شیب ابتلا و بستری بیماران کرونایی در اصفهان رو به افزایش است

اصفهان- ایرنا- سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا در اصفهان گفت: شیب ابتلا و بستری بیماران کرونایی در این استان همچنان رو به بالاست به طوری که آمارهای این بخش پنج تا هفت برابر نسبت به ماه اسفند افزایش یافته است.

حجت‌الله غلامی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا در خصوص برگزاری آیین شبهای قدر در استان افزود :چگونگی برگزاری آیین شبهای قدر و استفاده از فضای باز با توجه به آخرین وضعیت کرونا در حال بررسی است و به زودی اعلام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:  احتمال برگزاری این آیین معنوی در فضای باز وجود دارد ولی باید در ستاد استان مصوب و سپس اعلام شود.

سخنگوی ستاد استانی مقابله با کرونا به ممنوعیت ورود به آرامستانها از امروز اشاره و اضافه کرد: با توجه به سرعت شیوع کرونا در اصفهان و افزایش مرگ‌ و میرها میزان مراجعه به آرامستان‌ها افزایش یافته، بنابراین ورود به آرامستان‌ها ممنوع است و افراد فقط برای دفن اموات با تعداد محدود می‌توانند به این مکانها مراجعه کنند.

وی، کاهش ساعت فعالیت مترو با هدف کنترل شیوع ویروس کرونا را از دیگر مصوبات ستاد برشمرد و گفت: ساعت فعالیت مترو تا ۱۰ اردیبهشت از ۶ صبح تا ساعت ۱۸ خواهد بود و طرح زوج و فرد بمنظور استفاده کم از حمل و نقل عمومی، در این مدت به حالت تعلیق درآمده است.

غلامی با تاکید بر تعطیلی بوستان‌ها گفت: فعالیت در پارک‌ها تحت هر عنوانی ممنوع و شهرداری‌ها موظف به تعطیلی مراکز متخلف هستند.

وی فعالیت ادارات با یک سوم کارکنان و دورکارشدن سایر نیروها و ادامه داشتن منع ترددهای شبانه را از دیگر تصمیمات ستاد کرونا تا ۱۰ اردیبهشت ذکر کرد.

دبیر قرارگاه فرهنگی جهاد کبیر اصفهان در گفت و گو با ایرنا برگزاری شبهای قدر در ماه مبارک رمضان با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی و با حضور تعداد کم و در فضای باز و یا خودرویی به عنوان یک نیاز معنوی مردم را ضروری و از ارائه آن به عنوان یک یشنهاد به ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن بابایی افزود: با توجه به ادامه‌دار شدن شیوع ویروس کرونا و مشکلات مرتبط با آن در کنار مسائل معیشتی، برگزاری دعا و نیایش در محیط‌های باز و با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی، قُرص مُسکنی برای مردم است.

وی اضافه کرد: ضرورت دارد تا برای اینکه مردم از نعمت شبهای قدر محروم نشوند در کنار افزایش سخت‌گیری‌ها ، شرایط برای برپایی این مراسم در مکانهای متعدد و با تعداد افراد اندک در تمامی شهرها و روستاهای استان برپا شود.

مسوول هیات‌های مذهبی و تشکل‌های دینی اداره‌کل تبلیغات اسلامی اصفهان افزود: حتی پیشنهاد شده که خانواده‌ها می توانند در خودورهای خود مستقر شوند و در فضای باز قرار بگیرند و از طریق بلندگوهایی که در مکان‌های باز تعریف شده دایر می‌شود از دعاها و نیایش های خاص این شبها بهره‌مند شوند.

وی خاطرنشان کرد: برای نماز جماعت مساجد هم پیشنهاد شده که اگر امکان دارد کارشناسان تخصصی در ارتباط با این مهم با روشهای خاص خود تصمیم بگیرند.

بابایی با تاکید بر اینکه رعایت محدودیت‌ها برای مساجد و برپایی مراسم مذهبی همانند کسبه و اصناف ضروری است گفت: باید این مهم با رعایت و در نظر گرفتن همه شرایط انجام شود.

وی تاکید کرد: اگر قرار است مساجد، هیات‌ها و جلسات مذهبی تعطیلی شود باید یکسری شیوه‌ها و برنامه‌ها را برای آن جایگزین کنند به عنوان نمونه صدا و سیما برنامه‌های مربوطه در این ایام را بصورت پخش زنده بیشتر کند و طوری نباشد که بگوییم همه برنامه‌ها بصورت صفر تا صد تعطیل باشد.

دبیر قرارگاه فرهنگی جهاد کبیر اصفهان با اشاره به شبکه آموزشی "شاد" برای دانش‌آموزان گفت: حتی ستاد ملی می‌تواند اجازه برگزاری برنامه‌های مذهبی در این شبکه را به سازمان تبلیغات، حوزه‌های علمیه و مبلغان برای دانش‌آموزان بدهد.

بابایی تصریح کرد: در مجموع تمامی نهادهای مذهبی، محدودیت‌ها و تصمیمات ستاد مقابله با کرونا را قبول دارند و اجرا می‌کنند ولی به عنوان یک مطالبه عمومی هرگونه تصمیمی را نیازمند نظرات کارشناسان تخصصی می‌دانند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =