ذخایر خونی انتقال خون مهاباد رو به کاهش است

مهاباد- ایرنا- رییس اداره انتقال خون مهاباد با اشاره به کاهش شدید ذخایر خون در پی شیوع ویروس کرونا، از شهروندان خواست برای اهدای خون به افراد و بیماران نیازمند به این پایگاه مراجعه کنند.

داوود نصرارکن روز یکشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با توجه به شیوع بیماری کرونا و فرا رسیدن ماه رمضان آمار مراجعه‌کنندگان به این پایگاه با کاهش قابل توجه‌ای روبه رو شده و نیاز است شهروندان با هر گروه خونی ضمن مراجعه به اداره انتقال خون این شهرستان اقدام به اهدای خون کنند.

وی با اشاره به اینکه این پایگاه تامین‌کننده نیاز خونی جنوب آذربایجان‌غربی است، ادامه داد: در صورت تداوم کاهش اهدای خون از سوی شهروندان جان بیماران پیوندی، تالاسمی، سرطانی، آسیب دیدگان تصادفات، بیماران هموفیلی و مادران باردار و بسیاری دیگر از بیماران که به خون و مشتقات آن نیازمندند، به خطر می‌افتد.

رییس اداره انتقال خون مهاباد با بیان اینکه این پایگاه در طول ماه مبارک رمضان در نوبت های صبح و شب فعال و آماده خونگیری از مراجعه‌کنندگان است، گفت: خون‌گیری همانند قبل هر روز در نوبت صبح از ساعت ۹ صبح تا ۱۳ و در نوبت شب در روزهای فرد از ساعت ۲۱:۳۰ تا ۲۳:۳۰ انجام می‌شود.

نصر ارکن، با اشاره به ترس شهروندان از گرفتار شدن احتمالی به بیماری کرونا با حضور در این پایگاه گفت: تمام وسایل و تجهیزات اهدای خون، محیط و شرایط خون‌گیری انتقال خون استرلیزه، بهداشتی و یکبار مصرف است و هیچ جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

وی اضافه کرد: در اداره انتقال خون تمامی دستورالعمل‌های بهداشتی برای گیرندگان خون رعایت می‌شود و هیچ جای نگرانی برای اهدا کنندگان وجود ندارد ضمن آنکه تاکنون هیچ مشاهده علمی وجود نداشته که نشان دهد که کرونا از طریق خون منتقل می‌شود بنابراین نه برای اهدا کنندگان و نه برای دریافت کنندگان نگران انتقال ویروس از طریق خون وجود ندارد.

به گزارش ایرنا، سال گذشته ۹ هزار و ۸۷۰ نفر از مردم این شهرستان خون خود را اهدا کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن هشت درصد کاهش دارد.

پارسال در مجموع ۱۰ هزار و ۵۲۹ نفر برای اهدای خون به اداره انتقال خون این شهرستان مراجعه کردند ولی ۶۵۹ نفر به علت‌های مختلف موفق به اهدای خون نشدند.

ماه مبارک رمضان از امروز ۲۵ فروردین ماه آغاز شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha