کردستانی‌ها سال گذشته ۳۰۳ روز هوای پاک را تنفس کردند

سنندج- ایرنا- معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست کردستان گفت: سال گذشته ۳۰۳ روز هوای استان در شرایط پاک قرار داشت.

اقبال حمیدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به کیفیت هوای استان در سال ۱۳۹۹ اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس داده‌های ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا طی سال گذشته ۳۰۳ روز هوای استان پاک، ۶۲ روز قابل قبول و تنها یک روز در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس قرار داشته است.

وی با اشاره به اینکه رفع یا کاهش آلودگی‌های زیست محیطی از جمله رسالت‌های این اداره‌ کل است، اضافه کرد: در این راستا همواره به طور مستمر و آنلاین صنایع استان مورد پایش قرار می‌گیرد.

معاون نظارت و پایش اداره‌ کل حفاظت محیط زیست کردستان افزود: آموزش، مشاوره و مشوق‌های قانونی لازم هم به صاحبان واحدهای صنعتی، خدماتی استان به منظور کاهش و رفع آلودگی‌های زیست محیطی ارائه شده و می‌شود.

حمیدی با بیان اینکه با آلودگی‌هایی که بهداشت عمومی مردم را به خطر بیندازد برخورد می‌شود، گفت: سال گذشته ۸۲۱ مورد نظارت و پایش از واحدهای تولیدی و خدماتی فعال استان انجام شد.

وی اضافه کرد: در نتیجه پایش‌هلی انجام شده و بررسی ۱۵۰  شکوائیه مردمی ۷۵ مورد اخطار به واحدهای تولیدی استان داده شد و  ۴۳ مورد دستور تعطیلی صادر و در نتیجه ۹ واحد آلاینده پلمب شد.

معاون نظارت و پایش اداره‌کل حفاظت محیط زیست کردستان یکی از مهمترین برنامه های این اداره‌کل در سال جاری را کمک به توسعه پایدار و صنایع سبز خواند و یادآور شد: پایش و ترویج فرهنگ زیست محیطی و رعایت الزامات آن در زمان بهره‌برداری  به منظور دستیابی به توسعه پایدار را در سال جاری هم دنبال می‌کنیم.

اداره کل حفاظت محیط زیست استان کردستان در شهرستان های سقز، بانه، مریوان قروه و سنندج دستگاه سنجش آلودگی و کنترل کیفیت شاخص هوا نصب کرده است.

بر اساس شاخص های سنجش کیفیت هوا، اگر شاخص کیفیت هوا کمتر از ۵۰ باشد، هوا پاک، بین ۵۱ تا ۱۰۰ قابل قبول، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و بیشتر از ۳۰۱ خطرناک تلقی می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha