شهرداری تهران لایحه حمایت از دبیرخانه مجمع شهرداران آسیایی ارائه کند

تهران-ایرنا- اعضای شورای اسلامی شهر تهران طی مصوبه ای شهرداری را به ارائه لایحه نحوه مشارکت و حمایت از دبیرخانه مجمع شهرداران آسیایی ملزم کردند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در دویست و هشتاد و نهمین جلسه خود طرح نحوه مشارکت و حمایت از دبیرخانه مجمع شهرداران آسیایی را در دستور کار قرار دادند.

«مجید فراهانی»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح گفت: مجمع شهرداران آسیایی(Asian Mayors Forum) با پیشنهاد شهرداری تهران و استقبال و مشارکت شهرداران، اعضای شوراها و انجمن های شهری، مدیران ارشد شهری و محلی از سراسرآسیا، با حمایت مجمع پارلمان های آسیایی(APA) و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با هدف ایجاد بستر لازم برای تقویت و توسعه روابط، تعاملات و همکاری های فنی، تخصصی، فرهنگی و اقتصادی بین المللی میان شهرداران و مقامات محلی شهرهای آسیایی، تاسیس و با تصویب اعضا، دبیرخانه دائمی آن در شهر تهران مستقر شده است.  

وی افزود: مبتنی بر اهداف و آرمان های شهرداران و مقامات شهری شرکت کننده در اولین اجلاس مجمع در تهران(۲۰۰۸) مجمع شهرداران آسیایی یک موسسه بین المللی غیردولتی و غیرانتفاعی با اهداف و آرمان های خیرخواهانه است که دستیابی به این اهداف و آرمان ها، مستلزم مشارکت و فعالیت داوطلبانه و موثر همه اعضا به ویژه شهر تهران به عنوان پیشنهاد دهنده، بنیانگذار و میزبان دبیرخانه دائمی مجمع است.

فراهانی ادامه داد: در سال ۸۷ شهرداری تهران با ارائه لایحه مجوز تامین اعتبار برگزاری اولین اجلاس شهرداران آسیایی از شورای اسلامی شهر تهران مجوز را دریافت کرد.

به گفته وی، این طرح به منظور شفاف کردن نحوه مشارکت و حمایت شهرداری تهران از دبیرخانه مجمع شهرداران آسیایی با قید یک فوریت و ماهیت الزام به ارائه از سوی شهرداری تنظیم و تقدیم هیات رئیسه شورا شده است.  

این عضو شورای شهر تهران از اعضای شورا خواست با رای به فویت طرح، زمینه ایجاد شفافیت مالی و عملکردی شهرداری تهران در مشارکت و حمایت از این مجمع را فراهم کنند.

در نهایت اعضای شورای شهر با ۱۶ رای طرح «الزام شهرداری تهران به ارائه لایحه نحوه مشارکت و حمایت از دبیرخانه مجمع شهرداران آسیایی» را تصویب کردند.

موافقت شورا با بهره برداری ملکی توسط سازمان نظام پزشکی

همچنین اعضای شورای اسلامی شهر تهران با یک فوریت لایحه شهردار تهران در خصوص «مجوز فروش و تصویب معامله ملک یک قطعه پلاک ثبتی در منطقه ۱۱» که قرار است سازمان نظام پزشکی بهره بردار آن باشد، موافقت کردند.

«محمد نادر محمدزاده»، رییس سازمان املاک و مستغلات شهرداری در خصوص این لایحه اظهار داشت: سازمان نظام پزشکی در وهله اول تقاضای یک واگذاری دیگری در منطقه سه شهرداری را داشته است و نظر شهرداری هم این بود که حتما باید با موافقت شورا باشد.

وی گفت: فوریت آن هم این است که مذاکرات از مدت‌ها پیش شروع شده بود و باید تکلیف آن زودتر تعیین شود و مجوز شورا اخذ شود.

«احمد مسجد جامعی» عضو شورای شهر تهران در این باره توضیح داد که می توان از ساختمان های مناسب تری برای این موضوع بهره گرفت.

وی اظهارداشت: برای نمونه در خیابان مشیرالدوله یکی از بهترین ساختمان‌های لاله‌زار است که از طرف خانواده پیرنیا برای امور پزشکی وقف شده است؛ زیر زمین این ساختمان محل برگزاری برنامه معروف گل‌ها بوده و سرشار از تصاویر شخصیت‌های تاریخی و اساطیری ایران است و پیش‌نویس قانون مشروطیت نیز در آنجا نوشته شده است.  

«حجت نظری» دیگر عضو شورای شهر هم خاطرنشان کرد: تقریبا ۲ هفته پیش یک لایحه دیگر در خصوص اجاره یک ملک به شورا ارایه شد؛ بهتر است که شهرداری همه این واگذاری‌ها را با هم بصورت یکجا به شورا ارجاع دهد.

«زهرا صدراعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران نیز اظهار داشت: این اقدام شهرداری رویه همیشگی آن است که طبق ضوابط، اموال و املاک بلا استفاده خود را فروخته یا اجاره می‌دهد.

وی افزود: سازمان نظام پزشکی تهران یکی از سازمان های بسیار فعال و موثر است و در جلسه پیش هم حق بهره‌برداری ۱۰ ملک به خانواده بهداشت و درمان داده شد.  

وی گفت: این واگذاری برای شهرداری هم آورده دارد و به تامین نقدینگی آن کمک می‌کند، هم ملکی در اختیار سازمان نظام پزشکی قرار می‌گیرد.

«محمود میرلوحی» دیگر عضو شورا در جریان بررسی لایحه عنوان کرد: ممکن است این ایراد باشد که چرا شهرداری یکجا املاکش را برای تایید یا عدم تایید فروش به صحن شورا نمی آورد اما در بهمن ماه ۹۵ هیات مدیره سازمان املاک و مستغلات برای ۳ هزار میلیارد تومان تصمیم گرفته است بدون آنکه در این باره صحبتی صورت گیرد.

وی ادامه داد: بنابراین باید خوشحال باشیم که امروز شاهد چنین شفافیتی هستیم.

به گفته وی، خوشبختانه آیین نامه معاملاتی شهرداری برای فروش و یا اجاره املاک در شهرداری سندیت دارد و بر همین اساس شهرداری میتواند هم به صورت مزایده و هم با مجوز شورا اقدام کند.  

در نهایت اعضای شورای اسلامی شهر تهران این لایحه را با ۱۸ رای تصویب کردند.

تایید گزارش حسابرسی ۲ سازمان وابسته به شهرداری

اعضای شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گزارش حسابرسی سال ۹۴ از سازمان مهندسی و عمران شهر تهران و گزارش حسابرسی سازمان حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران را بررسی و تصویب کردند.

«محمود میرلوحی» عضو شورای اسلامی شهر تهران طی سخنانی درباره گزارش‌های حسابرسی که مربوط به سال‌های گذشته است و قرائت می‌شود، گفت: متاسفانه اغلب گزارش های حسابرسی دوره قبلی به داستان لباس بعد سیزده به در می ماند.

وی با بیان اینکه بعد از این که مدیران رفتند گزارش را تنظیم می کنیم، گفت: البته این مشکلات دوران قبلی است و ما سعی کردیم که در دوره کنونی چنین اتفاقی نیافتد.

وی گفت: بر اساس گزارش سازمان مهندسی و عمران شهر تهران، ۴۹۷ میلیارد تومان حساب های بلاتکلیف است که در این سازمان وجود دارد.

میرلوحی عنوان کرد: در بند ۸ آمده است که سازمان مهندسی به دلیل عدم انجام امور برآورد ریالی پروژه ها توسط سازمان مستنداتی مبنی بر برآورد اولیه مقدار پروژه ها ارائه نکرده است.  

وی تاکید کرد که اطمینانی به اعمال کنترل هزینه ها متناسب با میزان پیشرفت پروژه ها و قیمت تمام شده مقدور نشده است.   

وی پل صدر را یکی از پروژه های سازمان مهندسی عمران شهرداری تهران است که هنوز رقم دقیق هزینه های آن مشخص نیست و گفت: از سال ۹۳ تقریبا دادن گزارش، توجه به قیمت تمام شده انجام نشده و اغلب قرارداد ها با ترک تشریفات انجام شده است.   

میرلوحی با بیان اینکه امروز بدهی های مالیاتی دوره قبل را پرداخت می کنیم، افزود: ۷۰ میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهی دوره قبل است که در حال جبران هستیم.

وی تاکید کرد: الان که بسیاری از گزارش عملکرد این سازمان در دست ما نیست سوال این است ما چه چیزی را باید تائید کنیم؟ ما نمی توانیم این همه اشتباهات و دور زدم قوانین را امضا کنیم.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: شاید ما باید قید کنیم که فعلا این گزارش بررسی شد و تا تعیین تکلیف همه موارد بررسی ها باید ادامه پیدا کند و در صورت لزوم متخلفان به هیات تخلفات با محاکم معرفی شوند.  

وی گفت: مدیران وقت باید جوابگو باشند چرا که خیلی از این قراردادها در اتاق‌های دربسته و با ترک تشریفات انجام شده است.

در نهایت کلیات گزارش حسابرسی سازمان مهندسی و عمران شهر تهران برای سال مالی ۹۴ با تغییرات انجام شده با ۱۱ رای گزارش حسابرسی سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای سال مالی ۹۴ با ۱۴ رای تصویب شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha