پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بازی دراز باعث غرور ملی شد

قصرشیرین - ایرنا - نماینده مردم شهرستان‌های قصرشیرین، سرپل‌ذهاب و گیلانغرب در مجلس شورای اسلامی گفت: پیروزی رزمندگان اسلام در عملیات بازی دراز غرور ملی را رقم زد چون این ارتفاعات یکی از موقعیت‌های حساس منطقه بود.

«شهریار حیدری» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای عملیات بازی دراز و هشت سال جنگ تحمیلی، ارتفاعات بازی دراز را از نظر سوق الجیشی و موقعیت نظامی، بسیار با اهمیت دانست و افزود: این ارتفاعات بر مناطق وسیعی از جغرافیای سرپل‌ذهاب، دشت ذهاب و گیلانغرب مسلط بود و دشمن از آن برای تسلط هرچه بیشتر بر منطقه بهره می‌برد.

وی اظهار داشت: دشمن توانست در این موقعیت منطقه را زیر نظر داشته باشد و بسیاری از مشکلاتی که برای رزمندگان پیش آمد به دلیل اشرافیت دشمن بر این قله بود.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: رشادت و ایثار و شهامت رزمندگان باعث شد این قلعه استراتژیک از دشمن بازپس گرفته شود و بعد از فتح این قلعه، دشمن ناامید شد و مجبور شد از سرپل ذهاب، گیلانغرب و قصرشیرین عقب نشینی کند.

حیدری بیان کرد: ارتفاعات بازی دراز یکی از موقعیت های حساس در منطقه است، رزمندگانی در زمان جنگ تحمیلی برای پیروزی بر دشمن، شهامت به خرج دادند و بازپس گیری منطقه با کمترین امکانات در برابر دشمن اتفاق افتاد.

او ادامه داد: رزمندگان در این عملیات توانستند مقدمه پیروزی از جنوب تا شمال غرب در کشور را فراهم کنند و باعث غرور ملی ایران اسلامی گردند.

عملیات ظفرمند «بازی دراز» در اردیبهشت ماه ۱۳۶۰ از سوی رزمندگان سپاه پاسداران و ارتش جمهوری اسلامی ایران با پشتیبانی تیزپروازان هوانیروز کرمانشاه که در راس آنان خلبان شهید شیرودی حضور داشت، انجام شد.

در هشت روز عملیات دلاورانه، ارتفاعات بازی دراز از چنگال متجاوزان رژیم بعثی خارج و دشمن با تحمل هزاران کشته و صدها اسیر و انهدام تانک ها و تجهیزات نظامی مجبور به عقب نشینی شد.

بازی دراز از مناطق و ارتفاعات مهم میان شهرستان های سرپل ذهاب، قصرشیرین و گیلانغرب است که ارتش متجاوز عراق در ابتدای جنگ تحمیلی با تصرف این ارتفاعات تسلط کاملی بر این سه شهر غرب کرمانشاه داشت و از این منطقه ویژه برای دیده بانی و رصد فعالیت های رزمندگان اسلام استفاده می کرد.

در عملیات بازی دراز، ۵۴ دستگاه تانک و نفربر، سه فروند هواپیما، ۲ فروند بالگرد، ۲ دستگاه ادوات مهندسی دشمن بعثی منهدم و بیش از ۲ هزار و ۲۰۰ سرباز رژیم بعث عراق نیز کشته زخمی و اسیر شدند.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با بیش از ۹۰ هزارتن جمعیت در هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد حمله هوایی، گلوله باران و موشک باران ارتش بعث قرار گرفت و در این مدت ۸۵۶ شهید، یک هزار و ۴۰۰ جانباز و ۱۱۲ آزاده سرافراز تقدیم نظام اسلامی کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha