امسال ۱۱.۵ میلیون دلار کالای غیرنفتی از گلستان صادر شد

گنبدکاووس - ایرنا - مدیرکل گمرکات گلستان گفت که صادرات کالاهای غیرنفتی فروردین ماه امسال گلستان با رشد ۷۰ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۱۱.۵ میلیون دلار رسید که استمرار آن نوید بخش سالی پر رونق برای اقتصاد این استان شمالی است.

 سیدابراهیم حسینی روز شنبه با ارسال گزارشی به ایرنا اظهار داشت که طی یک ماه گذشته حدود ۴۹ هزار و ۱۵۷ تن انواع کالای غیرنفتی به ارزش ۱۱ میلیون و ۴۹۹ هزار و ۶۱ دلار از مبادی گمرکی این استان به دیگر کشورها صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۵۷۳ درصد و از نظر ارزش دلاری ۷۰ درصد افزایش دارد.

وی افزود: پلی استایرن، پنیر، خرما، پسته، سیمان، سیب زمینی و ید به ترتیب از مهمترین اقلام صادراتی گلستان در فروردین امسال بود که این کالاها به قزاقستان، ترکمنستان، عراق، افغانستان، بلغارستان، رومانی، ایتالیا، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان و پاکستان صادر شد.

حسینی به واردات گمرکات گلستان در فروردین امسال نیز اشاره کرد و گفت: در این مدت حدود ۱۶۲ تن کالا به ارزش ۹۰۵ هزار و ۱۸۵ دلار وارد استان شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی ۷۶ درصد و از نظر ارزش دلاری ۵۰ درصد کمتر شد.

به گفته وی، عمده کالاهای وارداتی شامل استابلایزر، پارچه، واکس مصنوعی و آنتی استاتیک بود که از چین، ترکیه، ترکمنستان، لهستان و ویتنام وارد ایران شد.

مدیرکل گمرکات گلستان همچنین درآمد وصولی گمرکات گلستان در فروردین امسال را حدود ۱۸ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: این میزان درآمد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۲۳۹ درصد بیشتر است.

به گزارش ایرنا، اینچه برون تنها گمرک زمینی و ریلی استان گلستان در بخش داشلی برون از توابع شهرستان ۳۷۰ هزار نفری گنبدکاووس در مرز ایران و ترکمنستان واقع است.

اینچه برون مرکز گمرکات گلستان بوده و زیرمجموعه آن پایانه‌های صادراتی در گرگان و گنبدکاووس، گمرک امانات پستی گرگان، گمرک بندرترکمن و گمرک فرودگاه بین المللی گرگان هستند.

در سال‌های اخیر با بهره‌برداری از راه آهن بین المللی قزاقستان - ترکمنستان - ایران و گذر آن از اینچه برون، خدمات گمرک ریلی نیز به فعالیت معمول در مجموعه گمرکات استان اضافه شده است.

استان مرزی گلستان در شمال ایران با کشور ترکمنستان و استان های مازندران، سمنان و خراسان شمالی همسایه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha