تجزیه و تحلیل مولکولی مواد با میکروسکوپ های رامان دانش بنیان

تهران- ایرنا- یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی موفق به تولید میکروسکوپ های رامان برای تجزیه و تحلیل مولکولی مواد شد.

به گزارش روز شنبه روابط عمومی پارک علم وفناوری دانشگاه شهیدبهشتی، رامان یک روش طیف سنجی برای تجزیه و تحلیل مولکولی مواد است که بر اساس پدیده پراکندگی بنا نهاده شده و کاربردهای زیادی دارد، میکروسکوپ های رامان تولیدی این شرکت دانش بنیان به کمک همین روش،رفتارماده ها را مورد بررسی  قرار داده و آنها را آنالیز می کند.

به گفته حسین خادم رییس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان، میکروسکوپ رامان یک سیستم دقیق برای آنالیز و مشخصه‌یابی مواد، بر اساس طیف سنجی رامان است.

وی افزود: روش‌های طیف‌سنجی از جمله طیف سنجی رامان با تابش نور لیزر به ماده ودریافت پراکندگی بازگشتی از ماده، پیوندهای مولکولی را ثبت وماده را از مجموعه این پیوندها شناسایی می کنند در این مسیر، استفاده از الگوریتم‌های آماری و ریاضی نیز جزئی از پروسه پردازش داده هستند.

رییس هیات مدیره این شرکت دانش بنیان اعلام کرد: از این میکروسکوپ می‌توان برای شناسایی مواد ناشناخته (مانند جرم شناسی و باستان شناسی)، درک ساختار مولکولی (مانند درجه تبلور و ساختار پلی مورف)، درک رابطه فضایی بین اجزای نمونه (مانند تجزیه و تحلیل نقص و پروفایل عمق) استفاده کرد.

این محقق یادآور شد: به طور کلی این نوع میکروسکوپ طیف کاربردهای بسیار وسیع و جذابی در حوزه هایی همچون داروسازی، علوم جنایی، زمین شناسی،هنر، صنایع غذایی،کشاورزی،مهندسی معدن، پزشکی و اقیانوس شناسی دارد.

خادم روش طیف سنجی رامان را برای تمام مواد به غیر از فلزات خالص قابل بهره برداری دانست و گفت: میکروسکوپ به تغییرات کوچک در ماده نیز بسیار حساس است و می تواند آن را نشان دهد، در واقع طیف رامانی که برای هر ماده توسط میکروسکوپ ثبت می‌شود، مانند اثر انگشت،منحصر به همان ماده است، به عبارتی، اگر دو ماده دارای اتم های یکسان باشند، اما ساختار مولکولی آن‌ها متفاوت باشد (مانند گرافن و الماس) طیف رامان متفاوتی دارند و این تفاوت توسط میکروسکوپ تشخیص داده می‌شود.

وی افزود: تا پیش از این غالبا از روش‌های کروماتوگرافی برای تشخیص استفاده می‌شده است، این روش نسبت به روش های مشابه خود سرعت بالایی دارد و غیرمخرب است وبسته به ماهیت روش طیف‌سنجی مورد استفاده و تکنیک های زیرشاخه این روش‌ها، حد تشخیص از چند ppb (بخش در تریلیون ) تا چندین ppm (بخش در میلیون ) متغیر است.

رییس هیات مدیره این شرکت مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه شهید بهشتی درباره مهم ترین مزایای این طیف‌سنج نوری گفت: اولین مزیت سرعت بالای آنالیز در مقایسه با روش هایی همچون کروماتوگرافی است (چندین میلی ثانیه). دومین مزیت، عدم نیاز به تماس با نمونه است، که در موارد خطرناک بیولوژیک و منفجره اهمیت بالایی دارد. و هزینه پایین تست نسبت به سایر روش‌ها سومین مزیت مهم است.

به گفته خادم در حال حاضر  مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی دانشگاهی و دولتی  از جمله دانشگاه‌ها، پژوهشکده‌ها، سازمان غذا و دارو، موسسات تحقیقات اقیانوس‌شناسی، میراث فرهنگی و آزمایشگاه‌های کنترل کیفیت از این دستگاه‌ها استفاده می‌کنند و به طورکلی بازار هدف این محصول شامل دانشگاه ها، پژوهشگاه‌ها، شرکت‌های تولیدی دارو و مواد شیمیایی سازمان غذا و دارو، موسسات تحقیقاتی مواد، میراث فرهنگی و آزمایشگاه های کنترل کیفیت هستند.

میکروسکوپهای رامان تولیدی در این شرکت دانش بنیان دارای گواهینامه CE اروپا،گواهینامه نانومقیاس و گواهینامه ارتباط با نانو هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha