ضرورت تامین ۱۰۰ هزارتن علوفه دستی برای جلوگیری از کوچ زودهنگام عشایر

تهران - ایرنا - رییس سازمان امور عشایر ایران اعلام کرد: برای جلوگیری از کوچ زودهنگام به مناطق ییلاقی نیاز به تامین ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر وجود دارد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، «شاهپور علایی مقدم» افزود: وزیر جهاد کشاورزی در این راستا، دستور تامین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای تغذیه دام عشایر را صادر کرده که در حال تامین است.

وی اظهارداشت: خشکسالی سال زراعی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، کاهش بارندگی و افزایش گرما موجب شده پوشش گیاهی در مراتع کشور بسیار ضعیف باشد و از این رو تاکید بر این است که کوچ زود هنگام و چرای زودرس دام عشایر در مناطق ییلاقی انجام نشود.

رییس سازمان امور عشایر ایران با بیان این که میزان بارندگی در کشور در سال زراعی جاری نسبت به سال گذشته ۵۲.۶ درصد کاهش داشته است، تصریح کرد: به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی، افزایش گرما و آزار حشرات، دام عشایر تحمل ماندن در مناطق قشلاقی را ندارند و وزن خود را از دست می دهند.

وی گفت: از سوی دیگر امسال عشایر با توجه به افزایش قیمت علوفه های دستی مانند جو، ذرت و کنجاله سویا اقدام به کوچ زودهنگام کرده اند، از این رو حمایت دولت و مدیریت بحران کشور و تخصیص اعتبار در راستای تامین و تدارک ۱۰۰ هزار تن علوفه دستی برای دام عشایر ضروری است تا آنها بتوانند بر اساس تقویم کوچ، وارد مناطق ییلاقی شوند.

علایی مقدم ادامه داد: در شرایط فعلی آب و هوایی، به منظور عدم ورود و چرای زودهنگام دام در مناطق ییلاقی، سازمان امور عشایر با همکاری و هماهنگی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و کمیته هایی که در راستای تعیین تقویم کوچ هر سال تشکیل می شود، تلاش می کند در مسیر کوچ و در میان‌بندها که مکان اطراق دام عشایر است، علوفه دستی برای تغذیه دام ها تهیه و سایر خدمات آبرسانی، بهداشتی، ترویجی، آموزشی و همچنین تسهیلات ارزان از طریق تشکل ها به عشایر ارایه شود.

وی با اشاره به این که سالانه از محل ماده (۱۰) و (۱۲) مدیریت بحران کشور ۵۰ میلیارد تومان برای تامین و تدارک نهاده ها از جمله علوفه دامی به عشایر اختصاص می یابد، اذعان داشت: این تسهیلات با کارمزد ۴ درصد بانکی، بازپرداخت ۵ ساله و ضمانت زنجیره های عشایر در اختیار آنها قرار می گیرد.

علایی مقدم گفت: سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نگران کوچ و چرای زود هنگام دام عشایر و فشار بر مراتع و تخریب پوشش گیاهی مناطق ییلاقی است و جلوگیری از این امر مستلزم حمایت دولت از عشایر می باشد.

وی با بیان اینکه نمی توان از عشایر انتظار داشت که در شرایط افزایش گرما، افزایش قیمت علوفه های دستی و نبود تسهیلات کافی در مناطق قشلاقی بمانند و بر اساس تقویم کوچ حرکت کنند افزود: در چنین شرایطی، عشایر برای استفاده از علوفه های مرتعی و کاهش هزینه های تولید، حرکت به سمت مناطق ییلاقی را زودتر آغاز می کنند.

به گزارش ایرنا، به تازگی « ترحم بهزاد» مدیرکل دفتر امور مراتع سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: عشایر باید تقریبا از ۳۰ فروردین‌ماه از عرصه‌های مرتعی مناطق قشلاقی خارج و در تاریخ ۲۰ اردیبهشت تا یکم خرداد وارد عرصه‌های مناطق ییلاقی شوند.

اگر زمان کوچ و چرای دام عشایر در عرصه های مرتعی رعایت نشود و یا دام خارج از ظرفیت وارد مراتع شود، طبق تبصره (۲) ماده ۴۷ و ۴۴ قانون حفاظت از بهره برداری جنگل ها و مراتع با افراد خاطی برخورد می شود.

این دستورالعمل به استانداری ها، سازمان امور عشایر و ادارات کل منابع طبیعی کشور ابلاغ شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 16 =