خراسان رضوی هنوز به اوج قله موج چهارم کرونا نرسیده است

مشهد- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هفته‌های سختی را پیش رو داریم، چراکه خراسان رضوی به لحاظ شمار مبتلایان کرونا اکنون در دامنه قرار دارد و هنوز به اوج قله موج چهارم نرسیده است.

دکتر مهدی قلیان اول روز پنجشنبه در جلسه کمیته اطلاع رسانی پیشگیری و مقابله با کرونا به میزبانی مرکز صدا و سیمای خراسان رضوی افزود: در حال حاضر تعداد بستری شدگان روزانه ناشی از کرونا در خراسان رضوی به ۳۶۲ نفر رسیده است.
وی بیان کرد: هم اکنون تعداد کل بستری شدگان در بیمارستان های خراسان رضوی حدود هزار و ۵۰۰ نفر است و شمار فوتی ها نیز با روندی افزایشی ۲ رقمی شده است.
وی در ادامه گفت: مثبت شدن آزمایش پی. سی. آر در مراجعان سرپایی مراکز منتخب کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد به ۳۰ درصد افزایش یافته است.
دکتر قلیان با اشاره به مشکل رعایت نکردن  تخلفات اصناف در خراسان رضوی گفت: هم اکنون ۶۴ درصد اصناف مشهد محدودیت های کرونایی و پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند و این میزان در استان ۵۳ درصد برآورد شده است.

مدیریت تصمیم‌گیری اهمیت زیادی دارد
مدیرکل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی نیز در سخنانی در این جلسه گفت: در شرایط کرونایی امروز، رسانه ها فراتر از اطلاع رسانی باید به مقوله تحلیل بپردازند.
دکتر محمدمهدی مومنی افزود: در این شرایط باید از مدیریت احساسات به مدیریت ادراکات و مدیریت تصمیمات برسیم.
وی تصریح کرد: تا احساسات مردم تحریک نشود، پروتکل های بهداشتی رعایت نشده و اعتمادسازی رخ ندهد، کرکره های مغازه ها پایین کشیده نخواهد شد و اصناف به محدودیت های کرونایی توجهی نخواهند داشت.
وی تاکید کرد: تصمیمات ستاد مبارزه با کرونا باید پشتیبانی و نظارتها تقویت شود، در این راستا انعکاس برخورد با متخلفان در رسانه ها یکی از راهکارهاست.

تشخیص و درمان سریع از تلفات کرونا پیشگیری می‌کند
مدیرکل صدا و سیمای مرکز خراسان رضوی نیز گفت: تشخیص و درمان دیرهنگام عامل اصلی تلفات کرونا است و باید اطلاع رسانی ها به گونه ای باشد که مردم هراسی نداشته و سریعتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.
محسن نصرپور افزود: عادی انگاری شرایط کرونایی موجود خطرناک است و نیاز به آموزش و اقدامات پیشگیرانه بیشتر دارد.
وی بیان کرد: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون بیش از سه هزار دقیقه برنامه آموزشی و مرتبط با بیماری کووید ۱۹ در صدای و سیمای خراسان رضوی تولید و پخش شده است.

مطالبه گری در بحث واکسیناسیون جدی است

مدیرعامل خانه مطبوعات خراسان رضوی نیز در سخنانی گفت: اکنون مساله اصلی جلوگیری و پیشگیری از انتشار بیماری است و انگشت اتهام نباید فقط به سمت مردم باشد.
مجتبی محمودی افزود: مسوولان باید در شرایط کنونی با مردم صادقانه و صمیمانه صحبت کنند و از تناقص در گفتار و رفتار بپرهیزند.
وی بیان کرد: اکنون مطالبه گری در بحث واکسیناسیون جدی است و سبک زندگی کرونایی باید در بین مردم آموزش داده شود.
وی با تاکید بر لزوم تشویق اصنافی که پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند، گفت: در این مسیر برخوردهای تنبیهی به تنهایی کافی نیست، همچنان که در قرآن کریم از کلمه "تبشیر" بیشتر از "تنذیر" استفاده شده است.
وی بخشودگی مالیاتی و برخی از عوارض شهرداری را از جمله اهرمهای تشویقی برای اصنافی عنوان کرد که محدودیت های کرونایی را اجرا می کنند و این موضوع می تواند نقش مهمی در ترغیب دیگران به رعایت قوانین داشته باشد.

به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی،  با فوت ۴۵۳ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۸ هزار و ۳۶۶ نفر رسیده است.

در این مدت ۲۴ هزار و ۹۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۴۳۸ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۹۰۵ نفر رسید.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =