مدیرعامل منطقه آزاد کیش معرفی شد

کیش - ایرنا - مدیرعامل منطقه آزاد کیش با حضور مشاور رییس جمهوری و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی معرفی شد.

به گزارش ایرنا، آیین معارفه جعفر آهنگران به عنوان مدیرعامل منطقه آزاد کیش و تکریم غلامحسین مظفری مدیرعامل سابق این منطقه روز پنجشنبه با حضور حمیدرضا مومنی مشاور رییس جمهوری و دبیرشورایعالی مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی برگزار شد.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به اینکه این منطقه متعلق به همه است اظهار داشت: باید تصمیماتی اتخاذ شود تا با ارزان شدن سفر به این منطقه تمام آحاد مردم ایران زمین بتوانند به این جزیره سفر شوند.

جعفر آهنگران افزود: در این راستا با پیگیری های انجام شده وزارت اقتصاد و دارایی فعلا  روند واگذاری کیش ایر به بخش خصوصی را متوقف کرده که در این راستا می توانیم با جذب سرمایه گذاری مختلف در اینده  به ارزان شددن سفر به این منطقه گردشگری امید وار خواهیم بود.

وی، ساخت مسکن ملی و ارزان در کیش و جزیره آفتاب، توسعه بندر، زیر ساخت آب و برق جزیره، فرودگاه کیش، تعمیم تجربه موفق استفاده از ابزارهای مالی نوین به بخش خصوصی، توجه ویژه به طرح های نیمه تمام بخش خصوصی و دولتی و تقویت شورای حقوقی سازمان را از برنامه های اولویت دار خود اعلام کرد.

آهنگران گفت: ارتقای فراینده های یادگیری به منظور تکریم بیشتر اربابان رجوع، تشکیل و توسعه فعالیت کارگروه رفع موانع تولید، بهسازی نظام تصمیم سازی در سازمان، مشارکت دهی بخش خصوصی در تصمیم گیری، توجه به پیوست های فرهنگی و اجتماعی از دیگر برنامه هایی است در سال جاری پیگیری خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت سازمان منطقه آزاد کیش نیز در این آیین اظهار داشت: این منطقه در چند سال گذشته با پیگیری های انجام شده توانسته به مرحله ای برسد که اکنون دغدغه ای در خصوص تامین منابع مالی جاری، عمرانی ، توسعه و زیرساختی نداشته باشد.

ناصر آخوندی با اشاره به قرارگیری در شرایط کرونایی، تحریم های یکجانبه علیه ایران و مشکلات اقتصادی افزود: موفقیت های مالی سازمان منطقه آزاد کیش با وجود این شرایط به دلیل تصیم سازی های صحیح و بجا بوده تا بتوانیم طرح ‎ها را از بحران های مالی خارج و به سمت ارایه خدمات بهتر به مردم سوق دهیم.

وی افزود: در نتیجه این تصمیم سازی ها، اجرای تصمیمات و همکاری سرمایه گذاران هم اکنون این منطقه دارای حدود ۴۰ هزار میلیارد ریال نقدینگی و ۵۵ هزار میلیارد ریال ارزش افزوده است.

آخوندی یادآور شد: همچنین در تلاش هستیم در قالب یک برنامه پنج ساله  (۱۴۰۰ تا ۱۴۰۵ ) بتوانیم در کنار برنامه های داخلی از سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین این منطقه به مرکز مالی آفشور در زمینه های مختلف نفت، گاز، پتروشیمی و مرکز بورس بین الملل تبدیل شود.

۵۰ هزار میلیارد ریال در جزیره هندورابی سرمایه گذاری می شود

معاون توسعه مدیریت منطقه آزاد کیش با بیان اینکه هم اکنون طرح مطالعه جزیره هندورابی به اتمام رسیده است افزود: این طرح با همکاری چهار بانک در قالب یک شرکت سرمایه گذاری با محوریت توسعه گردشگری اجرا خواهد شد.

وی اظهار داشت: در قالب این طرح جامع حدود ۵۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری توسط سرمایه گذاران در این جزیره به صورت BOLT اجرا خواهد شد.

مسوولیت شکار نیست

امام جمعه اهل تسنن کیش نیز در این آیین گفت: با تاسی از فرمایش امام علی (ع)  مسوولان باید در نظر داشته باشند که مسوولیت همانند شکاری گرفتار در چنگال آنان نیست بلکه نعمتی برای خدمتگزاری به مردم است.

شیخ یعقوب شمس با اشاره به برخی تغییرات مدیریتی در منطقه آزاد کیش اظهار داشت:  هم اکنون که این تغییرات در جزیره کیش به ساحل آرامش رسیده و انتظار می رود مدیریت این منطقه بدور از دیدگاه های سیاسی و شخصی در راستای اعمال تصمیم گیری و تصمیم سازی ها در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی باشد.

وی اضافه کرد: تمام مسوولان کشور اگر با نگاه سرافرازی ایرانی، فراهم آوردن شرایط رفاه و توسعه اقتصادی به مسوولیت های خود نگاه کنند بدون شک در مسیر توسعه یافتگی و بالندگی خواهد بود.

مومنی مشاور رییس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد تجاری و ویژه قبل از آیین تودیع و معارفه با حضور در مسجد امام حسن مجتبی(ع) و غبار روبی و عطر افشانی قبور مطهر شهدای گمنام با شهیدان انقلاب و هشت سال دفاع مقدس تجدید میثاق کرد.

آهنگران از ۲ ماه قبل به عنوان سرپرست سازمان منطقه آزاد کیش منصوب شد و پیش وی غلامحسین مظفری به مدت ۲ سال عهده دار مدیرعاملی این سازمان بود.

از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۸ در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با حمایت های دولت و تسهیل شرایط حدود ۸۵۰ هزار میلیارد ریال و ۲۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری داخلی و پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب شده است.

هم اکنون علاوه بر مراکز تجاری و خدماتی، حدود ۳۴۰ واحد صنعتی و خدمات صنعتی با حجم سرمایه گذاری ریالی ۱۰ هزار و ۵۹۳ میلیارد ریال و ۵۳۴ میلیون دلاری در زمینه های مختلف از جمله تولیدات "مصنوعات پلاستیکی، تجهیزات پزشکی، مصنوعات چوبی، بسته بندی مواد غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی" در این منطقه فعال است و دراین واحدها پنج هزارو ۵۶۷ نفر مشغول به کارهستند.

جزیره کیش با ۴۲ هزار نفر جمعیت از چهار مناطق گردشگر پذیر جنوب غرب آسیا بوده که همه ساله حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر گردشگر پذیرش می‌کرد که در سال گذشته به حداقل ممکن رسیده است.

کیش از جزیره های استان هرمزگان با بیش از ۹۱ کیلومتر مربع مساحت در ۱۸ کیلومتری کرانه جنوبی ایران واقع شده که در گذشته آن را قیس می خواندند.

این جزیره از دیرباز تاکنون به دلیل موقعیت راهبردی، زیبایی های بی نظیر و توسعه همه‌جانبه اقتصادی و گردشگری مقصد گردشگران و فعالان حوزه تجارت و اقتصاد بوده و همواره یکی از مطرح ترین مناطق آزاد کشور محسوب می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha