماه گذشته و در شرایط بحران کرونا تا کنون از چه موادی استفاده کرده بودند.

بر اساس این اطلاعات مشخص است که مصرف مواد ممنوعه شامل سیگار، مواد مخدر، روانگردان و مشروبات الکلی در دوران بحران کرونا در بین جوانان و نوجوانان ورزشکار استان تهران به شکل بارزی کاهش یافته است.

این محقق پیشنهاد داد برای کاهش عوارض ناشی از مصرف این مواد در بین این جمعیت بزرگ اقدام به برنامه ریزی تولید محتوای علمی و آموزشی کرده و دوره های پیشگیری از مصرف این مواد اجباری شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =