۵ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۶:۰۱
کد خبرنگار: 2474
کد خبر: 84305412
۰ نفر

برچسب‌ها

اسکار ۲۰۲۱ نصیب کدام نامزدها می‌شود؟

تهران- ایرنا- با نزدیک شدن به موعد برگزاری نودوسومین دوره جوایز اسکار، بازار گمانه‌زنی درباره برندگان حسابی داغ است و در بیشتر پیش‌بینی‌ها، نام «سرزمین‌خانه‌به‌دوش‌ها» ساخته «کلویی ژائو» به عنوان برنده بزرگ این رویداد مهم سینمایی مطرح می‌شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، آکادمی اسکار پس از ماه‌ها تاخیر به دلیل شیوع کرونا، سرانجام بامداد فردا (۶ اردیبهشت) طی مراسمی در یونیون استیشن لس‌آنجلس برندگان نودوسومین دوره از جوایز اسکار را اعلام می‌کند.

در این روزهای باقی‌مانده تا اعلام نتایج، تنور گمانه‌زنی‌ها درباره برندگان داغ است و بیشتر تارنماها و مجلات سینمایی به رسم هر سال فهرستی پیش فرض از برندگان منتشر می‌کنند. هفته نامه اینترتیمنت ویکلی نیز با یک جمع‌بندی از فصل جوایز سینمایی و در نظر گرفتن سلیقه متغیر تیم رای دهندگان اسکار، فهرستی از نامزدهایی که بیشترین شانس دریافت اسکار را دارند تهیه کرده است که در ادامه به آن می‌پردازیم.  

اسکار بهترین فیلم

نامزدها:

پدر

یهودا و مسیح سیاه

منک

میناری

سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها

زن جوان آینده دار

صدای متال

دادگاه شیکاگو هفت

فیلم جاده‌ای سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها از کلویی ژائو به عنوان اولین فیلمی‌ که همزمان هم شیر طلایی جشنواره ونیز و هم جایزه بهترین فیلم جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو از نگاه تماشاگران را از آن خود کرد، از همان ابتدا به عنوان یکی از بخت‌های بزرگ برد جایزه اسکار شناخته می‌شد. 

این فیلم در ادامه جایزه بهترین فیلم این دوره از جوایز گلدن گلوب، جایزه انتخاب منتقدان و انجمن تهیه‌کنندگان آمریکا را نیز از آن خود کرد و حالا با اطمینان می‌توان گفت در مراسم صبح دوشنبه اسکار بهترین فیلم سال را به خانه می‌برد.

بهترین بازیگر نقش اول مرد

نامزدها:

ریز احمد برای فیلم صدای متال

چادویک بوزمن برای بلک باتم ما رینی

آنتونی هاپکینز برای پدر

گری اُلدمن برای منک

استیون یون برای میناری

تنها چیز قطعی که درباره اسکار امسال وجود دارد این است که چادویک بوزمن ستاره فقید هالیوودی که سال گذشته در ۴۳ سالگی بر اثر سرطان روده درگذشت، امسال با شایستگی تمام اولین اسکار خود را دریافت می‌کند. این که وی پس از مرگش جایزه گرفته ممکن است کمی تلخ باشد اما با این حقیقت که نقش آفرینی او در فیلم بلک باتم ما رینی شایسته این افتخار بود، منافاتی ندارد. بوزمن برای بازی در این نقش تاکنون جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از رویدادهای معتبری چون گلدن گلوب، انتخاب متقدان و جایزه انجمن بازیگران آمریکا را از آن خود کرده و به زودی با گرفتن یک جایزه اسکار، افتخار خود را تکمیل خواهد کرد.

بهترین بازیگر نقش اول زن

نامزدها:

ویولا دیویس برای بلک باتم ما رینی

آندرا دی برای آمریکا علیه بیلی هالیدی

ونسا کربی برای تکه‌های یک زن

فرانسیس مک دورمند برای سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها

کری مولیگان برای زن جوان آینده‌دار

هر سال با توجه به شمای کلی جوایز سالانه سینمایی، پیش بینی برنده اسکار در این شاخه کار راحتی بود اما امسال ویولا دیویس جایزه انجمن بازیگران آمریکا را برد، آندرا دی گلدن گلوب گرفت، کری مولیگان برنده جایزه انتخاب منتقدان شد و ونسا کربی و فرانسیس مک دورمند نامزد بفتا شدند.  

اگر جایزه انجمن بازیگران آمریکا را به عنوان معیار در نظر بگیرید، ویولا دیویس اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن را برده و تاریخ‌ساز می شود زیرا در این صورت برای اولین بار در تاریخ اسکار هر چهار برنده شاخه بازیگری رنگین پوست خواهند شد (چادویک بوزمن: اسکار بهترین بازیگر مرد، ویولا دیویس: اسکار بهترین بازیگر زن، دنیل کالویا: اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، یوجونگ یون: اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن). اما براساس پیش‌بینی‌های اینترتیمنت ویکلی، کری مولیگان که برخلاف ویولا دیویس و فرانسیس مک دورمند تاکنون برنده جایزه اسکار نشده، امسال برای بازی خوبی که از ابتدا تا انتهای فیلم زن جوان آینده‌دار از خود ارائه داد این جایزه را به خانه می‌برد.

بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

نامزدها:

ساشا بارون کوهن برای فیلم دادگاه شیکاگو هفت

دانیل کالویا برای یهودا و مسیح سیاه

لزلی اودوم جونیوز برای یک شب در میامی

پل راچی برای صدای متال

کیت استنفیلد برای یهودا و مسیح سیاه

دانیل کالویا پس از برد جوایز گلدن گلوب، حلقه انتخاب منتقدان و انجمن بازیگران آمریکا شانس بالایی برای دریافت جایزه اسکار در این شاخه دارد. فیلم یهودا و مسیح سیاه در واقع یک ویترین بازیگری برای کالویاست. او در نقش فرد همپتون رئیس حزب پلنگ سیاه با مهارت تمام بین تک‌گویی‌های همپتون انقلابی و لحظات آسیب‌پذیری‌ او به عنوان یک انسان، توازن برقرار می‌کند. شانس این که کیت استنفیلد، همبازی کالویا در فیلم یهودا و مسیح سیاه، رای‌ داوران را از او بدزدد بسیار پایین است. این که استنفیلد چطور به فهرست نامزدهای این شاخه از جوایز اسکار هنوز جای سوال دارد.

بهترین بازیگر نقش مکمل زن

نامزدها:

ماریا باکالووا برای بورات ۲

گلن کلوز برای مرثیه هیل بیلی

اولیویا کلمن برای پدر

آماندا سایفرید برای منک

یوجونگ یون برای میناری

رقابتی که در ابتدا تصور می‌شد، سخت‌ترین پیش بینی اسکار امسال باشد، حالا تکلیفش از روز هم روشن‌تر است. ابتدا این طور به نظر می رسید سایفرید در این رقابت پیشتاز است اما در جوایز انجمن بازیگران آمریکا شکست خورد و به نوعی از گردونه رقابت حذف شد. پس از آن نگاه‌ها به سمت ماریا باکالووا رفت که به خاطر کاری که با رودی جولیانی در فیلم بورات کرده بود، خیلی خبرساز شد. همچنان این احتمال هم وجود داشت در لحظه آخر ورق برگردد و گلن کلوز و اولیویا کلمن جای پای خود را در اسکار محکم کنند.

امایوجونگ یون ستاره فیلم میناری با بردن جایزه انجمن بازیگران آمریکا به گمانه زنی ها پایان داد و در آستانه تبدیل به اولین بازیگر کره‌ای قرار گرفت که اسکار می‌گیرد.

بهترین کارگردان

نامزدها:

توماس وینتربرگ برای یک دور دیگر

دیوید فینچر برای منک

لی ایزاک چانگ برای میناری

کلویی ژائو برای سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها

امرالد فنل برای زن جوان آینده‌دار

کلویی ژائو در سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها علاوه بر یک بازی در سطح جایزه اسکار از فرانسیس مک دورمند، از بازیگران غیرحرفه‌ای و عشایر واقعی نقش‌های تاثیرگذار گرفته است و بیشترین اقبال را برای دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی دارد. اگر ژائو امسال اسکار بگیرد پس از کاترین بیگلو دومین زن کارگردان برنده جایزه اسکار خواهد شد و اولین زن آسیایی که این جایزه را از آن خود می‌کند.

بهترین فیلمنامه اقتباسی

بورات ۲ از ساشا بارون کوهن، آنتونی هاینز، دن سوییمر، پیتر بینهام، اریکا ریوینوجا، دن مزر، جنا فریدمن، لی کرن

پدر از کریستوفر همپتون و فلورین زلر

سرزمین خانه به دوش ها از کلویی ژائو

یک شب در میامی از کمپ پاورز

ببر سفید از رامین بحرانی

اگرچه دریافت جوایز انجمن نویسندگان آمریکا تضمینی برای برد جایزه اسکار نیست، سال گذشته هم جوجو خرگوشه و هم انگل از این انجمن جایزه گرفتند و برنده اسکار هم شدند. بنابراین بهتر است برای پیش بینی برنده اسکار بهترین فیلمنامه به نتایج این جایزه هم نگاهی بیندازیم: فیلمنامه بورات ۲ که هشت نویسنده دارد، جایزه بهترین فیلمنامه اقتباسی هفتادوسومین دوره از این جوایز را از آن خود کرد اما در جایی که براساس مقررات این انجمن، نه سرزمین خانه به دوش ها و نه پدر در این رقابت شرکت نداشتند.

براساس پیش‌بینی‌های اینترتیمنت ویکلی، فیلم سرزمین خانه‌به‌دوش‌ها که محتوای منبع غیر داستانی خود را با کمترین میزان دیالوگ و به طرز تحسین برانگیزی اقتباس کرده است، اسکار بهترین فیلمنامه اقتباسی سال را از آن خود خواهد کرد. هرچند کمپ پاورز که در عرض یک سال دو فیلمنامه روح و یک شب در میامی را نوشته هم مستحق دریافت این جایزه است.

بهترین فیلمنامه اورجینال

نامزدها:

یهودا و مسیح سیاه از ویل برسون و شاکا کینگ

میناری از لی ایزاک چانگ

زن جوان آینده دار از امرالد فنل

صدای متال از داریوش و ابراهام ماردر

دادگاه شیکاگو هفت از آرون سورکین

براساس پیش‌بینی خبرنگار اینترتیمنت ویکلی، امرالد فنل برای فیلم زن جوان آینده دار برنده بهترین فیلمنامه اورجینال خواهد شد زیرا آکادمی اسکار به کارگردانانی که همزمان فیلمنامه هم می‌نویسند، ارادت خاصی دارد و این که فنل در بخش اسکار بهترین کارگردانی هم نامزد شده می‌تواند به نفعش باشد. اگر فنل این جایزه را ببرد، پس از دیابلو کودی که در سال ۲۰۰۷ برای فیلم جونو جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اورجینال را دریافت کرد، تنها بانویی می‌شود که این جایزه را به خانه می‌برد.  

بهترین انیمیشن

نامزدها:

به پیش

روی ماه

شان گوسفنده: فارماگدون

روح

ولف واکرز

یک فیلم برای این که بتواند تولیدات دیزنی و پیکسار را در رقابت برای اسکار بهترین انیمیشن پشت سر بگذارد، باید خیلی خاص باشد. در یک دهه گذشته تنها دوبار این اتفاق افتاده است. ولف واکرز با ایده ناب، سبک خیال‌گونه و داستان جذابی که دارد می‌توانست آن فیلم باشد اما انیمشین روح از پیکسار تاکنون تمام جوایز سالانه در حوزه انیمیشن را از آن خود کرده و احتمالا به زودی جایزه اسکار را هم به مجموعه افتخاراتش اضافه خواهد کرد.

پیش‌بینی هفته‌نامه اینترتیمنت ویکلی از برندگان دیگر شاخه‌های اسکار به شرح زیر است:

بهترین مستند: زمان

بهترین فیلم بین المللی: یک دور دیگر

بهترین تدوین: صدای متال

بهترین فیلمبرداری: سرزمین خانه به دوش ها

بهترین صدابرداری: صدای متال

بهترین موسیقی اورجینال: روح

بهترین ترانه اورجینال: یک شب در میامی

بهترین طراحی لباس: بلک باتم ما رینی

بهترین گریم و آرایش مو: بلک باتم ما رینی

بهترین طراحی تولید: منک

بهترین جلوه‌های ویژه: انگاشته

بهترین پویانمایی کوتاه: هر اتفاقی بیفتد دوستت دارم

بهترین لایواکشن کوتاه: اتاق نامه

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =