داوری یکی از راهکارهای رفع چالش اطاله دادرسی است

کرمان - ایرنا - رئیس‌کل دادگستری استان کرمان با اشاره به راه‌اندازی کانون داوری دادگستری کل در این استان گفت: داوری به عنوان یکی از ظرفیت‌های مورد تاکید در سند تحول قضایی، از راهکارهای رفع چالش اطاله دادرسی به شمار می‌رود.

به گزارش ایرنا، یدالله موحد روز پنجشنبه در آیین افتتاحیه کانون داوری دادگستری کل استان کرمان با اشاره به اینکه یکی از ارکان سند تحول قوه قضاییه مبتنی بر شناسایی چالش های پیش روی دستگاه قضایی است، افزود: در این زمینه اطاله دادرسی به عنوان یک ابرچالش مطرح شده که مراجعان به دستگاه قضایی و سیستم قضایی را با مشکلات متعددی مواجه کرده است.

وی با تاکید بر اینکه فراوانی ورودی پرونده ها به مراجع قضایی یکی از دلایل اطاله دادرسی به شمار می رود که در کیفیت و سرعت رسیدگی به پرونده ها نیز تاثیرگذار است، اظهار داشت: قوه قضاییه درصدد ایجاد تحول اساسی در رویه های رسیدگی قضایی به منظور کاهش چالش های این قوه است و در این رابطه باید به جایگاهی برسد که پرونده ها در زمان معقول رسیدگی شده و حکم مقتضی صادر شود.

نماینده عالی قوه قضاییه در استان کرمان با تاکید بر اینکه قوه قضاییه به منظور رسیدگی سریع و دقیق به دعاوی و اختلافات به دنبال روش های جایگزین رسیدگی به و استفاده از ظرفیت نهادهای مدنی است، خاطرنشان کرد: لازم است به منظور استفاده هر چه بیشتر مردم از روش های جایگزین دادرسی قضایی از جمله استفاده از ظرفیت های مصلحین، داوری و غیره مشوقاتی برای آنها در نظر گرفته شود تا در دعاوی کم اهمیت بدون مراجعه به دستگاه قضایی مذاکره کرده و به سازش منتهی شود.

موحد با اشاره به تاکیدات سند تحول قضایی بر توسعه شوراهای حل اختلاف با تمرکز بر صلح و سازش، ایجاد مراکز داوری و استفاده از ظرفیت نهادهای مدنی اظهار داشت: ارتقای نظام میانجیگری و استفاده از مصلحین و افراد متنفد و دارای جایگاه اجتماعی در راستای سند تحول قضایی مورد توجه ویژه قرار گرفته و در استان کرمان از این ظرفیت به خوبی استفاده شده است و در مناطقی که فرهنگ اصیل سنتی خود را دارند به خوبی به نتیجه رسیده ایم.

وی ضمن بیان این مطلب که ارتقا و ساماندهی نظام داوری در ذیل سند تحول به عنوان یکی از راهبردهای خروج از چالش اطاله دادرسی ذکر شده است، گفت: نخستین وظیفه فردی که در جایگاه داوری قرار می گیرد، تامین اعتماد اصحاب دعوی و جلب اعتماد آنها است زیرا در غیر اینصورت نظام داوری در ابتدای کار زمینگیر خواهد شد.

رییس کل دادگستری استان کرمان تصریح کرد: هر طرح و پیشنهاد خوب اگر به درستی اجرایی نشود، در مرحله نخست خود شکست می خورد و از آنجا که تغییر نگرش جامعه به یک مساله کار بسیار دشواری است لذا لازم است کانون داوری به نحوی اقدام کند که اعتماد عمومی مردم جلب شده و به عنوان یک سرمایه مورد توجه قرار گیرد.

معاون قضایی دادگستری و رئیس شوراهای حل اختلاف استان کرمان نیز با اشاره به فعال کردن کانون داوری دادگستری کل این استان، گفت: انتظار می رود ۸۰ درصد پرونده های قابل ارجاع، به داوری ها ارجاع شود و تمام تلاش کانون داوری برای ایجاد صلح و سازش در پرونده ها را به کار گرفته شود.
مهدی تقی زاده ادامه داد: حداکثر زمان پیگیری یک پرونده در کانون داوری ۲۰ روز تعیین شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha