«یار مهربان» در مناطق بدون کتابخانه همدان خدمات ارائه می‌دهد

همدان-ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان گفت: کتابخانه سیار شهری با عنوان "یار مهربان" به منظور ترغیب هر چه بیشتر شهروندان و ترویج فرهنگ کتابخوانی و دسترسی بیشتر کودکان و نوجوانان به کتاب، با فعالیت در مناطق بدون کتابخانه شهر همدان خدمات ارائه می‌دهد.

«عاطفه زارعی» روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، با بیان اینکه اولین کتابخانه سیار شهری کل کشور سال ۹۸ با همکاری شهرداری در شهر همدان راه اندازی شد عنوان کرد: در هر جامعه افراد مختلفی هستند که به علتی، از جمله ناتوانی یا بعد مسافت، نمی‌توانند به کتابخانه ها بروند در نتیجه وظیفه کتابداران و دست‌اندرکاران امر کتاب است که کتاب‌ها و منابع را به دست علاقه مندان برسانند.

وی ادامه داد: در طول هفته، ۶ نقطه از شهر همدان از ساعت ۶ صبح تا ۱۴ میزبان کتابخانه سیار است و از شنبه تا پنجشنبه به ترتیب یک روز در مکانی ثابت در محله‌های قاسم آباد، شهرک بهشتی، شهرک الوند، هنرستان، کوی خاتم و میدان رسالت مستقر و به شهروندان و ساکنان این مناطق خدمات رسانی می‌کند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان عنوان کرد: حق عضویت در کتابخانه سیار استان همدان، سه هزارتومان و برای خانواده‌های شهدا، ایثارگران، کودکان زیر هفت سال رایگان و برای نوجوانان زیر ۱۴ سال نیم بها است.

زارعی با اشاره به اینکه اتوبوس کتابخانه سیار همدان شامل بخش هایی از جمله کودک، مرجع، مخزن، وسایل کمک آموزشی و اسباب بازی برای کودکان و با بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ جلد کتاب است اظهار کرد: این کتابخانه سیار براساس اعلام برنامه قبلی هر روز هفته با استقرار در مناطقی که کتابخانه ثابت ندارد اقدام به ارائه خدمات می‌کند. 

وی هدف کتابخانه های سیار را توزیع عادلانه امکانات و ایجاد فرصتی برابر برای دسترسی به کتاب برای همه اقشار جامعه دانست و خاطرنشان کرد: کارکرد اصلی کتابخانه سیار مانند سایر کتابخانه‌ها، به جریان انداختن اطلاعات و خدمت به جامعه زیرپوشش است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همدان با اشاره به نقش والا و با اهمیت کتاب و فرهنگ کتابخوانی در رشد و توسعه همه جانبه جامعه یادآور شد: یکی از مزایای کتابخانه سیار ظاهر ویژه آن است که همانند کتابخانه های بزرگ و تخصصی محیطی خشک ندارد و با گروه‌های مختلف مردم سرو کار دارد.

زارعی ادامه داد: یکی از وظایف مهم کتابخانه سیار از یک طرف تبلیغ برای جذب اعضای جدید و از طرف دیگر آگاه سازی اعضای قدیمی از میزان و تنوع خدمات کتابخانه است.

به گفته وی کتابخانه سیار شهری همدان مجهز به جعبه کمکهای اولیه، کپسول آتش نشانی و دوربین مداربسته برای ایجاد امنیت و اینترنت بی سیم برای کاربران است.

۲۲ آوریل، دوم اردیبهشت روز جهانی کتابخانه‌های سیار است.

استان همدان دارای ۱۱۶ کتابخانه با یک میلیون و ۳۲۶ هزار و ۱۵۸ نسخه کتاب و ۸۰ هزار عضو است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =