۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۸
کد خبرنگار: 2062
کد خبر: 84306966
۰ نفر

برچسب‌ها

چرای دام در خراسان رضوی ۲ برابر ظرفیت مراتع استان است

مشهد- ایرنا- معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: چرای دام در این استان ۲ برابر ظرفیت مراتع و به صورت غیرمجاز است.

علی شکاری روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین تولید علوفه مراتع استان حدود یک میلیون و ۶۲۵ هزار تن می‌باشد که نیمی از آن قابل بهره برداری است.

وی ادامه داد: این میزان علوفه پاسخگوی چرای مجاز ۳.۵ میلیون واحد دامی است در حالی که هم اکنون دام موجود در مراتع بیش از ۲ برابر این تعداد است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان رضوی گفت: بهره‌برداری بی‌رویه از مراتع و خشکسالی‌ها موجب نابودی عرصه‌های مرتعی شده و تراکم پوشش گیاهی مراتع را از تراکم خوب به مراتع فقیر و فاقد پوشش گیاهی و بیابانی تبدیل کرده است.

وی افزود: روند کاهشی تولید علوفه در مراتع استان در صورت ادامه خشکسالی اجتناب ناپذیر است و شاهد خسارات جبران ناپذیر مراتع و دامپروری استان طی سالجاری خواهیم بود.

شکاری از مرتعداران و دامداران خواست با رعایت مقررات چرای مجاز و قرق در حفاظت و حراست از پوشش گیاهی موجود در مراتع بکوشند.

از مجموع بیش از ۱۱ میلیون هکتار مساحت خراسان رضوی بیش از هشت میلیون هکتار عرصه‌های مختلف زیرپوشش منابع طبیعی و آبخیزداری است که معادل ۴.۲ میلیون هکتار این سطح دارای توان سیل خیزی بحرانی و فوق بحرانی است.
هم اکنون حدود پنج میلیون و ۵۵۴ هزار هکتار معادل بیش از ۴۹ درصد از مساحت ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتاری استان خراسان رضوی را عرصه‌های بیابانی تشکیل می‌دهند و ۱۸.۴ درصد بیابان‌های کشور در خراسان رضوی قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =