مصوبه دولت برای آبیاری نوین ۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی قزوین محقق شد

قزوین - ایرنا - معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: مصوبه دولت و سفر ریاست جمهوری به قزوین در رابطه با تجهیز ۲۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان به آبیاری نوین محقق شده است.

به گزارش ایرنا، علی مراد اکبری روز پنجشنبه درآیین بهره برداری از چهار هزار هکتار آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان قزوین که با دستور رییس جمهوری و به شکل نمادین در بخشی از باغات طارم سفلی قزوین برگزار شد، افزود: اجرای این مصوبه برکات زیادی را برای کشاورزی استان قزوین به همراه خواهد داشت که از جمله آن باید به کاهش مصرف آب در این بخش و ارتقای تولید و عملکرد انواع محصولات زارعی و باغی اشاره کرد.

وی با بیان اینکه بخشی از آبیاری نوین اجرا شده در بخش کشاورزی به باغات زیتون اختصاص دارد که یک محصول استراتژیک به شمار می‌رود، تصریح کرد: منویات مقام معظم رهبری در زمینه خودکفایی برای تولید محصولات کشاورزی و در راستای کاهش واردات روغن، موجب شده تا شاهد توسعه و تجهیز باغات زیتون و تجهیز آنها به آبیاری نوین در سطخ پنج هزار هکتار از اراضی طارم سفلی باشیم.

به گفته این مسوول، بیش از ۵۰ درصد اعتبارات اجرای روش‌های آبیاری نوین در این اراضی از محل اعتبارات بلاعوض دولتی تامین شده است.

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی خاطرنشان کرد: در اراضی این مجموعه زیتون‌کاری، درختان زیتون از نوع ارقام آربکین و کروناکی به صورت مدرن و فوق متراکم غرس شده که قادر است سالانه ۷۰۰ تن روغن زیتون تولید و روانه بازار کند.

 نزدیک به ۶۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان قزوین تاکنون به آبیاری نوین مجهز شده‌ است.

۴۷ درصد از مجموع تجهیز اراضی کشاورزی این استان به آبیاری‌های نوین در دولت یازدهم و دوازدهم رقم خورده است.

استان قزوین رتبه دوم تولید زیتون در کشور را داراست.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha