۶۲۵ میلیارد ریال ازمحل زکات به نیازمندان آذربایجان‌غربی کمک شد

ارومیه- ایرنا- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه کمک به نیازمندان، مهمترین محل مصرف زکات است، گفت: طی سال گذشته ۶۲۵ میلیارد ریال از این محل به نیازمندان در نقاط مختلف استان کمک شد.

عزیز سهندی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طی سال گذشته ۶۸۸ میلیارد ریال زکات در آذربایجان غربی جمع آوری شد.

وی اضافه کرد: از این میزان ۹۱ درصد برای کمک به فقرا و ۹ درصد برای عمران و آبادانی روستاها و مناطق محروم آذربایجان غربی هزینه شد.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) آذربایجان غربی ادامه داد: همچنین طی سال گذشته ۶۳ میلیارد ریال برای عمران مناطق محروم از جمله ساخت محل هایی نظیر غسالخانه در نظر گرفته شد.

سهندی از رشد ۶۳ درصدی جمع آوری زکات طی سال گذشته نسبت به سال ۱۳۹۸ خبر داد و گفت: مهاباد با ۹۲ میلیارد ریال، بوکان با ۸۴ میلیارد ریال و شاهین دژ با ۵۷ میلیارد ریال بیشترین میزان زکات جمع آوری شده در استان طی سال گذشته را داشتند.

به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی همواره از استان های موفق در حوزه جمع آوری زکات به شمار می رود.

زکات در آذربایجان غربی بیشتر به گندم، جو و کشمش و در برخی موارد به دام تعلق می گیرد؛ زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاک آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت را دارد و موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این‌ ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می گیرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =