۶۸ تبعه غیرمجاز خارجی در واحدهای کارگری لرستان شناسایی شد

خرم‌آباد – ایرنا – مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: ۶۸ تبعه خارجی غیرمجاز خارجی پارسال در واحدهای تولیدی و کارگری استان شناسایی و با همکاری نیروهای انتظامی از کشور اخراج شدند.

به گزارش ایرنا "علی آشتاب" روز شنبه با اعلام این خبر به رسانه ها افزود: با توجه به ضرورت جلوگیری از اشغال فرصت‌های شغلی توسط اتباع بیگانه غیرمجاز، پارسال بیش از یکهزار و ۲۰ مورد بازرسی در این خصوص توسط بازرسان کار استان انجام گرفت که منجر به شناسایی بیش از ۶۸تبعه خارجی غیرمجاز شد.

وی تصریح کرد: در مجموع در سال گذشته ۵۴ نفر در واحدهای کارگری استان جایگزین اتباع بیگانه و ۲۰ کارفرمای متخلف به مراجع قضایی معرفی شدند.

آشتاب در ادامه به جریمه استخدام اتباع خارجی غیرمجاز در سالجاری اشاره و تصریح کرد : با توجه به تعیین حداقل دستمزد روزانه در سال ۱۴۰۰ به مبلغ ۸۸ هزار و ۵۱۵ تومان، مطابق با بند ج ماده ۱۱ قانون تنظیم بخشی از درآمدهای دولت، هر کارفرمایی که به صورت غیرمجاز از نیروی کار خارجی استفاده و یا در مشاغلی به جز شغل تعیین شده در پروانه کار اقدام کند، به پنج برابر حداقل دستمزد معادل ۴۴۲ هزار و ۵۸۲ تومان برای هر روز اشتغال جریمه می‌شود.

وی افزود: در صورت استنکاف از پرداخت این جریمه، کارفرما مطابق با ماده ۱۸۱ قانون کار به محاکم قضایی معرفی خواهد شد.

 ۲ هزار و ۸۶۷ تعاونی فعال با اشتغال حدود ۳۰ هزار نفر در لرستان وجود دارد و مشخصات ۱۳۰ هزار کارگر بیمه شده در این استان به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =