اظهارات ما در موضوع واکسن مبنای علمی دارد

تهران- ایرنا- رییس کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد: روند واکسیناسیون در میان کمیته‌های ملی‌المپیک موسوم به ان، او، سی ها و تیم‌های المپیکی مطلوب بوده است و اظهارات ما در موضوع واکسن کووید ۱۹ مبنای علمی دارد.

به گزارش ایرنا؛ توماس باخ این اظهارات را پس از پایان نشست هیات اجرایی و در گفت‌وگوی مجازی با خبرنگاران بیان کرد و افزود: توکیو بهترین و آماده‌ترین شهر برای برگزاری بازی‌های المپیک است. براساس آخرین اطلاعات از برگزارکنندگان، مراحل آماده سازی با سرعت و روند مطلوبی پیش می رود.

وی ادامه داد: در صورت اعلام وضعیت اضطراری در توکیو؛ این موضوع یک اقدام پیشگرانه و طی هفته طلایی ژاپن Golden Week Holidays خواهد بود که مسیر راهبردی  دولت ژاپن در راستای برگزاری بازی‌ها است و این موضوع ارتباطی با محدود کردن روند برگزاری نخواهد داشت.

رئیس کمیته بین المللی المپیک به تقدیر از هیات اجرایی و حمایت نخست وزیر ژاپن از بازی‌های المپیک اشاره کرد و گفت: در حال تعامل کمیته برگزاری توکیو۲۰۲۰، کمیته بین‌المللی پارالمپیک و سازمان بهداشت جهانی هستیم. البته نسخه دوم کتاب بازی ها PlayBook با مبنای علمی تا پیش از پایان ماه آوریل- اردیبهشت ماه منتشر می شود.

باخ از بهبودی و بازگشت ریکاکو ایکی  شناگر مبتلا به سرطان ژاپن که پیش‌تر در مسابقات قهرمانی ژاپن موفق به کسب سهمیه المپیک شد اظهار خرسندی کرد و گفت:  این داستان حقیقی بازی‌های المپیک است که ورزشکاران کوتاه نمی‌آیند و ایکی برای همه ژاپن و ورزشکاران جهان الگو است.  همچنین خرسند هستیم که هیدکی متسویاما، قهرمان رقابت‌های مسترز گلف و از چهره‌های شاخص ورزش ژاپن در حمایت از المپیک توکیو۲۰۲۰ گام برداشته است.  

وی این را هم گفت که حضور مادربزرگ ۱۰۹ ساله ژاپنی در مراسم حمل مشعل و اقدام وی  ستودنی است و آرزو می‌کنم، بتوانم به زودی او را ملاقات کنم و به وی تبریک بگویم. شیگو کاگاوا حضور موثر و ارزشمندی برای بازی های المپیک داشته است.

رئیس کمیته بین‌المللی المپیک سپس به موضوع ایجاد تغییر در شعار المپیک (سریعتر، بالاتر، قوی تر) و افزودن واژه با یکدیگر  و تایید آن توسط هیات اجرایی اشاره کرد و افزود: این موضوع به بحث و رای نشست آی. او. سی و اعضاء آن نیز گذاشته خواهدشد.  

باخ درباره حضور مجددش به توکیو توضیح داد: سفر به توکیو در مرحله برنامه ریزی قراردارد. هنوز این موضوع قطعیت نداشته و پس از انجام کامل برنامه‌ریزی‌ها اطلاع‌رسانی عمومی انجام خواهدشد.  

وی در موضوع تشکیل سوپرلیگ فوتبال در اروپا، تاکید کرد که اقدامات  جامعی در مبنای اینگونه مسائل با صدای واحد و تعامل حوزه اروپا صورت پذیرفته است و این موضوع نیز در هیات اجرایی کمیته‌بین‌المللی المپیک بررسی شد.

تصمیم گیری درباره استرداد بلیت های فروخته شده المپیک 

رییس نهادبین الملی ورزش به استرداد وجوه بلیت های فروخته شده برای توکیو ۲۰۲۰  اشاره می کند و می گوید: نیاز به زمان بیشتری دارد.  اکنون بر برگزاری رویداد متمرکز هستیم و چنین تغییراتی در آینده بزودی تصمیم گیری می شود.

باخ موضوع ساخت و ساز در خصوص بازی های  میزبان المپیک زمستانی ۲۰۲۶ گفت: این موضوع موضوعی حاکمیتی است. این بخش مرتبط با میراث المپیک است و میزبان از عایدات آن منتفع خواهدشد. اما IOC یک دولت جهانی برای ورود به چنین سیاستگذاری هایی نیست.

وی در خصوص واکسیناسیون و اشاره به  نبود اقبال عمومی در ژاپن بین ورزشکاران و مردم اظهار داشت: در این حوزه اتفاقات مثبتی روی خواهد داد. مسابقات بین المللی و جهانی بزرگی برگزار شده است که هیچ یک از آنها منبع انتشار  یا تشدید کووید۱۹ نبوده اند. این مدل خوبی است. در بحث حضور تماشاگران تشکیل حبابهای مختلف(قرنطینه) از بدو ورود به اماکن تا مسابقات و بسیاری اقدامات مقابله ای با کرونا درنظرگرفته خواهدشد.

پیشنهاد واکسن به کشورهای ضعیف تر در دست اقدام است

رییس هیات اجرایی کمیته‌بین المللی‌المپیک  ادامه داد: روند واکسیناسیون در میان کمیته‌های ملی‌المپیک و تیم‌های المپیکی مطلوب بوده است. پیشنهاد ارائه واکسن به کشورهای ضعیف تر نیز در دست اقدام است و برخی از ان. او. سی ها نیز در این موضوع شرکت خواهند کرد.

باخ می‌گوید: تعداد زیادی واکسینه خواهند شد و در مدت زمان اقامت در دهکده اقدامات سختگیرانه خواهد بود.  نمونه‌گیری منظم، فاصله گذاری و نرخ بالای واکسیناسیون؛ دهکده را محلی امن و ایمن خواهد کرد،  اظهارات ما در موضوع واکسن مبنای علمی دارد.

وی گفت: در مسابقات کسب سهمیه اولویت سلامت و ایمنی ورزشکاران است و لغو برخی از رویدادهای مهم باید با درک متقابل و تفاهم باشد. مشاوره با متخصصان و همه دست اندرکاران و بر اساس تجربه رویدادهای بین‌المللی اخیر که بدون واکسن موفق بوده‌اند یک حقیقت علمی است و جمعیت قابل توجهی دسترسی به واکسن خواهد داشت. اما IOC بطور واقعیت گرایانه از این موضوع حمایت می کند اما تضمین صد در صدی وجودی ندارد.

رییس  آی. او. سی تاکید کرد: باید بدانیم که در میان ورزشکاران عده‌ای هستند که بدلایل زیادی نمی‌خواهند واکسینه شوند. اما این یک توصیه علمی است که می‌تواند با موفقیت همراه باشد تا ریسک رویداد در دهکده و بازی‌ها به حداقل برسد. سناریوی برگزاری بدون تماشاگر مورد بحث نیست؛ تعطیلی هفته طلایی در ژاپن ارتباطی با بازی ها و روند کار در دهکده ندارد، اقدام و سیاستگذاری از سوی دولت ژاپن خواهد بود و در صورت اعلام قرنطینه سراسری بر اساس آخرین بروزرسانی توسط کمیته برگزاری، فقط در این دوره و با محدودیت انجام خواهد شد.  

باخ در موضوع مراسم حمل مشعل و پیغام ما برای جهان گفت: پیغام ایکاکه شفاف و نمونه است. ورزشکاران متوقف نمی شوند وکوتاه نمی آیند. در زندگی شرایطی داریم که مردد هستیم و سطح انرژی ما پایین است و این همان زمان برخاستن است. به قضیه با امید نگاه می‌کنم. با اعتماد به نفس و امید می توان به آن نقطه رسید. مسابقات بین‌المللی بزرگ مثل گلف اتفاق می‌افتد و ورزشکاران بزرگ ژاپنی در کنار دیگران بخوبی فعالیت می‌کنند. این رخداد خوب تکرار می‌شود و توصیه‌های علمی مارا مطمئن می‌کند که دولت ژاپن و فرمانداری توکیو از المپیک حمایت می‌کنند و همگی باید در مسیر ایجاد فضای بیشتری برای اعتماد و امید تلاش کنیم و ناامیدی را کنار بگذاریم.

کرستی کاونتری، رئیس کمیسیون ورزشکاران IOC و عضو هیات اجرایی هم گزارشی از روند اقدامات انجام شده در مسیر اصلاح قانون ۵۰ منشور المپیک  ارائه کرد و گفت: طرح کمیسیون ورزشکاران در نظرسنجی با مشارکت ۱۸۵ عضو کمیته ملی المپیک در ۴۱ رشته و با مشارکت ۵۰ درصد جمعیت از بانوان و ۴۹ درصد حاضران انجام شد که برمبنای آن اصلاحاتی با تایید و تصویب هیات اجرایی در قانون ۵۰ منشور صورت خواهدپذیرفت. از جمله این تغییرات نحوه استقرار  ورزشکاران در اماکن، دهکده، سکوها، میادین مسابقات، تغییر برخی از اجزاء سوگند المپیک و پیمان آتش بس IOC مورد بحث و بررسی قرارگرفته است.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار ورزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha