۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۵
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84305303
۴ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

ثبت جهانی هورامان موجب رونق اقتصادی منطقه می‌شود

سنندج- ایرنا- مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان گفت: با ثبت جهانی هورامان شاهد رونق بیش از پیش این منطقه خواهیم بود و توسعه پایدار را در پی خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار ایرنا،‌ یعقوب گویلیان روز پنجشنبه در دیدار با فرماندار شهرستان سروآباد اظهار داشت: منطقه هورامان به عنوان یکی از مهمترین جاذبه‌های تاریخی، طبیعی و فرهنگی نیازمند توسعه است و بدون تردید با ثبت جهانی آن شاهد رونق بیش از پیش این منطقه خواهیم بود.
وی به وجود روستاهای بکر، طبیعت زیبا و فرهنگ غنی در شهرستان سروآباد اشاره کرد و افزود: برای بهره برداری بهتر از ظرفیت ها و پتانسیل های موجود در این شهرستان همکاری فرمانداری و سایر ارگان‌های دولتی با میراث فرهنگی و گردشگری بسیار لازم و ضروری است.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان از ثبت ملی روستای دیوزناو بخش مرکزی شهرستان سروآباد خبر داد و گفت:‌ ثبت ملی روستای دیوزناو در این شهرستان به عنوان شهر ملی ارغوان بافی گامی مثبت در راستای حمایت از صنایع دستی این شهرستان است.
وی تاکید کرد: برنامه ریزی برای ثبت سایر روستاهای دارای قابلیت در بخش صنایع دستی در حوزه شهرستان سروآباد در دستور کار اداره میراث فرهنگی و گردشگری است.
گویلیان تقویت ادارات میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان های استان کردستان را مهم ارزیابی کرد و افزود: اداره میراث فرهنگی شهرستان سروآباد نیازمند حمایت ویژه است که می طلبد فرمانداری شهرستان سروآباد از این اداره حمایت بیشتری کند.
وی به اهمیت برنامه ریزی برای حضور زائران راهیان نور در مناطق جنگی استان به ویژه شهرستان سروآباد اشاره کرد و گفت: «تپه الله اکبر، باشگاه افسران، دالانی و ته‌ته، شهدای غریب سیران بند، بوالحسن، شهید ناصر کاظمی، عملیات والفجر ۹ و والفجر چهار، منطقه دزلی و مریوان از جمله یادمان‌های مهم استان کردستان هستند.
گویلیان با اشاره به برنامه های در دست اقدام در راستای همکاری با معاونت اردویی و گردشگری راهیان نور سپاه بیت المقدس کردستان اظهار داشت: امیدواریم در پسا کرونا شاهد حضور بیش از پیش اردوهای راهیان نور در استان به ویژه در مناطق جنگی سروآباد باشیم.
در ادامه این دیدار مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کردستان،‌ سرهنگ فرهاد غلامی معاون اردویی و گردشگری راهیان نور سپاه بیت المقدس، آرمان وطن دوست معاون گردشگری و سرمایه گذاری و فرماندار سروآباد از زائر سرای راهیان نور و بیمارستان صحرایی در روستای دزلی، یادمان های دوران دفاع مقدس و طرح های زیرساختی شهرستان سروآباد بازدید کردند.
شهرستان سروآباد با جمعیت ۵۲ هزار نفری، دارای ۲ شهر، ۲ بخش، ۷۳ روستا و یک هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع مساحت در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع است.
این شهرستان از سمت غرب با کشور عراق، از شمال به شهرستان مریوان و از جنوب به شهرستان کامیاران محدود می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha