رهبران آسه آن برای پایان دادن به بحران میانمار به توافق رسیدند

تهران- ایرنا- رهبران کشورهای جنوب شرق آسیا اعلام کردند که آنها روز شنبه با حاکم نظامی میانمار درمورد طرحی برای پایان دادن به بحران در میانمار خشونت دیده توافق کرده اند.

به گزارش ایرنا از فرانس ۲۴، محی الدین یاسین نخست وزیر مالزی پس از نشست رهبران انجمن ملل جنوب شرقی آسیا (آسه آن) که مین اونگ هلاینگ حاکم نظامی میانمار نیز در آن حضور داشت، به خبرنگاران گفت: "این فراتر از انتظار ماست."

محی الدین افزود: ما سعی کردیم طرف مقابل را بیش از حد متهم نکنیم زیرا برای ما مهم نیست که چه کسی باعث ایجاد آن شده است، ما فقط تأکید کردیم که خشونت باید متوقف شود و طرف مقابل نیز موافقت کرد که خشونت باید متوقف شود.

رهبران کشورهای آسه آن در نشست منطقه ای روز شنبه که در اندونزی برگزار شد، خواستار تعهد حاکم نظامی میانمار برای مهار نیروهای امنیتی خود باشد. آنها همچنین خواستار آزادی زندانیان سیاسی در میانمار نیز شدند.

نخست وزیر مالزی با توجه به پیشنهادات ارائه شده به حاکم نظامی میانمار گفت: او آنچه را که من و بسیاری دیگر از همکاران مطرح کردیم رد نکرد.

براساس بیانیه منتشر شده توسط کشور برونئی، طرفین در مورد ۵ نکته از جمله پایان دادن به خشونت، گفتگوی سازنده بین همه طرفها، فرستاده ویژه آسه آن برای تسهیل گفتگو، پذیرش کمک ها و بازدید فرستاده از میانمار اتفاق نظر حاصل شد. در این بیانیه هیچ اشاره ای به آزادی زندانیان سیاسی نشده است.

حاکم نظامی میانمار به دلیل رهبری کودتای نظامی و کشتن بیش از ۷۰۰ نفر از معترضان به این اقدام، مورد انتقاد جهانی قرار گرفته است.

اعتراضات گسترده مردم میانمار به کودتای نظامی ارتش این کشور با سرکوب خشونت آمیز نیروهای امنیتی میانماری مواجه شده است.

با توجه به گفته‌های نماینده سازمان ملل، این کودتا بیش از ۲۵۰ هزار آواره به دنبال داشته است. هزاران نفر نیز توسط ارتش میانمار بازداشت شده و بدون محاکمه در زندان به سر می‌برند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha