تنها راه حل گذر از تنش‌ آبی امسال، تعامل بین مسوولان و مردم است

قزوین - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین با اشاره به پیش بینی‌های صورت گرفته در خصوص کاهش نزولات آسمانی، گفت: تنها با تعامل بین مسوولان و مردم می‌توانیم از تنش‌های آبی سال جاری عبور کنیم.

قدرت الله مهدیخانی روز جمعه با اشاره به بحران آبی امسال در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: براساس اعلام وزارت نیرو، در سال آبی جاری میانگین بارش‌های کشور با کاهش ۵۰ درصدی روبرو بوده که این میزان در استان قزوین ۳۰ درصد به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: متاسفانه پدیده کاهش نزولات آسمانی منجر به افت شدید منابع آبی استان از جمله سطح آب در سفره‌های زیرزمینی، به خصوص سفره دشت قزوین و نیز مخازن آبی پشت سدها شده که این کاهش در حجم ذخیره آب، موجب بروز تنش‌های آبی، علی الخصوص در فصل تابستان خواهد شد.

به گفته این مسوول بحران، در جلسات برگزار شده، راهکارهای کنترل تنش آبی مورد بررسی و کار کارشناسی قرار گرفته و پیشنهاد دستگاه‌های متولی در این رابطه نیز دریافت شده است.

مهدیخانی ادامه داد: شدت کاهش نزولات جوی به حدی خواهد بود که براساس پیش بینی سازمان هواشناسی طی ۵۰ سال اخیر بی سابقه خواهد بود و شواهد این مساله نیز در فروردین ماه گذشته خود را نشان داد و در این رابطه گزارش‌هایی مبنی بر خسارت وارده در حوزه کشاورزی استان، به خصوص زراعت دیم دریافت شده است.

وی با تاکید بر ایفای نقش مهم مسوولان در مدیریت منابع آبی استان و در بخش‌های کشاورزی و خانگی با ترویج اصلاح الگوی مصرف، ممانعت از کشت محصولات آب بر، کنترل برداشت از چاه‌ها، آب رسانی اضطراری توسط تانکر و مخازن سیار در سطح شهرها و روستاها، افزود: از کشاورزان و مردم می‌خواهیم تا با رعایت الگوی مصرف و صرفه جویی حداکثری آب در حوزه کشاورزی و خانگی، تعامل و هم افزایی لازم را با مسولان استان به عمل آورده تا بتوانیم بحران آب امسال را به درستی مدیریت و از آن عبور کنیم.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =