رییس جهادکشاورزی: خشکسالی در لرستان تهدید جدی است

خرم‌آباد - ایرنا - رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: خشکسالی یک تهدید جدی در این استان است و ما باید این تهدید را به فرصت تبدیل کنیم.

به گزارش ایرنا، اسفندیار حسنی مقدم عصر پنجشنبه در جلسه ستاد بحران با اشاره به اینکه خشکسالی بیشترین خسارت‌ها را به کشاورزی وارد می‌کند، تاکید کرد: ما باید مردم به ویژه کشاورزان را به خشکسالی عادت دهیم تا با این پدیده سازگاری داشته باشند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان افزود: ارایه راهکار و برنامه‌هایی در راستای مقابله با خشکسالی از سوی کارشناسان سازمان تحقیقات و  آموزش کشاورزی و منابع طبیعی ضروری است.

حسنی مقدم بر ارزیابی خسارت ناشی از خشکسالی و پرداخت غرامت به کشاورزانی که محصولات خود را بیمه کرده‌اند توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی  تاکید کرد.

وی افزود: با توجه به اینکه دام‌ها به دلیل خشکسالی به سوء تغذیه مواجه هستند، بنابراین تامین دارو، مکمل غذایی و واکسن ضروری است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان همچنین بر ابلاغ محدودیت کشت برنج، سیب زمینی، هندوانه، چغندر و سایر محصولات آبدوست در شهرستان‌های استان تاکید کرد.

حسنی مقدم گفت: با توجه به وضع موجود باید از خروج کاه و کلش و همچنین جو از استان جلوگیری کرد.

وی با اشاره به صدور کشاورز کارت عنوان کرد: یکی از راهکارهای جبران خسارت خشکسالی همین کشاورز کارت است که باید تدوام داشته باشد، سال جاری هشتاد میلیارد تومان در قالب کشاورز کارت اعتبار به کشاورزان اعطا شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان در پایان به سهمیه اختصاصی جو، ذرت و سویا اشاره کرد و گفت: خرید دام مازاد عشایر و روستایی با نرخ عادلانه نیز از دیگر کارهایی است که باید توسط شرکت پشتیبانی امور دام پیگیری شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha