فعالان محیط زیست پنجره‌های بانک اچ‌اس‌بی‌سی را در لندن شکستند

لندن – ایرنا – فعالان محیط زیست روز پنجشنبه، ۱۹ پنجره مقر بانک "اچ‌اس‌بی‌سی" در پایتخت انگلیس را به دلیل آنچه حمایت مالی این بانک از تغییرات آب‌وهوایی و تهدید زمین عنوان کردند، شکستند.

به گزارش ایرنا، معترضان از گروه قیام علیه انقراض، با چکش به جان پنجره‌های بانک افتاده و پس از شکستن آنها منتظر ماندند تا پلیس آن ها را دستگیر کند.

در بیانیه این گروه آمده است: به رغم وعده بانک اچ‌اس‌بی‌سی برای اینکه ردپایش در تولید ضایعات کربنی را به صفر برساند اما برنامه اقلیمی آن‌ها هنوز اجازه می‌دهد که از پروژه‌های ذغال سنگ حمایت مالی به عمل آورده و هیچ مبنایی دیده نمی‌شود که بخواهند مشتری‌های مرتبط با انرژی‌های فسیلی را منصرف کنند.

اچ‌اس‌بی‌سی درباره این ادعا واکنشی نشان نداده است.

اعضای گروه قیام علیه انقراض که خواهان رسیدگی فوری به وضع محیط زیست هستند پیشتر در اقداماتی مانند بستن خیابان منتهی به پارلمان، چسباندن خود به قطارهای شهری و امثال آن، در رفت و آمد شهری اختلال ایجاد کردند. حتی برخی از آنان خود را به نرده منزل رهبر سابق حزب کارگر قفل و زنجیر کردند.

این گروه علاوه بر اعلام رسمی وضع اضطراری، خواستار آن هستند که دولت از طریق تصویب قوانین الزام‌آور، افزایش روزافزون دی‌اکسید کربن را تا سال ۲۰۲۵میلادی به صفر برساند؛ کاری که بعید است دولت پس از چراغ سبز نشان دادن به شرکت‌های نفتی برای حفاری نفت 'شل' موسوم به 'فرکینگ' بتواند با آن موافقت کند.

براساس اعلام پلیس، سال گذشته بالغ بر یک هزار و ۷۰۰ هوادار محیط زیست در جریان تظاهرات ۱۰ روزه پایتخت دستگیر که این عملیات نزدیک به شش میلیون پوند هزینه روی دست پلیس گذاشت.

رویداد امروز در حالی صورت می‌گیرد که ساعاتی دیگر رهبران ۴۰ کشور جهان در نشست مجازی تغییرات اقلیمی که از سوی ایالات متحده برنامه‌ریزی شده است، شرکت می‌کنند. آن‌ها قرار است پیرامون اهداف بلند مدت خود برای کاهش انتشار گازرهای کربنی درچارچوب توافقنامه پاریس بحث و گفت‌وگو کنند

توافق نامه آب و هوایی پاریس ، که در کنوانسیون چارچوب سازمان ملل متحد درباره تغییرات آب و هوایی در سال ۲۰۱۵ منعقد شده است ، شامل هدف بلند مدت محدود کردن متوسط ​​افزایش جهانی دما به ۲ درجه سانتیگراد است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =