۳ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۲۱:۰۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84306201
۱ نفر

برچسب‌ها

ادعای کشف موثرترین واکسن مالاریا در انگلیس

لندن – ایرنا – محققان دانشگاه آکسفورد انگلیس که سال گذشته موفق به کشف واکسن کرونا شدند، حالا به ترکیب جدیدی دست یافته‌ و ادعا می‌کنند که این ماده از بیشترین مقاومت در برابر ابتلا به بیماری مالاریا برخوردار است.

به گزارش روز جمعه ایرنا، دانشمندان می‌گویند که در نتیجه تحقیقات به عمل آمده و آزمایش‌های بالینی به ماده‌ای دست یافته‌اند که طی مدت ۱۲ ماه ۷۷ درصد ایمنی در بدن انسان ایجاد می‌کند. آن‌ها نام این ترکیب جدید را R21/Matrix-M گذاشته‌اند.

این برای اولین بار است که یک واکسن مالاریا از هدف‌گذاری ۷۵ درصدی سازمان جهانی بهداشت تجاوز می‌کند. دانشمندان امیدوارند که این واکسن در عرض دو سال آینده مجوزهای لازم را از نهادهای نظارتی برای توزیع و فروش در سطح بین المللی کسب کند.

مسئولیت این تحقیقات بر دوش ادرین هیل مدیر آنستیتو جنر و لاکشمی میتال استاد ویروس‌شناسی دانشگاه آکسفورد است که در کشف واکسن آکسفورد/آسترازنکا نقش مهمی ایفا کردند.

پروفسور هیل می‌گوید که اگر این واکسن مجوزهای لازم را برای توزیع کسب کند تاثیر قابل توجهی را بر بهداشت عمومی جهان خواهد گذاشت. او اطمینان دارد که اثر بخشی این واکسن در مراحل بعدی آزمایش‌های بالینی اثبات خواهد شد.

پیشتر واکسن‌های زیادی برای مقابله با این بیماری تولید شده بود که سطح اثر بخشی آن کمتر از هدف‌گذاری سازمان جهانی بهداشت بود. اما دانشمندان دانشگاه می‌گویند که ترکیب جدید آن‌ها روی ۴۵۰ کودک در بورکینافاسو آزمایش شده و نتایج دل‌گرم کننده‌ای را در پی داشته است. در مرحله بعد هم قرار است ۵ هزار کودک بین سنین ۵ ماه تا ۳ سال در ۴ کشور آفریقایی واکسن جدید را دریافت کنند، تا یافته‌های قبلی تائید شود.

مالاریا یکی از بیماری‌های عفونی است که در مناطق گرمسیری شیوع فراوانی دارد. بر اساس برآورد سازمان جهانی بهداشت، سالانه حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون مورد مالاریا در جهان وجود دارد که بیش از یک میلیون نفر در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست می دهند. از مهمترین قربانیان مالاریا کودکان زیر پنج  سال هستند به طوریکه هر دو دقیقه یک کودک جان خود را از دست می دهد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =