رشد بیماران سرپایی کرونا در قزوین به حالت سکون رسیده است

قزوین-ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: سیر صعودی وضعیت کرونا در هفته جاری متوقف شده و رشد بیماران سرپایی به حالت سکون رسیده است.

به گزارش ایرنا پیمان نامدار روز پنج شنبه در ستاد ملی مقابله با کرونا استان افزود: پذیرش بیماران کووید ۱۹ نسبت به یک ماه گذشته به یک وضعیت ثابت رسیده است .

به گفته وی پذیرش بیماران سرپایی کرونا در هفته دوم فرودین ماه جاری  ۹هزار و ۷۳۹ بیمار، در هفته سوم، ۱۰ هزار و ۳۴۰ بیمار و در هفته آخر فرودین ۷ هزار و ۶۰۰ بیمار است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت : بر اساس بررسی های صورت گرفته رعایت محدودیت ها با جدیت تمام صورت گرفته و ۹۰ درصد از اقشار جامعه نسبت به رعایت دستورالعمل های ابلاغی همکاری کردند.

نامدار تصریح کرد: نتیجه همکاری و اعمال محدودیت ها در هفته های آینده با کاهش میزان ابتلا و پذیرش بیماران کرونایی و همچنین کاهش میزان مرگ و میر مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: فروردین ، پر بیمارترین و سیاه ترین ماه کرونایی بود که ۱۳۸ فوتی از خود بر جا گذاشت.

نامدار با اشاره به اینکه استان قزوین با آماری معادل یک هزار و ۳۵۷ بیمار فوتی بالای ۶۰ سال مواجه بوده است، تصریح کرد: سالمندان در معرض آسیب جدی کرونا هستند ئ از این رو واکسن سالمندان بالای ۶۰ سال در فاز دوم واکسیناسیون در اولویت است.

وی افزود: تعداد جانباختگان ناشی از کرونا بسیار افزایش یافته و مجموعا ۵۹ فوتی از شنبه تا پنجشنبه ثبت شده است.

نامدار اظهار داشت: آمار مبتلایان به کرونا به صورت روزانه با توجه به ملاک قرار دادن مراجعات و تست pcr  ، 39درصد مثبت  و بر اساس تست رپید کرونا، ۱۸ درصد مثبت اعلام شده است.

وی ادامه داد: روند بیماران بدحال که نیاز به دستگاه های کمک تنفسی دارند، سیر صعودی دارد و در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۷ بیمار بدحال در بخش های  آی سی یو بستری هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت : تعداد بیماران نیاز به بستری نیز، به جز یک روز که ۱۹۰ بیمار اعلام شده است، به حدود روزانه ۱۳۰ بیمار ثابت شده است. خوشبین به کاهش این تعداد در هفته های اخیر هستیم.

وی با اشاره به اینکه با همکاری هلال احمر ۴ مرکز واکسیناسیون در سطح شهر راه اندازی می شود، بیان کرد: در خصوص آغاز واکسیناسیون گروه سالمندان اطلاع رسانی می شود.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۱ هزار و ۳۰۴ واکسن درسطح استان، تزریق شده است که ۲ هزار دوز از این تعداد در نوبت دوم بوده است.

نامدار اظهار داشت: باتوجه به ورود واکسن آستارازیمیکا به کشور و سهیمه اختصاصی این واکسن به استان، برخی نگرانی ها از سوی شهروندان مبنی بر عارضه این واکسن اعلام شده است که آن را تکذیب می‌کنم.

وی ادامه داد: واکسن آستارازیمیکا هیچ گونه عارضه ای ندارد و در وهله اول از کادر درمان و در وهله دوم از مردم تقاضای اعتماد داریم.

نامدار بیان کرد: واکسن آستارازیمیکا تفاوت مهمی با واکسن اسپوتنیک وی دارد و آن این است که این واکسن شرایط نگهداری بهتری دارد و قابل حمل به روستا ها می باشد.

وی تصریح کرد: تب، سرگیجه و سستی از واکنش مثبت این واکسن است که تا ۷۲ ساعت پس از تزریق در فرد واکسینه ظاهر می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =