۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۲۶
کد خبرنگار: 2198
کد خبر: 84306694
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۲ قلم شیء تاریخی در روستای شقاقی جزلا شهرستان طارم کشف شد

زنجان - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره‌ کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان زنجان گفت: تعداد ۱۲ قلم شی‌ تاریخی در روستای شقاقی جزلا از توابع شهرستان طارم از یک فرد متخلف کشف شد.

سرهنگ حسنعلی فضلی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: با تلاش و همکاری یگان حفاظت این اداره‌کل و همچنین ماموران انتظامی این اشیاء تاریخی که شامل "پنج تکه فلز، یک عدد فلز نوک‌ تیز، یک عدد منجوق، یک عدد مهره، سه عدد سکه و یک عدد ظرف کوچک سفالی دسته‌دار، است کشف ‌و ضبط شد.

وی با بیان اینکه بنا به اعلام نظر کارشناسان میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان این اشیای کشف شده دارای ارزش تاریخی هستند، اظهار داشت: در این رابطه یک نفر به عنوان متهم دستگیر شد که بر اساس ماده ۴۴ قانون مبارزه با کالای قاچاق و ارز، پرونده قضایی علیه این فرد خاطی تشکیل و در محاکم قضایی موضوع به منظور اعمال قانون پیگیری خواهد شد.

فضلی تصریح کرد: با توجه به اینکه دستگاه مکشوفه در حفاری غیرمجاز به ‌قصد کشف ‌اموال فرهنگی تاریخی مورد استفاده قرار گیرد، علاوه بر مصادره آن به نفع حاکمیت، فرد خاطی به یک تا سه سال حبس مجازات محکوم می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان زنجان گفت: یگان حفاظت این داره کل با همکاری فرماندهی انتظامی استان در صورت مشاهده متخلف یا متخلفین در این زمینه برخورد جدی خواهد کرد و هیچگونه اغماضی نیز در کار نخواهد بود.

فضلی افزود: فرهنگ‌سازی زمان‌بر بوده و بازدهی دیرتری نیز در پی دارد اما در این میان نباید از بحث اعتمادسازی و مشارکت اجتماعی غافل شد و باید همسو با برخوردهای قضایی و انتظامی، پیگیری برای فرهنگ‌سازی در پیشگیری و مشارکت اجتماعی نیز انجام بگیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =