۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۳:۳۳
کد خبرنگار: 2330
کد خبر: 84306893
۰ نفر

برچسب‌ها

ارتش برزیل سیاسی می شود؟

تهران-ایرنا- همزمان با افزایش اختلاف های سیاسی در برزیل به دلیل سوءمدیریت کرونا، «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری این کشور گفت قصد دارد به ارتش دستور دهد برای بازگرداندن نظم به  کشور به خیابان ها وارد شوند؛ این اظهارات ابهاماتی را درباره احتمال سیاسی کردن نیروهای مسلح در برزیل برانگیخته است.

 به گزارش شنبه ایرنا، وخامت اوضاع کرونایی در  برزیل و تعمیق بحران سیاسی در این کشور با استعفاها و جایگزینی‌های پی در پی مقامات دولتی به اوج خود رسیده و درخواست ها برای برکناری بولسونارو را تقویت کرده است.

خبرگزاری رویترز نوشت: بولسونارو در یک مصاحبه تلویزیونی گفت درباره آنچه که درباره نقشه خود وارد جزییات نمی شود اما اگر مشکلاتی وجود داشته باشد برنامه هایی را درباره نحوه ورود به آن داریم... م. نیروهای مسلح ما ممکن است یک روز وارد خیابان ها شوند.

اظهارات بولسونارو که خود یک فرمانده سابق تندروی ارتش برزیل است و دیکتاتوری نظامی دو دهه گذشته در برزیل را تحسین کرده نمی تواند نگرانی منتقدان وی را که نگران سیاسی شدن ارتش هستند مرتفع کند.

برخی دیگر نگران تعهدات بولسونارو درباره انتقال مسالمت آمیز قدرت در صورت نزدیک بودن نتایج  در انتخابات سال آینده ریاست جمهوری برزیل هستند.

فشار بر رئیس جمهوری برزیل با خارج شدن همه گیری کرونا از کنترل در این کشور بالا گرفته است و او با انتقادهای گسترده درباره نحوه مدیریت شیوع این بیماری در کشورش مواجه است.

برزیل دومین کشور جهان بعد از آمریکا است که بالاترین آمار مبتلایان به کرونا را دارد.

ماه گذشته بولسونارو به عنوان بخشی از ترمیم کابینه که مقامات ارشد نظامی این کشور را شوکه کرد رئیس سابق ستاد مشترک ارتش را در وزارت دفاع منصوب کرد و سه فرمانده ارتش این کشور را تغییر داد.

بولسونارو از زمان پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری برزیل در سال ۲۰۱۸میلادی اتهامات بی پایه و اساسی را درباره تقلب درانتخابات این کشور مطرح کرده است که به گفته منتقدان زمینه ای را برای به چالش کشیدن نتایج انتخابات آینده فراهم می کند و ممکن است وی نیز مانند الگوی سیاسی اش دونالد ترامپ رئیس جمهوری پیشین آمریکا نتایج انتخابات را به چالش بکشد.

رئیس جمهوری برزیل از تئوری های توطئه ترامپ درباره سرقت نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا حمایت کرده است. ادعای ترامپ درباره تقلب در این انتخابات با حمله مرگبار هوادارانش به  کنگره در ۶ ژانویه (۱۷ دی) به اوج خود رسید.

نمایندگان ۹ حزب مخالف در برزیل خواستار نشست مجازی فوری به منظور یکپارچه‌سازی درخواست‌ها و طرح آن در مجلس نمایندگان برای استیضاح  بولسونارو هستند. در حال حاضر ۱۰۵ درخواست استیضاح علیه رئیس جمهوری برزیل مطرح شده است.

نظرسنجی چند وقت پیش موسسه «دیتا فولا»، نشان داده که  ۵۴ درصد شهروندان برزیل، مدیریت  بولسونارو در مقابل شیوع ویروس کرونا را بد یا بسیار بد دانسته اند. همچنین ۴۳ درصد برزیلی‌ها، بولسونارو را مقصر اصلی وضعیت اسف‌بار گسترش کووید-۱۹ در این کشور می‌دانند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha