قزوین در هفته گذشته جزو هفت استان پرمرگ و میر کشور بوده است

قزوین – ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: بر اثر شیوع کرونا قزوین در هفته قبل جزو هفت استان پر مرگ و میر کشور بوده است و طی یک ماه گذشته به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، ۶.۵ درصد جمعیت آن در بیمارستان‌ها بستری شده اند.

به گزارش ایرنا، پیمان نامدار روز شنبه در ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای استان که در محوطه باز استانداری برگزار شد، افزود: روند بستری در قزوین در دو هفته گذشته، سیر صعودی داشته و آزمایش کرونای ۱۳۰ بیمار مثبت اعلام شده است.

نامدار با بیان اینکه هفته گذشته ۷۴ فوتی کرونا در استان داشته ایم، اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود آمار مرگ و میر در هفته پیش رو نیز به همین روال باشد.

وی افزود: با همت بالای مردم و همکاری اصناف، پیش بینی می‌شود از هفته آینده بر اساس آمارهای موجود از مرحله اوج بیماری عبور کنیم.

این مسوول با اشاره به آمار دو شهرستان پرابتلای استان،  اظهار داشت: ۶.۳۲ درصد جمعیت شهرستان تاکستان و ۳۱ درصد از جمعیت شهرستان البرز به دلیل ابتلا به کرونا در ۱۴ ماه گذشته در بیمارستان ها بستری شده و ۵.۵ درصد جمعیت تاکستان و ۶.۴ درصد جمعیت البرز فوت کرده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به آغاز واکسیناسیون کرونا در استان، تصریح کرد: ۱۲ هزار و ۶۰۰ واکسن تاکنون به گروه های مورد هدف ستاد مقابله با کرونا در استان تزریق شده که از این تعداد تزریق ۱۰ هزار و ۵۰۰ واکسن در نوبت اول و ۲ هزار و ۱۰۰ واکسن در نوبت دوم صورت گرفته است.

وی اظهار داشت: علاوه بر کادر درمان و نظام پزشکی، ۵۰ درصد از جانبازان و پاکبانان در اولویت واکسیناسیون قرار گرفتند و تمام بیماران خاص به مرکز شهید بلندیان و پایگاه های مربوط معرفی شده و به ترتیب اولویت در صف تزریق واکسن قرار گرفته اند.

نامدار با اشاره به شروع واکسیناسیون گروه پرخطر دوم در استان، گفت: اولین محموله از واکسنی که به قزوین برسد، به سالمندان بالای ۶۵ سال تزریق خواهد شد.

وی درباره اقدامات صورت گرفته برای تجهیز بیمارستانهای استان، تصریح کرد: در هفته گذشته یک دستگاه اکسیژن ساز به ارزش ۲ میلیارد تومان به بیمارستان بوعلی تحویل داده شد و مرکز سی تی اسکن بیمارستان بوعلی و بیمارستان امیرالمومنین شهرستان بویین زهرا تجهیز و آماده افتتاح شده است.

نامدار با اشاره به آمار ابتلا به کرونا در استان، بیان کرد: طی ۱۴ ماه گذشته ۲۱ هزار و ۷۳۱ بیمار در بیمارستان های استان بستری شدند و در ۲۴ ساعت گذشته ۹ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا نیز در بیمارستان فوت کردند.

وی تصریح کرد: موارد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان تاکنون ۵۶۶ نفر بوده و بیماران بدحال بستری در بخش مراقبت های ویژه نیز به ۴۵ نفر رسیده است.

نامدار با بیان اینکه تاکنون ۱۱۵ هزار و ۷۷۱ مورد آزمایش مولکولی پی سی آر کرونا در استان انجام شده است، تصریح کرد: موارد قطعی ابتلا به کرونا در استان قزوین از ابتدای شیوع ویروس تاکنون ۴۹ هزار و ۴۹۵ نفر و موارد محتمل و مشکوک نیز ۱۳ هزار و ۳۳۲ نفر ثبت شده است.

وی یادآور شد: همچنین در این مدت هزار و ۸۳۱ بیمار در بیمارستان های استان بستری شده و تحت مداوا قرار گرفته اند و تعداد فوتی ها نیز به یک هزار و ۵۱۴ نفر رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =