کرونا در برزیل؛ هراس همسایگان و عدم مشارکت شهروندان در طرح واکسیناسیون

تهران - ایرنا - شیوع گونه جهش‌یافته برزیلی که فراتر از برزیل، تهدیدی جدی برای سایر کشورهای آمریکای لاتین محسوب می‌شود، نه تنها دوره ای مرگبار تر از موج نخست بیماری در این کشور را رقم زد بلکه مشارکت نکردن بخشی از شهروندان در برنامه واکسیناسیون به نگرانی مضاعف تبدیل شده است.

به گزارش روز شنبه ایرنا، شیوع ویروس کرونا در آمریکای لاتین و کارائیب تا امروز (۲۴ آوریل/ چهارم اردیبهشت) با ثبت بیش از ۲۷ میلیون و ۹۷۱ هزار مورد ابتلا و افزون بر ۸۸۹ هزار مورد فوت همچنان ادامه دارد اما گسترش ویروس جهش‌یافته برزیلی (P1) به نگرانی اصلی به ویژه همسایگان این کشور تبدیل شده است.

سازمان بهداشت پان آمریکن پیشتر هشدار داد که کشورهای مرزی همچون کلمبیا، پرو، ونزوئلا، اوروگوئه و گویانا  و همچنین کشورهای دیگر از جمله آرژانتین، شیلی و جزایر کارائیب همگی از مناطقی هستند که به شدت در معرض خطر شیوع گونه جهش یافته برزیلی قرار دارند.

به رغم سرعت بالاتر سرایت‌پذیری گونه برزیلی، خوسه اوربائِز مدیر انجمن بیماری‌های عفونی ناحیه فدرال برزیل در گفت‌وگو با خبرگزاری افه تاکید کرد، در نظر گرفتن شیوع این نوع جدید ویروس در آمریکای لاتین به منزله یک «تهدید»، ناشی از این واقعیت است که جوامع ضعیف هم به لحاظ اقتصادی و هم اجتماعی در برابر این گونه آسیب پذیرتر هستند. اکثریت قریب به اتفاق کشورهای آمریکای لاتین به دلیل نیاز مبرم مردم به تامین معاش و خروج از منزل، قادر به افزایش و تمدید محدودیت‌ها و تدابیر سختگیرانه نیستند.  

از طرفی روند کند واکسیناسیون کووید-۱۹ در برابر سرعت بالای شیوع بیماری، خود بیانگر نبردی نابرابر است که پیامدهای جانی و مالی و ... بسیاری را به دنبال داشته و رکوردزنی‌های آمار ابتلا و فوت هر روزه از منطقه آمریکای لاتین را توجیه پذیر می‌کند.

به نوشته خبرگزاری افه، پرو از جمله کشورهایی است که به رغم اعمال همه اقدامات لازم به منظور کاهش شیوع بیماری همه‌گیر از جمله قرنطینه، بستن مرزها، مقررات منع تردد و استفاده اجباری از ماسک اما با واقعیت تلخ مرگ یک نفر در هر پنج دقیقه به دلیل سرعت بالای روند بیماری ناشی از گونه برزیلی روبرو است.

بر اساس اطلاعات وزارت بهداشت پرو، شمار جانباختگان کرونا در این کشور در ماه جاری (آوریل) به شش هزار نفر رسیده است. این در حالی است که در مارس (اسفند- فروردین) آمار فوت شدگان به پنج هزار و ۵۰۰ نفر رسید.

رودریگو پاررا تحلیلگر داده‌ها به افه گفت: بر اساس آمارهای رسمی، در موج نخست شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۲۰ در این کشور، رکورد شمار موارد فوت روزانه ۲۲۰ نفر بود، حال آنکه در همین هفته گذشته، میانگین مرگ‌ومیر روزانه به ۳۵۰ نفر رسیده است.

فرانسیسکو ساگاستی، رئیس‌جمهوری موقت پرو روز پنج‌شنبه (دوم اردیبهشت) اعلام کرد: ما در اوج موج دوم بیماری هستیم و آنچه در کشور ما و سایر کشورهای منطقه در حال وقوع است، واقعا وحشتناک است.

اوسکار اوگارته وزیر بهداشت پرو، اوایل آوریل (فروردین ماه) هشدار داد که کشورش در مقابل مرگبارترین مرحله از بدترین‌ شیوع‌های بیماری در کره زمین قرار گرفته و گونه برزیلی تقریبا به همه مناطق پرو رسیده است.

استر سابینو، دانشمند برزیلی که مطالعات گونه جهش یافته پی وان را برعهده دارد گفت، نیمه دوم ماه نوامبر (آذر ۱۳۹۹) منطقه ای در نزدیکی مانائوس، گونه جهش یافته شناسایی شد. چند هفته بیشتر نگذشته بود که بیمارستان‌های مانائوس بدون هیچگونه آمادگی با افزایش یکباره بیماران مواجه شدند. به گفته این کارشناس، آنچه در آن زمان مشاهده شد به معنای یک کشتار کامل بود زیرا بیمارستان‌ها از اکسیژن تهی شدند.

از آن زمان تا کنون، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در برزیل با ثبت ۶۹ هزار و ۱۰۵ مورد جدید در ۲۴ ساعت گذشته (پنج‌شنبه تا جمعه) به ۱۴ میلیون و ۲۳۸ هزار و ۱۱۰ نفر و شمار جانباختگان با ثبت دو هزار و ۹۱۴ مورد جدید به ۳۸۶ هزار و ۶۲۳ تن رسیده است.

بر اساس گزارش روز جمعه بنیاد اسوالدو کروز، موسسه تحقیقاتی وزارت بهداشت برزیل، فشار بر بخش مراقبت‌های ویژه اندکی کاهش یافته اما شیوع بیماری در بسیاری از مناطق این کشور، همچنان در سطح «بسیار بالا» ادامه دارد.

در همین حال، روند واکسیناسیون کووید-۱۹ نیز در برزیل به کندی در حال پیشروی است. به طوریکه تا کنون از جمعیت بالغ بر ۲۱۲ میلیون نفره برزیل، ۲۶ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، دوز نخست واکسن و حدود ۱۰ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر دوز دوم را نیز دریافت کرده اند.

به نوشته تارنمای اسپانیایی رویترز، نه تنها موانع در تامین دوزهای برنامه‌ریزی شده، پیشبرد برنامه واکسیناسیون کرونا در برزیل را دچار وقفه کرده بلکه عدم مراجعه مردم برای دریافت دوز دوم در موعد مقرر به نگرانی دیگر مقامات این کشور تبدیل شده است.

نگرانی اصلی ناشی از آن است که واکسن فایزر- بیون‌تک با سهم ۸۰ درصدی از برنامه واکسیناسیون برزیل، پس از تزریق دوز نخست، تنها دارای اثربخشی و قدرت محافظت ۱۶ درصدی است؛ به این ترتیب تا این لحظه، عدم پیگیری یک میلیون و ۵۰۰ هزار شهروند برزیلی، مانع بزرگی در مسیر تکمیل و تحقق اهداف چرخه ایمن سازی جمعیت این کشور محسوب می‌شود.

وزارت بهداشت برزیل هر چند تا کنون در مسئله چرایی مشارکت پایین شهروندان و چگونگی حل‌وفصل این مشکل، راهکاری ارائه نداده اما سهل‌انگاری در توجه به اهمیت تکمیل دوزهای دریافتی و انصراف از دوز دوم به دلیل برخی عوارض کوتاه مدت همچون تب و بدن درد پس از تزریق دوز اول واکسن از عوامل احتمالی است که به این امر دامن زده است.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =