بازی‌دراز عملیات‌ تاثیرگذاری برای پیروزی‌های بعدی رزمندگان اسلام بود

قصرشیرین- ایرنا- فرمانده سپاه نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه گفت: بازی دراز یکی از عملیات‌های بسیار اثرگذار در منطقه برای پیروزی‌های بعدی رزمندگان اسلام بود که با وجود شیب‌های تند و ممتد و سخت‌گذر بودن این ارتفاعات شرایط جنگ در برابر دشمن را فراهم کرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سردار «بهمن ریحانی» روز یکشنبه در آیین برگزاری سالروز عملیات بازی دراز که از کنار قبور مطهر شهدای بازی دراز برگزار شد با اشاره به این سخن شهید بهشتی که " عرفان واقعی زادگاهش بازی دراز است"، افزود: این کلام ارزشمند نشان دهنده این واقعیت است که مردمانی معتقد باایمان راسخ و شجاع با نیروهای ارتش و سپاه عملیاتی را آغاز کردند و این منطقه را آزاد کردند و مثلث منطقه قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلان‌غرب را از دست دشمن رها ساختند.

وی اظهار داشت: در ابتدای جنگ دشمن از ارتفاعات بازی دراز برای دیده‌بانی استفاده می کرد و بعد که به اهمیت این منطقه رسید، با یک مهندسی سنگین در منطقه، عملیاتی آغاز کرد و یگان‌های زیادی را مستقر کرده و در این میان ارتش و سپاه ایران اسلامی با کمترین تجهیزات نظامی توانستند بخش زیادی از این ارتفاعات را پس بگیرند و افتخارات زیادی را برای نظام جمهوری اسلامی کسب کنند.

فرمانده سپاه نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه گفت: خلبان شهید علی‌اکبر شیرودی، شهدای گرانقدر اصغر وصالی، علیرضا موحد دانش، غلامعلی پیچک، روحانی شهید محمود غفاری، شهید محسن وروایی از جمله فرماندهانی بودند که با طراحی عملیات های مختلف از جان خود گذشتند و پرچم افتخار بر قله های بازی دراز را به اهتزار درآوردند.

سردار ریحانی اضافه کرد: سالیانه جمعیتی از دوستداران شهدا شامل خانواده‌های رزمندگان و کاروان‌های راهیان نور سراسر نقاط کشور در سالروز عملیات بازی دراز از این ارتفاعات صعود می‌کردند و یاد و خاطره شهدا را گرامی  می‌داشتند اما متاسفانه امسال به موجب شیوع ویروس کرونا شرایط برگزاری مراسم در ارتفاعات نبود و برنامه هایی در فضای مجازی و شبکه سراسری و سیمای استان کرمانشاه تدارک دیده شد.

امام جمعه سرپل ذهاب نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به خصوص شهدای عملیات غرورآفرین آزادسازی ارتفاعات بازی دراز در هشت سال دفاع مقدس، گفت: اگر اتحاد و همدلی و گوش به فرمان بودن ولی فقیه در جنگ نبود شاید ما هیچ وقت نمی توانستیم در مقابل دشمن به پیروزی برسیم.

حجت الاسلام «جواد فاطمی نسب» اظهار داشت: عملیات بازی دراز یک عملیاتی است که به صورت مشترک بین سپاه و ارتش شکل گرفت و رمز پیروزی ما در همین عملیات مهم این است که نیروهای نظامی ما سپاه بسیج و ارتش در کنار هم قرار می‌گیرند و  این فتح بزرگ پیروزی بزرگ حاصل می شود.

اتحاد و همدلی رمز موفقیت در دفاع مقدس

امام جمعه سرپل ذهاب گفت: اگر بخواهیم امروز بر مشکلات و دشمن غلبه پیدا کنیم  باید در کنار همدیگر با اتحاد و انسجام و همدلی و گوش به فرمان ولی فقیه در ابعاد مختلف قرار بگیریم تا باز هم شاهد پیروزی برای ملت عزیز و جمهوری اسلامی ایران در برابر دشمن باشیم.

حجت الاسلام فاطمی نسب افزود: امروز نوع جنگ و دشمنی با ما فرق کرده و دشمن امروز نمی تواند از لحاظ نظامی با جمهوری اسلامی روبرو شود و به دنبال این است با جنگ نرم به جوانان ما لطمه بزند.

وی اظهار داشت: دشمن درصدد است مردم را از انقلاب و نظام به نوعی ناامید کند ولی مردم باید بدانند مشکلاتی که در کشور و گرفتاری‌هایی که امروز سر راه زندگی مردم هست را به فضل خدا با انسجام و با اتحاد کنار می زنیم.

او اضافه کرد: همچنان که در عملیات سخت بازی دراز نگذاشتیم دشمن به اهدافش برسد به فضل خدا در جنگ های دیگر نمی گذاریم به اهداف خودش برسد همچنان که در دوران جنگ دشمن آب و خاک ما را نمی‌گرفت امروز دشمن به دنبال تصرف و تسخیر اعتقادات و ذهن و فکر جوان است اما به فضل خدا با بصیرت با تقوا ایمان، اخلاص دشمنان انقلاب را شکست می‌دهیم.

حجت الاسلام فاطمی نسب یادآور شد: اگر مجاهدت رزمندگان و تدبیر فرماندهان عزیز ما نبود شاید هیچ وقت نمی توانستیم این ارتفاعات با این شرایط خاص نظامی که داشت در کمترین زمان بتوانیم باز پس بگیریم.

عملیات ظفرمند «بازی دراز» در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ از سوی رزمندگان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه که در راس آنان خلبان شهید شیرودی حضور داشت، انجام شد.

در هشت روز عملیات دلاورانه، ارتفاعات بازی دراز از چنگال متجاوزان رژیم بعثی خارج و دشمن با تحمل هزاران کشته و صدها اسیر و انهدام تانک ها و تجهیزات نظامی مجبور به عقب نشینی شد.

بازی دراز از مناطق و ارتفاعات مهم میان شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب است که ارتش متجاوز عراق در ابتدای جنگ تحمیلی با تصرف این ارتفاعات تسلط کاملی بر این سه شهر غرب کرمانشاه داشت و از این منطقه ویژه برای دیده بانی و رصد فعالیت های رزمندگان اسلام استفاده می کرد.

در عملیات بازی دراز، ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد، ۲ دستگاه ادوات مهندسی دشمن بعثی منهدم و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ سرباز رژیم بعث عراق نیز کشته، زخمی و اسیر شدند.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت در هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هوایی، گلوله باران و موشک باران ارتش بعث قرار گرفت و در این مدت ۸۵۶ شهید، یک هزار و ۴۰۰ جانباز و ۱۱۲ آزاده سرافراز تقدیم نظام اسلامی کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha