هرگونه بهره برداری از منابع باید با رعایت منافع نسل‌های آینده باشد

زنجان – ایرنا – مدیرگروه علوم محیط زیست دانشگاه زنجان گفت: هرگونه بهره برداری از منابع طبیعی و توسعه باید در راستای برخورداری نسل حاضر و با رعایت منافع نسل های آینده و حفاظت از محیط زیست باشد.

دکتر یونس خسروی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه همه ساله همزمان با روز زمین پاک برنامه های مختلف محیط زیستی در راستای احترام به زمین و ارتقای فرهنگ محیط زیستی در اقصی نقاط دنیا و نیز در ایران برگزار می شود، افزود: در واقع روز زمین پاک، یک فراخوان جهانی به رهبران جهان، مبتکران، صاحبان صنایع و سرمایه گذاران برای انجام اقدامی هماهنگ و یافتن راه حل های بهتر برای احیای زمین است.

وی ادامه داد: این مناسبت فرصتی است جهت یادآوری این موضوع که زمین به امانت در اختیار انسان قرار داده شده است و باید به این نکته توجه کرد که هرگونه بهره برداری و توسعه می بایست در راستای برخورداری نسل حاضر و با رعایت منافع نسل های آینده و حفاظت از محیط زیست صورت پذیرد.

خسروی خاطرنشان کرد: به طور قطع در راستای رسیدن به این هدف مهم، توجه به بحث آموزش و فرهنگ سازی محیط زیستی، رعایت اخلاق محیط زیستی و احترام به محیط زیست، امری ضروری به شمار  می آید. 

هر ساله نامی برای گرامیداشت روز زمین پاک انتخاب میشود که امسال نیز مانند سال قبل همچنان تمرکز بر روی شرایط اضطراری آب و هوا میباشد. در ایران نیز همزمان با سایر کشورها این روز را گرامی می دارند و امسال شعار «احیای دوباره زمین همراه با افزایش بهره‌وری برای توسعه پایدار» از طرف سازمان حفاظت محیط زیست برای این روز انتخاب شده است.

مدیرگروه علوم محیط زیست دانشگاه زنجان گفت: بزرگداشت روز زمین پاک هرساله در دانشگاه زنجان توسط گروه علوم محیط زیست در قالب برنامه های متنوع و با همکاری انجمن ها و سمن های مختلف محیط زیستی در سطح شهر و یا در داخل دانشگاه هم انجام شده می شد، متاسفانه از 2 سال قبل به دلیل شیوع ویروس کرونا، محدودیت های زیادی جهت برگزاری این برنامه ها به وجود آمده است.

وی افزود: امسال در راستای گرامیداشت این روز، گروه علوم محیط زیست با همکاری انجمن آرامان زنگان برنامه ای در جهت پاکسازی محوطه سد حسن ابدال انجام شد.

گفتنی است روز زمین پاک هر ساله در 22 آپریل (2 اردیبشهت) به عنوان سالگرد تولد جنبش مدرن محیط زیستی 1970 در سراسر جهان با انجام برنامه های مختلف محیط زیستی در راستای احترام به زمین و ارتقای فرهنگ محیط زیستی جشن گرفته می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =