۴ خبر زیست محیطی از اشنویه

مهاباد- ایرنا- برخورد قانونی با ۹۷ نفر از متخلفان زیست محیطی در سال گذشته، رسیدگی و پایش ۲ واحد صنعتی، رهاسازی یک بهله پرنده شکاری سارگپه و ۶ قطعه کبک و برخورد و پیشگیری از شکار کبک از جمله خبرهای زیست محیطی شهرستان اشنویه است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اشنویه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ۹۷ نفر از متخلفان محیط زیست این شهرستان طی سال گذشته به مراجع قانونی و قضایی معرفی شدند.

کریم خضری افزود: عاملان ۶۰ تخلف در موضوعات گوناگون زیست محیطی در سال گذشته به پرداخت سه میلیارد و ۲۸۹ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شدند.

وی اضافه کرد: در این رابطه ۲۸۹ عدد انواع ادوات و وسایل مربوط به شکار از شکارچیان در قالب ۱۸ مورد شکار غیرمجاز پرندگان، ۱۱ مورد شکار غیرمجاز پستانداران، سه مورد به میزان ۱۷۰ قطعه صید غیرمجاز آبزیان و هفت مورد زنده‌گیری پرندگان کشف و ضبط شد.

پایش ۲ مورد واحد تولیدی آلاینده

خضری گفت: با ارایه ۲ فقره شکواییه زیست‌ محیطی در این شهرستان ۲ واحد صنعتی توسط کارشناسان این اداره مورد پایش قرار گرفتند.

وی افزود: این شکواییه های مردمی از ۲ واحد آلاینده تولید شن‌وماسه و بتن‌سازی بود که کارشناسان به محل مراجعه و ضمن صدور اخطاریه زیست محیطی راهنمایی‌های لازم جهت رفع آلودگی را ارایه دادند.

خضری اظهار داشت: نقص در خط تولید، تعبیه نامناسب و عملکرد نامطلوب سیستم جلوگیری از ایجاد گرد و غبار از عوامل عمده ایجاد آلودگی بود که بازدید و نظارت مستمر را می‌طلبد.

رهاسازی یک بهله پرنده شکاری سارگپه و ۶ قطعه کبک در دامان طبیعت

رییس اداره حفاظت محیط زیست اشنویه ادامه داد: یک بهله پرنده شکاری سارگپه که با جراحت در بال تحویل این اداره شده بود با همکاری و تیمار دوستدار محیط زیست ضمن بازیابی توان پرواز در زیستگاه طبیعی خود رهاسازی شد.

وی ادامه داد: سه قطعه کبک که از متخلفان زنده‌گیر و سه قطعه نیز توسط یک دوستدار محیط زیست به این اداره تحویل داده شده‌ بود در این شهرستان در دامن طبیعت رهاسازی شد.

برخورد و پیشگیری از شکار کبک در اشنویه

وی ادامه داد: طی گشت یگان حفاظت محیط زیست اشنویه در مناطق کوهستانی دهستان "آغبلاغ" از آغاز به شکار چهار شکارچی کبک جلوگیری شد.

خضری گفت: طی این اقدام ۸۰ حلقه دام، یک قبضه اسلحه و یک دستگاه ضبط صوت از متخلفین کشف و توقیف شد.

وی گفت: دهستان "آغبلاغ" مشتمل بر ۱۹ روستا با دارا بودن طبیعتی بکر زیستگاه مناسبی برای گونه‌های جانوری به ویژه کبک است.

وی از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه شکار و زنده‌گیری پرندگان در این شهرستان توسط شکارچیان با شماره تلفن ۴۴۶۲۶۲۳۱ اطلاع دهند.

اشنویه از شهرستان‌های مرزی آذربایجان‌غربی است که باتوجه به وضعیت اکولوژیکی و برخورداری از سیمای زیست محیطی مطلوب از زیستگاه‌های مهم استان به‌شمار می‌آید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha