فرماندار خرمشهر:برخی قوانین عامل بازدارنده توسعه منطقه آزاد اروند است

آبادان - ایرنا - معاون استاندار خوزستان و فرماندار ویژه خرمشهر گفت: برخی قوانین سرزمین اصلی در منطقه آزاد اروند به عنوان یک عامل بازدارنده در توسعه این منطقه آزاد به شمار می روند.

به گزارش ایرنا محمد حیدری روز یکشنبه در آیین معارفه سرپرست جدید منطقه آزاد اروند که با حضور حمیدرضا مومنی دبیر شورای عالی مناطق آزاد تجاری- صنعتی و ویژه اقتصادی در سرسرای سازمان منطقه آزاد اروند برگزار شد اظهار داشت: درحال حاضر قانون سرزمین اصلی بر رفتار، ضوابط، مقررات تجاری، صنعتی و نظایر اینها در این منطقه آزاد حاکم است لذا حتما باید تکلیف این موضوع مشخص شود.

وی با بیان اینکه برای موفقیت منطقه آزاد اروند در آینده باید مشکل مداخله قانونی بین منطقه آزاد و سرزمین اصلی برطرف شود گفت: در این راستا موفقیت و کارآمدی بخشی از جغرافیای سیاسی خرمشهر و آبادان در منطقه آزاد و بخشی خارج از منطقه آزاد روشن نبوده و تکالیف مدیران سیاسی دوگانه است.

فرماندار خرمشهر گفت:اعتبارات و بودجه ما برای منطقه آزاد اروند از یک قانون و برای سایر مناطق از قانون دیگری پیروی می کند که با این روند پیوند منطقه آزاد و جغرافیای سرزمین بسیار دشوار شده و تناقص‌ها جدی‌تر خواهد شد.

حیدری گفت: برای اینکه مطالبات مردم ساکن در منطقه آزاد اروند را به درستی و شفاف پاسخ دهیم بازنگری در رابطه با ماموریت منطقه آزاد اروند در چارچوب قانون سرزمینی و مناطق آزاد ضروری است لذا باید در نظام‌نامه حقوقی این منطقه آزاد تجدید نظر شود .

فرماندار ویژه خرمشهر با بیان اینکه برخی مردم قضاوتی متفاوت و ناصحیح نسبت به منطقه آزاد اروند دارند افزود: با وجود همه اشکالاتی که در قانون مناطق آزاد وجود دارد ، منطقه آزاد اروند در چند سال گذشته به موفقیت های بزرگی دست یافته است.

حیدری منطقه آزاد را پازلی از اقتصاد کشور و بخشی از اقتصادی ملی دانست  و گفت: فلسفه وجودی منطقه آزاد تامین منابع ارزی ویژه ، جذب سرمایه گذاران خارجی بدون بروکراسی و طراحی یک سکوی صادراتی همچنین باز کردن دروازه های اقتصاد کشور به سمت بازارهای جهانی است.

وی اظهار داشت: ایجاد منطقه آزاد اروند در یکی از استراتژیک ترین مناطق جمهوری اسلامی ایران یکی از بهترین تصمیم ها از سوی مسئولان نظام بوده است اما هر تصمیمی در سطوح راهبردی مستلزم مقدماتی است و برای موفقیت چنین تصمیمی امکاناتی نیاز است که می بایست محقق شوند چرا که منطقه آزاد اروند بر مبنای آسیب‌های ضعیف و ناتوان بعد از دوران دفاع مقدس تاسیس شده است.

حیدری در خاتمه افزود: انتظار ما ایجاد هم افزایی ، اتحاد و وحدت مدیریتی بین همه ارکان دولت و منطقه آزاد اروند و استان خوزستان است چرا که با وحدت بسیاری از مشکلات این استان  حل خواهند شد.

در این آیین "حسین گروسی" به عنوان سرپرست جدید سازمان منطقه آزاد اروند معرفی شد.

منطقه آزاد اروند با مساحت ۳۷ هزار و ۴۰۰ هکتار در شمال غربی خلیج فارس شامل شهرهای آبادان، خرمشهر و مینوشهر(جزیره مینو) می باشد که در محل تلاقی دو رودخانه اروند و کارون واقع است. 
این منطقه در همجواری با کشورهای عراق و کویت با داشتن ظرفیت های مناسب نظیر حمل و نقل جاده ای، ریلی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =