نقش فعالان فضای مجازی در تحقق انتخاباتی پرشور اثربخش است

کرج- ایرنا- جامعه شناس البرزی گفت: فعالان فضای مجازی نقشی اثربخش در تحقق برگزاری انتخابات پرشور و حداکثری ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ دارند که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.

علی طاهری خلوص روز شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهارداشت: فعالان فضای مجازی در افزایش مشارکت مردم و تحقق برگزاری انتخابات هوشمندانه نقش موثردارند.

وی خاطرنشان کرد:  رسانه های رسمی نسبت به فضای مجازی در اولویت قراردارند اما نباید نسبت به فضای مجازی با توجه به گستردگی زیاد آن بی تفاوت بود.

طاهری خلوص از فضای مجازی به علت بالا بودن شمار مخاطبان آن به عنوان یک فرصت و ظرفیت ویژه یاد کرد و یادآورشد: از این ظرفیت می توان در زمینه مشارکت حداکثری مردم ،اطلاع رسانی ،ایجاد فضای شور و نشاط انتخاباتی بهره گرفت.

وی تصریح کرد: در زمان باقی مانده تا انتخابات ۲۸ خرداد ماه نیز ساماندهی و نظارت بر فعالان فضای مجازی برای انتخابات ۱۴۰۰ در استان ها از جمله البرز ضروری به نظر می رسد.

طاهری خلوص ادامه داد: در انتخابات امسال، میزان استفاده مخاطبان و کاربران از اخبار و اطلاعات منتشر شده در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته است به گونه ای که می توان از فضای مجازی به عنوان  مکمل فضای حقیقی یاد کرد.

وی بیان داشت: از فعالان فضای مجازی هم انتظار می رود در زمینه آگاهی بخشی به مردم در تحقق حضور پرشور و آگاهانه در انتخابات، مشارکتی فعال و اثربخش داشته باشند.

وی عنوان کرد: فضای مجازی به ‌دلیل کم هزینه‌بودن، قابلیت چند رسانه‌ای مانند تصویر، فیلم و صوت و امکانات همه‌جانبه و ۲۴ ساعته بودن، در آینده نقش بیشتری ایفا می‌کند.

جامعه شناس البرزی افزود: فضای مجازی بر روی ارتقای سرمایه اجتماعی در سطح خُرد، کلان و میانی نیز نقش زیادی ایفا می‌کند که تحقق آن منوط به استفاده درست از این فضا است.

وی با بیان اینکه عده ای از شهروندان به دلایلی تمایل به شرکت در انتخابات ندارند،افزود: بحث و تبادل نظر این افراد با افرادی که در انتخابات حضور پیدا می کنند نیز پدیده ای مبارک در فضای مجازی است که فارغ از نتایج کوتاه مدت می تواند منجر به افزایش دانایی و بینش جامعه شده و آنها را نسبت به توجه به آینده و سرنوشت کشور و مصالح ملی ترغیب کند.

طاهری خلوص گفت: باید در نظر داشت مانند هر پدیده نوظهور فضای مجازی نیز دارای تهدیدها و فرصت ها و کارکردهای مثبت و منفی است که البته معتقدم بخش مثبت این حوزه پررنگ تر است بنابراین می توان با استفاده از ظرفیت های این بخش شاهد انتخاباتی رقابتی، پرشور تر و انتخاب افراد اصلح تر بود.

وی تاکید کرد: انتخابات موضوع مهم و سرنوشت سازی است که باید در آن مشارکت کرد.

انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خردادماه امسال برگزار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =