استاندار هرمزگان: چاره‌ ای جز شیرین سازی آب از محل دریا نداریم

بندرعباس- ایرنا- استاندار هرمزگان گفت: باتوجه به اینکه هرمزگان یکی از استان‌های فراخشک کشور بوده و خشکسالی‌های بیش از ۲ دهه گذشته نیز شرایط را خیلی سخت کرده، لذا برای تامین آب و آبرسانی به مناطق چاره ای جز شیرین سازی آب از محل دریا نداریم.

فریدون همتی عصر پنجشنبه در حاشیه مراسم افتتاح ۱۱ طرح آبرسانی به روستاهای بندرلنگه افزود: مردم باید قدر قطره قطره آب را بدانند و از هدردادن آن پرهیز کنند، چرا که شیرین سازی آب دریا و آبرسانی به شهرها و روستاها برای دولت پرهزینه است.

وی بیان داشت: در چهارسال گذشته به اندازه تمام سال‌های قبل و بعد از انقلاب، دولت تدبیر و امید در زمینه آب پایدار در هرمزگان سرمایه گذاری کرده است، البته این بدین معنا نیست که در بخشی از نقاط  استان مشکل آب وجود نداشته باشد.

استاندار هرمزگان اظهارداشت: امسال که سال سخت آبی برای هرمزگان است و سطح منابع زیرزمینی پایین رفته و یا بدلیل شور بودن غیرقابل استفاده شده است، تکیه برای شیرین سازی آب بویژه در شهر بندرعباس و بندرخمیر شده است.

همتی همچنین در پایان از افتتاح چندین طرح مهم آبرسانی درهرمزگان هفته آینده با حضور ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری خبر داد و گفت:مرحله نهایی آب شیرین‌کن بندرعباس به ظرفیت ۶۰ هزار مترمکعب در روز و با هزینه ۱۲ هزار میلیارد ریال آماده بهره برداری است.
وی بیان داشت: برای راه اندازی این طرح، پست برق بستانو، خط انتقال برق، پست برق GIS داخل سایت، یک باب مخزن ۳۰ هزار مترمکعبی در داماهی و ۳۳ کیلومتر خط انتقال آب از آب شیرین کن یکصد هزار مترمکعبی تا مخازن داماهی احداث شده است.
استاندار هرمزگان اظهارداشت: مرحله نخست تامین آب شهر گوهران و روستاهای مسیر از سد سهران با آبرسانی به شهر گوهران و ۱۳روستا نیز آماده افتتاح است که برای تحقق اهداف این مرحله حفر و تجهیز ۲ حلقه چاه، ۱۲مخزن به ظرفیت ۶ هزار و ۷۷۰ مترمکعب، سه ایستگاه پمپاژ، ۴۲ کیلومتر کلکتور اصلی و ۵۳ کیلومتر کلکتور فرعی و ۶۲ کیلومتر شبکه توزیع آب اجرا و احداث شده است.
همتی، با بیان اینکه با بهره برداری کامل از این طرح، نزدیک به ۲۰ هزار نفر از آب آشامیدنی سالم بهره مند خواهند شد، گفت: اعتبار کل این طرح یکهزار میلیارد ریال است که ۷۱۳ میلیارد ریال دیگر برای اجرای کامل آن مورد نیاز است.
وی با اشاره به اولویت‌های اجرایی فعلی در این مسیر آبرسانی بیان داشت: در گام بعدی این طرح، روستاهای محور تیدر شامل ۱۰ روستا و با جمعیت بیش از چهار هزار نفر  و محور خمینی شهر و پاهتک آبرسانی می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =