دومین نمایشگاه نخ و نگاره با مشارکت «اکو» در تهران برگزار می‌شود

تهران- ایرنا- دومین نمایشگاه نخ و نگاره با عنوان «هیما» و با مشارکت موسسه فرهنگی اکو شهریور امسال در تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایرنا، موسسه فرهنگی اکو نهاد زیرنظر سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) است که در سال ۱۳۷۴ تاسیس شده‌ و وظیفهٔ این بنیاد گسترش همکاری و تبادل‌های فرهنگی میان ۱۰ کشور عضو این سازمان است.

براین اساس، این نمایشگاه با هدف شناسایی و معرفی هنرمندان و پیشکسوتان کشورهای عضو اکو در حوزه دوخت های سنتی به منظور بالابردن سطح دانش و مهارت های این رشته کهن و تعاملات بین هنرمندان برگزار خواهد شد لذا تعاملات فرهنگی بین این کشورها تاثیرات موثرآن برجامعه هنری به خصوص دوخت های سنتی و هنرمندان آن را گوشزد می کند.

از جمله اهداف دیگر دومین نمایشگاه نخ و نگاره هیما که در ۲ بخش دوخت های سنتی و طراحی لباس برگزار می شود، می توان به تعامل بین هنرمندان دوخت های سنتی با طراحان لباس و شناسایی هنرمندان و پیشکسوتان هنرهای سنتی به منظور حفظ و ارتقا و اشاعه دانش، فنون و مهارت های سنتی و روش های شفاهی و انتقال آن به نسل های آینده اشاره کرد.

احیای هنرهای فراموش شده و شناسایی وجوه مشترک و متناقض بین کشورهای عضو اکو به منظور بالا بردن سطح دانش و مهارت ها و انتقال آن به یکدیگر در حوزه هنرهای سنتی در سطح بین المللی از دیگر اهداف برگزاری این نمایشگاه است.

بر اساس این گزارش، ایجاد تعامل بین هنرمندان دوخت های سنتی با سایر رشته های هنری (طراحی لباس، زیورآلات سنتی و...) و صنایع وابسته (بسته بندی، فروش و...) و تشکیل بانک اطلاعات هنرمندان دوخت های سنتی هیما اهداف دیگری است که برگزارکنندگان این نمایشگاه به دنبال آن هستند.

پذیرش و داوری آثار از اول مرداد ماه و به صورت مجازی برگزار می‌شود و هنرمندان متقاضی فرصت دارند آثار خود را تا ۱۵ مرداد ماه به دبیرخانه این نمایشگاه ارسال کنند.

همچنین داوری آثار در سه مرحله و از ۱۶ مرداد ماه ۱۴۰۰ انجام می‌شود و هنرمندان باید اصل آثار خود را از تاریخ ۲۰ تا ۲۵ مرداد ماه ارسال کنند.

هنرمندان علاقمند می توانند برای شرکت در این نمایشگاه و کسب اطلاعات بیشتر به سایت اینترنتی http://www.himahandicraft.com مراجعه کنند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha