سالانه ۶ میلیون اصله نهال از آذربایجان غربی صادر می شود

ارومیه- ایرنا- رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۶ میلیون اصله نهال بذری و رویشی سالانه در استان تولید و بخشی از ان به خارج از کشور صادر می شود.

اکبر کرامتی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برابر ضوابط قرنطینه و بهداشت گیاهی بخشی از این نهال ها به سایر استانهای کشور ارسال و ۱۵۰ هزار اصله نیز به کشورهای عراق و جمهوری آذربایجان و افغانستان صادر می‌شود.

به گفته وی از جمله نهال‌های بذری که در این استان تولید می‌شود می‌توان از دانه ‌دارها به سیب، گلابی و به و از هسته‌دارها به هلو، شلیل، زردآلو، آلو، گیلاس و آلبالو اشاره کرد.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: در استان فزون بر۱۲۰ نفر به صورت دائمی و ۵۰ هزار و ۴۰۰ نفر روز به صورت فصلی در نهالستان ها اشتغال دارند.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی قطب تولید نهال محسوب می شود، بیان کرد: با تولید ۶میلیون اصله پایه و نهال بذری و رویشی سالم و استاندارد این استان در رتبه  نخست تولید در کشور قرار دارد.

کرامتی به کشاورزان توصیه کرد: قبل از خرید نهال از سلامت و اصالت نهال اطمینان حاصل و نهال مورد نیاز خود را از نهالستانهای مجوزدار و مورد تایید کمیته فنی نهال استان تهیه کنند.

رییس سازمان  جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: ۶۱ نهالستان و مراکز کشت بافتی در استان مجوز فعالیت از سازمان جهاد کشاورزی را دریافت کرده اند که در حال حاضر ۴۸ واحد از این نهالستان ها و۲ مرکز کشت بافتی، نهال آماده فروش برای باغداران را دارند.

وی افزود: در سال گذشته یکی از مراکز کشت بافتی استان به عنوان نمونه برتر در سطح ملی معرفی شد.

کرامتی با تاکید بر اینکه حمایت از ۲ مرکز کشت بافت، در تولید پایه های کشت بافتی ونهال رویشی لازم است ادامه داد: حمایت از نهال رویشی، ایجاد باغات الگویی با استفاده از نهال های رویشی، واردات ارقام جدید میوه با عملکرد بالا و تولید نهال های گردوی پیوندی با ارقام به روز و مطرح دنیا از جمله برنامه های سازمان جهاد کشاورزی استان برای توسعه حوزه نهال کاری است.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی دارای ۸۰۰ هزار هکتار باغ و اراضی کشاورزی با ۲۳۵ هزار بهره بردار است که سالانه ۶.۸ میلیون تن انواع محصولات باغی و زراعی را تولید و روانه بازار می کنند.

گندم چغندر قند و جو از جمله محصولات زراعی و سیب و انواع میوه های هسته دار از جمله محصولات باغی استان هستند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =