شهروندان تزریق واکسن کرونا را از زنجیره رسمی وزارت بهداشت پیگیری کنند

زنجان- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: تاکنون بر اساس نظارت‌ها و گزارش‌ها، موردی از واکسن کرونای غیرقانونی در استان مشاهده نشده است و در این راستا به شهروندان توصیه می‌شود به هیچ‌وجه خارج از زنجیره رسمی وزارت بهداشت این واکسن را تزریق نکنند.  

دکتر پرویز قزلباش شامگاه پنجشنبه در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران با اشاره به اینکه از هفته آینده تزریق واکسن کوبایی در استان طی مراسمی آغاز می‌شود، افزود: سه هزار و ۵۰۰ نفر در این برنامه شرکت می کنند که اغلب بین ۱۸ تا ۸۰ سال هستند.

وی اضافه کرد: ۲۰ درصد این جمعیت بر مبنای یک رویکرد علمی جزو گروه سنی ۶۵ تا ۸۰ سال هستند و بالای ۸۰ ساله‌ها وارد این فاز نشده‌اند اما از طرفی بخشی از تزریق‌کنندگان واکسن افراد دارای بیمارهای زمینه‌ای هستند.

این مسوول تاکید کرد: بیمارانی که وارد فاز مطالعه می‌شوند بطور مداوم توسط سیستم بهداشتی و درمانی وضعیت آنها تحت نظر قرار می‌گیرد که این برنامه در هفت استان کشور و شهرهای منتخب که شرایط انجام کار را داشتند آغاز و نتایج آن به‌طور مستمر اعلام می‌شود.

وی یادآوری کرد:  تحت هر عنوان واکسن و دارو ممکن است به صورت غیرقانونی در کشور وجود داشته باشد که نظارت های لازم در این خصوص انجام می گیرد و توصیه می شود شهروندان از مبادی رسمی این مهم را پیگیری کنند.

قزلباش در پاسخ به سوالی درخصوص اجباری بودن تزریق واکسن کرونا، نیز افزود : هیچ‌ اجباری در تزریق واکسن نیست و افرادی که داوطلب می‌شوند چنانچه به هر دلیل، مایل نباشند، واکسن دریافت نمی‌کنند و اگر در مراحل بعدی تمایل داشتند، این مهم انجام می شود.
 
وی با بیان اینکه حتی تزریق سایر واکسن‌های کرونا که مورد تایید وزارت بهداشت است نیز اختیاری است اظهار داشت: حتی اگر فردی که در بخش بیماران مبتلا به کرونا کار می‌کند رضایت ندهد، اصراری بر تزریق واکسن وجود ندارد و باید تلاش کرد افراد به لحاظ علمی قانع شوند که تزریق واکسن موثر است.

 این مسوول خاطر نشان کرد: در جامعه جهانی گونه‌های مختلفی از ویروس کرونا  وجود دارد، که در ایران گونه‌های اعلام شده اغلب ویروس چینی و کرونای انگلیسی است که در زمان حاضر میدانداری می کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha