۴ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84306583
۰ نفر

برچسب‌ها

ساخت ایستگاه تحقیقاتی مشترک چین و روسیه در کره ماه

تهران- ایرنا- معاون رئیس اداره ملی فضایی چین گفت که چین و روسیه برای ساخت یک ایستگاه تحقیقاتی در کره ماه در کنار کشورهای دیگر با یکدیگر همکاری می کنند.

به گزارش ایرنا، «وو یان هوآ» روز شنبه در پکن در مراسم معرفی ایستگاه تحقیقاتی مشترک چین و روسیه در کره ماه افزود: دو کشور می توانند با استفاده از تجارب مشترک در این زمینه به توسعه فناوری فضایی کمک کنند.

در این مراسم، معاون مدیر کل شرکت ملی هوافضای روسیه به نمایندگی از چین و روسیه «بیانیه مشترک اداره ملی فضایی چین و شرکت ملی هوافضای روسیه در مورد ساخت مشترک ایستگاه تحقیقاتی ماه» را منتشر کرد.

در این بیانیه به روشنی قید شده که ایستگاه تحقیقاتی بین المللی ماه به روی همه کشورها، سازمان ها و شرکای بین المللی باز خواهد بود.

سال گذشته میلادی نیز سازمان فضایی فدرال روسیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرده بود تفاهم نامه ای با چین برای ساخت ایستگاهی «در سطح یا مدار کره ماه» امضاء کرده است.

در این بیانیه آمده بود سایر کشورها و دیگر طرف های بین المللی نیز امکان مشارکت در طرح «ایستگاه علمی و بین المللی کره ماه» را خواهند داشت،  سازمان فضایی فدرال روسیه تاکید کرده بود که ایستگاه فضایی مشترک چین و روسیه با «همکاری تنگاتنگ» دو کشور احداث خواهد شد.

جزئیات بیشتری از این پروژه فاش نشده است و فقط اشاره شده دو کشور برای ایجاد واحدهای تحقیقاتی همکاری می‌کنند. پیش از این نیز سازمان فضایی اروپا نسبت به همکاری با چین درباره مأموریت به ماه اظهار تمایل کرده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =