۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۹
کد خبرنگار: 943
کد خبر: 84306994
۰ نفر

برچسب‌ها

بولسونارو  وعده محیط‌ زیستی خود را نقض کرد

تهران – ایرنا – خبرگزاری رویترز امروز نوشت که رئیس‌جمهوری برزیل وعده محیط‌ زیستی خود را کمتر از ۲۴ ساعت پس از اعلام، نقض کرد.

به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهوری برزیل یک روز پس از آنکه در اجلاس مجازی آب و هوایی آمریکا وعده افزایش بودجه زیست‌ محیطی را داد، با کاهش ۲۴ درصدی بودجه این بخش نسبت به سال گذشته میلادی موافقت کرد.

ژائیر بولسونارو در جریان سخنرانی پنجشنبه پیش (۲ اردیبهشت) قول داده بود که بودجه حفاظت از محیط‌ زیست و مبارزه با تخریب غیرقانونی جنگل‌ها را تا سال ۲۰۳۰ دو برابر کند.

دولت آمریکا از وعده بولسونارو استقبال کرده بود، هرچند که بسیاری از حامیان محیط‌ زیست گفتند که تا پیشرفت واقعی را مشاهده نکنند سخنان رئیس‌جمهور راست‌گرای برزیل را باور نخواهند کرد.

کمتر از ۲۴ ساعت پس از سخنرانی در اجلاس آب و هوایی، بولسونارو بودجه فدرال سال ۲۰۲۱ را تصویب کرد که در آن بودجه وزارت محیط‌ زیست و سازمان‌های تابعه آن نسبت به بودجه ۲۰۲۰، ۶۰۰ میلیارد رئال کاهش یافته بود.

دولت بولسونارو در کنار بی‌توجهی به تخریب محیط‌ زیست برزیل و به‌ خصوص جنگل‌های آمازون، آماج انتقادهای فراوانی در زمینهٔ مبارزه با همه‌گیری کرونا قرار دارد. به‌تازگی نمایندگان ۹ حزب مخالف در برزیل خواستار نشست مجازی فوری به‌ منظور یکپارچه‌ سازی درخواست‌ها و طرح آن در مجلس نمایندگان برای استیضاح رئیس‌جمهوری این کشور شدند. در حال حاضر ۱۰۵ درخواست استیضاح علیه بولسونارو در جریان است.

مخالفان دلیل اصلی خود برای استیضاح بولسونارو را سوء مدیریت وی در مهار همه‌گیری کرونا می‌دانند که شرایط فاجعه‌باری برای برزیل از نظر شیوع کرونا به بار آورده است.

بنا بر اعلام منابع محلی، این نشست با هدف ارزیابی امکان یکپارچه‌ سازی درخواست‌های استیضاح در مجلس نمایندگان علیه رئیس‌ جمهوری برگزار می‌شود که بسیاری از سیاستمداران او را مسئول شرایط کنونی برزیل می‌دانند.

این فراخوانی از سوی گروههای سیاسی همانند حزب کارگران، حزب کمونیست برزیل، حزب اتحاد مردمی، حزب سوسیالیست و آزادی، شبکه پایداری، حزب سبز و حزب دموکرات کارگران مطرح شده است.

این درخواست‌ها همچنین از سوی جنبش‌های اجتماعی، شخصیت‌ها و نهادهای بهداشت و درمان و حتی سازمان‌های دست راستی برای استیضاح رئیس‌ جمهوری راست‌گرای افراطی برزیل ارائه شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =