دامپزشکان در اولویت‌ دریافت واکسن کرونا قرار گیرند

ساری - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی مازندران با اعلام این که دامپزشکی در تقسیم‌بندی مشاغل صنفی ، در جمع مشاغل گروه یک قرار دارد ، گفت : درخواست ما این است که دامپزشکان در اولویت دریافت واکسن کرونا قرار گیرند.

به گزارش ایرنا ، دکتر محمدحسن گلپایگانی روز شنبه در نشست خبری به مناسبت روز جهانی دامپزشکی در ساری افزود : متاسفانه در اولویت بندی برای تزریق واکسن کرونا ، دامپزشکان جزو گروه‌های اولویت‌دار نیستند و تقاضا داریم دانشگاه علوم‌ پزشکی مازندران در این زمینه مساعدت لازم را به عمل آورد.

وی با اظهار این که دامپزشکان در مقابله با کرونا، نقشی موثر دارند ، گفت : دامپزشکی دارای حوزه‌های مختلف فعالیت است و جلوگیری از بروز بیماری در جمعیت دامی، تامین امنیت غذایی، جلوگیری از بروز بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان از مهم ترین این حوزه‌ها است. 

مدیرکل دامپزشکی مازندران افزود : در گذشته این دغدغه در مقابله با ویروس آنفلوآنزا فوق حاد پرندگان بود و دامپزشکان در خط مقابله با این ویروس قرار داشتند و امروز در خط مقدم مقابله با کوید ۱۹ هستند.

وی ادامه داد : دامپزشکی با اقدامات بموقع در حوزه پیشگیری، بیماری‌های مشترک مانند آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان و تب کریمه کنگو را مهار می کنند و به همین دلیل هم در سالی که گذشت بیماری در این حوزه نداشتیم.

گلپایگانی با اشاره به فعالیت علمی و پژوهشی دامپزشکان در مقابله با کرونا ، گفت : فعالیت دامپزشکان در حوزه ساخت واکسن از این جمله است. ۲ مرکز ساخت واکسن برای کرونا موسسه رازی و پاستور است که از خدمات دامپزشکی و دامپزشکان بهره می‌برند. در تمام مدتی که با کوید ۱۹ مواجه هستیم همکاران ما همگام با کادر درمان، با حضور در کشتارگاه‌ها و روستاها و واکسیناسیون دام، اجازه ندادند فرآورده‌های گوشتی آلوده به دست مصرف‌کننده برسد.

وی افزود : امیدواریم تلاش‌های همکاران ما هم در این مسیر دیده شده و جزو گروه‌های دارای اولویت برای دریافت واکسن کوید ۱۹ قرار گیرند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران با اشاره به اینکه در طرح نوروزی در ۲۵ روز کاری ، دامپزشکان و کارشناسان این اداره کل ۱۲۹ هزار بازدید از حوزه کاری خود داشتند ، گفت: ۱۴ تن و ۲۴۰ کیلوگرم فرآورده خام دامی در این بازدیدها ضبط شد. در هفت مورد متخلفان به دادگاه ‌مواد غذایی و ۱۰ مورد به تعزیرات معرفی شدند.

وی افزود : همچنین در ۱۰ روز گذشته در طرح ماه رمضان ۵۴۶ بازدید از سوی این مجموعه انجام شد که نتیجه آن جمع آوری و معدوم سازی یکهزار و ۲۲۶کیلوگرم فرآورده خام دامی بود.

گلپایگانی با بیان اینکه درباره بیماری تب کریمه کنگو باید اقدامات پیشگیرانه انجام شود ، گفت : سمپاشی یکی از این اقدامات پیشگیرانه است که با وجود مشکلات مالی که در زمینه تامین سم داشتیم ، اما سم مورد نیاز تامین شده است.

وی افزود : نظام دامپزشکی مازندران از سازمان‌های پیشرو بود که در روزهای ابتدایی شیوع ویروس کرونا، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =