۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۱۵
کد خبرنگار: 1347
کد خبر: 84308013
۰ نفر

برچسب‌ها

۲ کانون ملخ در مهاباد مشاهده شد

مهاباد- ایرنا- کارشناس مسوول حفظ نباتات اداره جهادکشاورزی مهاباد گفت: ‌کانون‌های ملخ در اراضی ۲ منطقه از عرصه های طبیعی این شهرستان مشاهده و شناسایی شده است.

تورج شمس‌ برهان روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در سال زراعی جاری به علت مساعد بودن شرایط آب و هوایی آفت ملخ در برخی مناطق به حالت فعال درآمده که با تشکیل اکیپ‌های کانون یابی و کانون کوبی در اسرع وقت مبارزه با این آفت در شهرستان آغاز شده است.

وی با بیان اینکه در صورت کنترل نشدن این آفت می توانند آسیب جدی به مزارع و دیگر گیاهان وارد کند، اضافه کرد: آفت ملخ در مناطق "خلیفان" و "منگور شرقی" مشاهده شده که کشاورزان مبارزه با این آفت را در مراتع و اراضی خود در سطح ۷۵ هکتار در این ۲ منطقه شروع کرده‌اند.

کارشناس مسوول حفظ نباتات اداره جهادکشاورزی مهاباد گفت: کشاورزان در صورت مشاهده این آفت و به منظور جلوگیری از بروز خسارت در باغات و مزارع خود به مراکز جهادکشاورزی حومه شهرستان خود مراجعه کنند.

وی اضافه کرد: همچنین طی سال زراعی جاری ۱۱ هزار هکتار از مزارع این شهرستان برای مقابله با علف‌های هرز سمپاشی شده است.

وی افزود: مبارزه نکردن با علف‌های هرز خسارت بین ۳۰ تا ۵۰ درصدی به مزارع وارد کرده و می‌تواند افت کمی و کیفی محصول را در پایان فصل برداشت به همراه داشته باشد.

شمس برهان بیان کرد: مبارزه با علف‌های هرز هر سال در اوایل بهار و قبل از رشد کامل گیاهان به صورت مکانیزه و با استفاده از سموم دفع آفات نباتی انجام می‌شود.

وی به کشاورزان توصیه کرد که با مراجعه به مراکز جهاد کشاورزی دهستان‌ها و دریافت راهنمایی‌های فنی لازم نسبت به خرید سموم مورد نیاز خود از فروشگاه‌های مجاز اقدام و مزارع خود را علیه این آفت سمپاشی کنند.

مهاباد دارای بیش از ۸۰ هزار هکتار اراضی مستعد کشاورزی و باغی است؛ ۶۲ هزار هکتار از مزارع مهاباد در سال زراعی گذشته به کشت محصولات مختلف اختصاص یافت که ۵۲ هزار هکتار آن به صورت دیم و مابقی به صورت آبی کشت شده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =