بستری شدگان مبتلا به کرونا در اردکان ۶ برابر شد

یزد - ایرنا - سرپرست فرمانداری اردکان با بیان این‌که هم اکنون ۶۰ نفر در بیمارستان ضیایی بستری هستند؛ از ۶ برابرشدن این تعداد نسبت به ۲ هفته گذشته خبر داد و گفت: این آمار، شهرستان را در وضعیت قرمز قرار داد.

به گزارش ایرنا مصطفی پوردهقان اردکان، عصر پنجشنبه در نشست  ویژه ستاد پیش‌گیری و مقابله با کرونای شهرستان با موضوع راهکارهای پیش‌گیری از روند فزاینده آمار بستری‌شدگان ، افزود: امروز رکورد جدید و نگران‌کننده‌ای در تعداد مراجعه‌کنندگان به بیمارستان ثبت شد و این آمار روبه‌رشد، در آینده‌ای نزدیک، کادر بهداشت و درمان را با مشکل مواجه می کند.

وی با قدردانی از رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی اصناف و همکاری آنان با ستاد کرونا، بر لزوم تسری این موضوع به همه اقشار دیگر تأکید کرد و یادآور شد: دستگاه‌های عضو ستاد با تمامی ابزارهای قانونی در این زمینه همکاری می کنند.

رییس ستاد کرونای شهرستان عادی‌انگاری شرایط و به‌ویژه ترددهای شبانه را عامل مهمی در روند نامناسب بیماری کووید ۱۹ در اردکان عنوان کرد و گفت: حذف ضیافت‌های افطاری، شب‌نشینی  به حذف چرخه انتقال ویروس کمک می کند.

وی بر لزوم تقویت فرایند بیماریابی از طریق اجرای طرح شهید سلیمانی و نیز تشدید محدودیت‌های قانونی تردد تأکید کرد و روند فعلی را نامناسب و بحران‌آفرین دانست.

پوردهقان‌ از اختصاص ۸۰ تخت عادی، ۱۵ تخت اورژانس، ۹ تخت مراقبت های ویژه(ICU) و ۳۰ تخت پشتیبان به بیماران  در بیمارستان ضیایی اردکان خبر داد و گفت: با وجود آمادگی کادر بهداشت و درمان، تداوم روند موجود می‌تواند منجر به افزایش مرگ‌ و میر شهروندان شود.

شهرستان ۱۱۸ هزار نفری اردکان که مرکز آن در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد، متشکل از شهرهای عقدا، خرانق،  احمدآباد و اردکان است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد ،این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. 

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورد.

کارشناسان همچنان توصیه می کنند مردم اصول سه گانه « شفا» یعنی  شست و شوی دست ها، فاصله گذاری اجتماعی و فیزیکی، اجتناب از ترددها و استفاده از ماسک را باید بیش از گذشته مورد توجه قرار دهند.

در تاریخ ۳۰ بهمن ۹۸ وزارت بهداشت اعلام کرد که نتایج آزمایش اولیه ۲ مورد مشکوک ابتلا به کرونا در قم مثبت گزارش شده  و این موضوع خود مقدمه‌ای شد برای تایید حضور ویروس کرونا در ایران و تدابیری که نیاز بود در سطح ملی و استانی اندیشیده شود.

حدود ۸۰ درصد افراد مبتلا بدون نیاز به درمان خاصی از این بیماری بهبود می‌یابند، برخی گزارش‌ها نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی از افرادی که هیچ علایمی ندارند قابل انتقال است و میزان انتقال از این طریق هنوز مشخص نیست که تحقیقات در این زمینه جریان دارد. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =