معوقات کارگران خراسان شمالی پارسال کاهش یافت

بجنورد- ایرنا- مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی خراسان شمالی: معوقات کارگران استان از ۱۱۹ ماه در سال ۹۸ به ۴۱ ماه در پایان سال ۹۹ کاهش یافت.

حسن نوری روز یکشنبه در نشست خبری که به مناسب آغاز هفته کار و کارگر برگزار شد گفت: در سال ۹۸ هزار و ۵۰۲ کارگر در ۳۸ کارگاه مطالبات مانده و معوقه داشتند و با توجه به این که بیشتر این معوقات در بخش پیمانکاری بود با ابلاغ مصوبه ای مبنی بر این که پرداخت مطالبات پیمانکاران باید با اولویت پرداخت مطالبات کارگری باشد این آمار کاهش یافت به طوری که هم اکنون فقط ۵۸۵کارگر در ۱۳کارگاه مطالبات معوقه کمتر از ۴ ماه دارند.

وی با اشاره به افزایش ۳۹ درصدی حقوق کارگران اظهار داشت: نرخ افزایش دستمزد کارگران جامعه کارگری در سال جدید نسبت به سال های قبل خوب است و این افزایش بخشی از مشکلات جامعه کارگری را رفع می کند اما نرخ تورم بالاست و باید کارفرماییان بیش از گذشته شرایط کارگران را درک کنند.

نوری به بیان این که در سال ۹۹، هفت هزار بازرسی از سطح کارگاه های استان در زمینه حوادث ناشی از کار انجام شده است افزود: این بازرسی ها منجر به ۲۶۴ ابلاغیه شد و هم چنین ۱۰۱ کارفرمای متخلف در زمینه ایمنی و سلامت کار به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی خاطرنشان کرد: ۵۶ درصد حوادث کار منجر به فوت در بخش صنعت ساختمان اتفاق می افتد و در همین زمینه پارسال ۱۳هزار ساعت نفر آموزش  مباحث ایمنی کار انجام شد و ۱۲۸ پیمانکار نیز در این زمینه آموزش دیدند.

وی در زمینه اختلافات کار و کارگری نیز گفت: در استان هشت هزار و ۳۵۴ کارگاه فعال است و عمده این کارگاه ها نیز کوچک هستند و از دیگر سو به علت متعادل نبودن عرضه و تقاضا ممکن است سوء استفاده هایی از این وضعیت شود اما کارگرانی که با کارفرما اختلاف دارند و در این مورد شکایت می کنند مطابق با قانون پیگیر ایفای حقوق آن ها هستیم.

۸۴هزار و ۹۷۲ کارگر در استان کار می کنند

وی با بیان این که ۸۴ هزار و ۹۸۲ کارگر شاغل در استان شناسایی شده اند افزود: ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر از این تعداد کارگران ساختمانی هستند و هم چنین ۱۰۵ هزار کارگر استان بیمه شده اند.

وی در مورد دادخواست های شکایت ثبت شده در سامانه ویژه شکایات کارگری نیز گفت: در سال قبل ۲ هزار و ۳۳۶ شکایت در این سامانه ثبت و به هزارو ۹۸۲ شکایت رسیدگی شده است.

نوری با اشاره به اطلس رفاه ایرانیان که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تدوین شده است اظهار داشت: بر اساس شاخص هایی مانند دریافت یارانه، درآمد پایین و وجود دهک های پایین این استان دومین استان فقیر کشور اعلام شده است.

۴درصد مردم استان یارانه نمی گیرند

وی با بیان این که از مجموع ۹۹۰ هزار جمعیت استان، ۹۴۸ هزار نفر یارانه دریافت می کنند افزود: فقط   چهار درصد جمعیت استان یارانه دریافت نمی کنند که نشان دهنده وضعیت استان به لحاظ درآمدی است.

وی در موردعلل فقر استان اظهار داشت: بخش عمده ای از شاغلان و کسب و کارها روستایی و کشاورزی است و در این بخش خراسان شمالی زنجیره تولید، صنایع تبدیلی و تکمیلی و ارزش افزوده ای ندارد که منجر به افزایش سطح معیشت خانواده ها شود.

وی با بیان این که سهم اشتغال استان در بخش خدمات ۳۶.۷ و در بخش کشاورزی ۳۳.۷ است گفت: کمترین سهم استان نیز در بخش  صنعت با ۲۹.۶ درصد است.

رتبه اول پرداخت تسهیلات

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به تسهیلات مشاغل خانگی نیز گفت: در  هشت سال گذشته ۷۱۰ میلیارد ریال تسهیلات مشاغل خانگی در استان به چهار هزار و ۵۵۲ طرح پرداخت و منجر به ایجاد اشتغال پنج هزار و ۲۲۹ نفر شد

وی با بیان این که بیشترین سهم پرداخت تسهیلات روستایی و عشایری مربوط به استان بود گفت: در این زمینه استان برتر کشور شدیم.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: در سال گذشته  ۱۰ هزار پرونده مشاغل آسیب دیده از کرونا برای دریافت تسهیلات به بانک ها معرفی شدند که از این تعداد هشت هزار و ۱۱ فقره به طور کامل این تسهیلات را به میزان ۷۷۰ میلیارد ریال دریافت کرده اند.

نوری از تشکیل ۳۰ شرکت تعاونی جدید در سال ۹۹ خبر داد و افزود: این تعاونی ها با ۲هزار و ۳۷۳ عضو تشکیل شده اند و با سرمایه ۱۴۶میلیارد ریال برای هزار و ۵۸ نفر فرصت شغلی ایجاد کرده اند.

وی گفت: تعداد شرکت های تعاونی های خراسان شمالی هزار و ۶۲۶ شرکت است و ۱۵۶ هزار عضو نیز دارند و سرمایه کل این شرکت های تعاونی نیز ۴۷۶ میلیاردریال است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است و ۴۴ درصد از این جمعیت در روستاها ساکن هستند.  

در استان خراسان شمالی بیش از ۸۴ هزار و ۹۰۰ نفر کارگر از مزایای بیمه برخوردار هستند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha