توسعه گردشگری فریدونشهر در گرو توجه به زیرساختها

اصفهان- ایرنا- فریدونشهر یکی از قطب‌های مهم گردشگری طبیعی و ورزشی استان اصفهان است که برای تحقق این مهم به تاکید کارشناسان حاضر در میزگرد ایرنا نیاز به سرمایه گذاری و توسعه زیرساخت‌های مربوط شهرستان دارد.

شهرستان فریدونشهر استان اصفهان به لحاظ داشتن چنین امکاناتی در بخش های مختلف آن فرصت‌های زیادی را برای گذران مفرح در فصل‌های مختلف ایجاد کرده است شکوفایی آن نیازمند برنامه ریزی های علمی و عملی است که  در سالهای اخیر به این مهم توجه شده است.

توریسم ورزشی یکی از شاخه های صنعت گردشگری است که سالانه بین پنج تا ۱۱ درصد از تمام سفرهای توریستی دنیا را به خود اختصاص می‌دهد که شهرستان  فریدونشهر دارای ظرفیت های فراوان گردشگری طبیعی و ورزشی است که متاسفانه از آن تاکنون آنطور که باید استفاده نشده است.

وجود ۲ پیست اسکی شاخص در فریدونشهر و افوس سرمایه گرانبها و کم نظیری است که زمستان به مردمان این دیار هدیه کرده است. پیست اسکی فریدونشهر تنها پیست اسکی استاندارد در استان اصفهان است که شیب تند و منحصر به فرد ۳۵ درجه آن موجب جذب گرشگران و علاقه مندان به ورزش های زمستانی می شود.

این فرصت گردشگری در دوران پیش از کرونا سالانه بیش از ۳۰ هزار نفر گردشگر را به خود جذب می کرد که خود یک فرصت استثنایی است و اگر مشکلات زیرساختی منطقه رفع بشود شاهد افزایش شمار مسافرت ها به این منطقه خواهیم بود.

گردشگری زمستانه اگر چه در ظاهر نمود تفریح و ورزش های زمستانی است اما در کنارش توریسم غذا، بوم گردی، طبیعت گردی، میراث فرهنگی ملموس و ناملموس، فروش، بازاریابی و تبلیغ محصولات و فرآورده های بومی، جذب سرمایه گذار و تبادل فرهنگی از مهم ترین این ظرفیت ها به شمار می رود که هر یک در بردارنده زمینه های متنوع برای ایجاد کسب و کارهای دائمی و یا موقت است.

ضرورت حمایت  برای توسعه ورزش فریدونشهر

توسعه اقتصادی از راه‌های صنعتی، کشاورزی، گردشگری، حمل و نقل و تولید صورت می گیرد که در این میان ورزش نقش مهمی دارد و طی سال های اخیر نگاه ویژه ای به این حوزه در کنار دیگر کارکردهای آن برای رشد اقتصادی شده است.

فریدونشهر با داشتن ظرفیت های مناسب ورزشی مصداق بارزی از این موضوع برای رشد اقتصادی این خطه محسوب می شود.

رئیس اداره ورزش و جوانان فریدونشهر با اشاره به اینکه پیست اسکی این شهرستان در فصل زمستان میعادگاه ورزشکاران حرفه ای و تفریح مردم است، خاطرنشان‌ کرد: سال‌هاست که به این موضوع به نگاه اقتصادی نگاه نشده و منفعت چندانی برای این شهرستان نداشته است.

محمدتقی خلیقی ادامه داد: بخش خصوصی فرصت‌های زیادی را قادر به خلق در این عرصه  بوده که باید شرایط تسهیل و مردم از آن‌ها حمایت کنند و در این راستای نقش مدیریت محلی و نهادهای بالادستی مهم است.

وی با انتقاد از بی توجهی‌های گذشته به حوزه صنعت ورزشی این شهرستان خاطرنشان‌ کرد: سازمان‌های مردم نهاد و هیات‌های ورزشی در این عرصه قادر به فعالیت‌های خاصی هستند ولی در گذشته از این توان استفاده نشده است.

وی ادامه داد: با فعال سازی بخش خصوصی هیات‌های ورزشی و باشگاه ها توسعه پیدا می‌کنند و نفع آن به مردم شهرستان خواهد رسید و ورزشکاران حرفه ای با حضور در این مناطق حال و هوای دیگری را ایجاد کرد و زمینه ساز شناسایی و رشد استعدادهای جوانان و نوجوانان شهرستان خواهند شد.

ضرورت استفاده از ظرفیت گردشگری طبیعی 

بخشدار فریدونشهر به فرصت‌های سرمایه‌گذاری در این شهرستان اشاره و اضافه کرد: گردشگری طبیعی، تاریخی، ظرفیت‌های تفریحی و ورزشی از جمله پتانسیل های بالقوه‌ای به شمار می رود که تاکنون کمترین استفاده‌ها از آن‌ها نشده است.

آرش محمدی در این میزگرد ایرنا ادامه داد: قایق سواری بر دریاچه‌ها، هیجان با تله کابین بر فراز کوه و دشت های سبز بهار و تابستان و برفی و سفید در فصل پاییز و زمستان، ورزش‌های هوایی و تونل هوایی، اسکی، کوهنوردی و قدم زدن در طبیعت زبیابی فریدونشهر از امکانات و ظرفیت‌های نهفته در این منطقه است.

وی با بیان اینکه مطالعه بر این ظرفیت‌ها و صنعتی سازی آن برای اقتصاد منطقه کارگشاست، تصریح‌ کرد: تاکنون هیج استفاده ای از آن نشده و با وجود اینکه صنعت گردشگری و اقتصاد ورزشی آسیب برای محیط زیست و آب و هوا ندارد امروز بسیاری از مناطق مختلف کشورمان بر این حوزه سرمایه گذاری کرده‌اند.

به اعتقاد بخشدار فریدونشهر زمینه سازی برای حضور بخش خصوصی در این حوزه ها نه تنها به پیشرفت منطقه کمک می‌کند بلکه بسیاری از چالش‌های اقتصادی منطقه مثل بیکاری، کمبود بودجه و درآمد را رفع کرده و وابستگی این شهرستان به بودجه های دولتی و نفتی را کاهش می‌دهد.

وی کاهش مهاجرت به مناطق مرکزی استان و مهاجرت معکوس را از دیگر دستاوردهای این چنین اقداماتی پیش بینی کرد و اظهارداشت: حمایت از سرمایه گذاران و تسهیل شرایط و قوانین موجب آغاز نهضت مناسب و هدفمندی در صنعت گردشگری منطقه خواهد شد.

محمدی اضافه کرد: پیست اسکی فریدونشهر در سطح ملی و استانی مورد توجه همگان است اما باید بیش از این حد موجود از ظرفیت آن استفاده شود که راه‌اندازی هتل، رستوران سنتی و اقامتگاه های بومی و محلی برای اسکان چند روزه مردم و ورزشکاران نیاز است.

وی بر تمرکز زدایی از کلانشهر اصفهان و هدایت مسافران به شهرستان ها تاکید کرد و یادآور شد: در این خطه سه کلیسا از ۴۰۰ سال پیش بنا نهاده شد که قدمت آن بیشتر از کلیسا وانک در اصفهان بوده و برای بسیاری جذابیت خاصی دارد اما با وجود چنین جاذبه ای اما اقدام خاصی صورت نگرفته است.

وی وجود طبیعت بکر، رویشگاه های کرفس، ظرفیت‌های ورزشی مثل قایقرانی، ماهیگیری، شنای آب‌های خروشان و طبیعت‌گردی با هوای سالم و پاک را یک مجموعه کامل برای گردشگری چند روزه بیان کرد و اظهارداشت: هر کدام از این ظرفیت‌ها برای فعالان و علاقه مندان هر رشته حایز اهمیت است اما برای اینکه چند روز اسکان و برنامه متفاوت را تجربه کنیم قابلیت مهمی دارد.

لزوم تقویت شبکه ارتباطی مجازی و راه 

این مقام مسئول در فریدونشهر ضعف راه و جاده و شبکه ارتباطی مجازی را ۲ چالش اساسی پیش روی توسعه اقتصادی این شهرستان برشمرد و گفت: فاصله با مرکز استان زیاد بوده و باید جذابیت‌های خاصی برای سرمایه گذاران ایجاد کرد و همچنین ظرفیت شبکه‌های نوری و ارتباطات اینترنتی را تقویت کرد.

به گفته وی استارتاپ‌ها فرصت‌های زیادی را در این شهرستان برای رشد خود دارند اما همین ۲ معضل تاکنون مانع چنین جهشی در این عرصه شده و باید موانع را برداشت و البته شرایط خاصی برای این دسته از افراد ایجاد کرد تا اقبال عمومی تقویت شود.

ظرفیت های بین المللی فریدونشهر فرصتی برای توسعه

معاون برنامه ریزی و عمرانی فرمانداری فریدونشهر گفت: ظرفیت‌های بین المللی در حوزه گردشگری و ورزشی این شهرستان وجود دارد و به عنوان بام ایران فرصت های خوبی برای تمرین های ورزشی داخلی و تیم های خارجی فراهم می‌کند.

ابراهیم اصلانی ادامه داد: این شهرستان با توجه به اختلاف زیاد ارتفاع از سطح دریا دارای قابلیت ایجاد کمپین مناسبی برای تمرین تیم‌های بزرگ و باشگاه های ورزشی مثل ذوب آهن و فولاد است که برای تمرین های خود از این امکان استفاده کنند ولی تاکنون زمینه سازی برای این موضوع صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه پس از کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و ورزش از ظرفیت های مهم این منطقه در حوزه اقتصادی است، خاطرنشان‌ کرد: علاوه بر جذب گردشگر، برای هیجان و تفریح و فعالیت ورزشی حرفه ای خدمات گسترده ای می توان ارائه داد اما پیش شرط آن ایجاد زیرساخت ها با تخصیص اعتبارات لازم برای توسعه  و تسهیل شرایط است.

به اعتقاد معاون فرماندار فریدونشهر، علاوه بر تسهیل قوانین تغییر نگرش در حوزه اقتصادی و دوری از نگاه و سلایق سیاسی برای رونق در این حوزه ها و تحول در منطقه و رشد درآمدی نیاز است.

انتخاب ۴ منطقه گردشگری 

به گفته وی انتخاب چهار منطقه ویژه گردشگری و صدور مجوزهای قانونی از اقدامات مهم برای توسعه صنعت گردشگری بوده است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی و مطالعات اولیه برای حوزه گردشگری، گردشگری سلامت و ورزشی صورت گرفته است، اظهارداشت: روستای میدانک، تپه دکل فریدونشهر، روستای چقیورت و پیست اسکی و آبشار پونه زار به عنوان مناطق ویژه گردشگری انتخاب شدند و برنامه مدونی تهیه شد تا با مشارکت بخش خصوصی رشد کند.

اصلانی احداث دهکده گردشگری در فریدونشهر را از دیگر برنامه ها اعلام کرد و یادآور شد: در این پروژه سعی بر ایجاد محیطی با امکانات رفاهی برای گردشگران است تا با چنین اقدامی به توسعه گردشگری کمک کنیم.

وی احداث رستوران، فروشگاه مجهز و زنجیره ای، هتل و تعمیرگاه را از نیازهای این دهکده بیان کرد و افزود: همکاری مردم و تسهیل قوانین و شرایط برای سرمایه گذاران این حوزه ها لازم است.

وی معتقد است صنعت گردشگری به عنوان یک عرصه با کارکردهای زیاد اقتصادی و کمترین مشکلات و دغدغه ها مثل آلایندگی برای فریدونشهر بسیار کارگشا و با اهمیت است اما باید هم افزایی جمعی صورت بگیرد.

وی خاطرنشان کرد: فعال سازی نقش مردم در حوزه های اجتماعی و سرمایه گذاری با توسعه بخش کشاورزی با اجرای طرح‌های آبخیزداری با هدف پیشگیری از خسارت به مراتع و زمین‌های کشاورزی تاکید کرد باید به پر رنگ سازی نقش مردم با توسعه تعاون کمک کرد و همین موضوع در پیشرفت کار موثر دانسته و تاکید کرد رفاه عمومی را با ایجاد اشتغال و درآمد افزایش می توان افزایش داد.

تلاش برای رونق زندگی در مناطق کمتر برخوردار

فرماندار فریدونشهر در ادامه این میزگرد خبری  ایرنا با اشاره به دغدغه های مردم برای رفاه و اقتصاد و همچنین تلاش مدیریت شهرستان برای رفع این چالش خاطرنشان‌ کرد: دولت در هفت سال گذشته برنامه ریزی جدی برای برون رفت مشکلات فریدونشهر داشته اما تا نقطه مطلوب فاصله زیادی وجود دارد.

رضا صفری با بیان اینکه خدمت رسانی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته انگیزه زندگی را در بین مردم افزایش داده است، یادآور شد: بیش از هزار پروانه ساختمان سازی در سه سال گذشته در روستاهای این شهرستان صادر شده که در گذشته بی سابقه بوده است.

وی ادامه داد: چنین اتفاقی و کاهش مهاجرت‌ها ثمره حمایت از زندگی در این مناطق است اما بودجه های دولتی محدود بوده و باید خودکفایی و رشد منطقه بر اساس درآمدزایی محلی پیش برود که حضور سرمایه گذاران و شناخت فرصت های هر خطه ای لازم است.

ورزش و گردشگری راهبردی برای رونق زندگی 

فرماندار فریدونشهر با بیان اینکه فریدونشهر در حوزه ورزش و گردشگری در کنار کشاورزی دارای ظرفیت است، خاطرنشان‌ کرد: کمتر این بسترها استفاده شده و اگر جریان سازی و زمینه ها فراهم شود آنگاه شاهد اتفاقات جدید و تحول آفرینی خواهیم بود.

وی به برخی از رفتارهای غلط محلی اشاره کرد و گفت: باید نگاه‌های سیاسی و حزبی را برای پیشرفت کنار گذاشت چرا که چنین دیدگاهی به پیشرفت آسیب می زند و در زمان حاضر فریدونشهر دچار چنین مساله ای شده و باید برای توسعه یافتگی اصلاح دیدگاه صورت گیرد.

کارآمدی آمایش سرزمینی برای توسعه یافتگی

به اعتقاد صفری آمایش سرزمینی به هدف گذاری منطقی در توسعه کمک کرده و این موضوع در فریدونشهر به شناخت واقعیت‌ها و استعدادهای منطقه برای اعتلای جامعه کمک کرده است.

وی ادامه داد: بر اساس سند آمایش سرزمینی بوم گردی، گردشگری طبیعی، ورزش و ایجاد دهکده گردشگری مورد توجه قرار گرفته و مدیریت شهرستان به این موضوع پرداخته است.

استان افزون بر پنج میلیون نفری اصفهان ۲۴ شهرستان دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha