۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۹:۰۹
کد خبرنگار: 2110
کد خبر: 84304883
۲ نفر

برچسب‌ها

هشت قطعه کبک در سروآباد رهاسازی شد

سنندج- ایرنا- رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان سروآباد گفت: تعداد هشت قطعه کبک از یک شکارچی متخلف کشف و ضبط و در منطقه حفاظت شده کوسالان رهاسازی شد.

مسعود محمودی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: ماموران ایست و بازرسی شهید کریمی شهرستان سروآباد در حین بازدید از خودروهای عبوری به یک تاکسی بین شهری مشکوک شدند.

وی افزود: در بازرسی دقیق از این خودروی بین شهری تعداد هشت قطعه کبک زنده وحشی که در داخل قفس زندانی بودند و متخلف قصد داشت آنها را به شهرستان دیگری منتقل کند کشف و ضبط شده و تحویل اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان سروآباد شد.

رییس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان سروآباد یادآور شد: یکی از کبک ها در حین بازرسی از تاکسی از قفس بیرون پریده و به دامان طبیعت بازگشت اما هفت قطعه کبک دیگر با هماهنگی مراجع قضایی و همکاری نیروی انتظامی در منطقه حفاظت شده کوسالان رهاسازی و به دامان طبیعت بازگشتند.

وی ضمن تقدیر و تشکر از نیروی انتظامی گفت: کبک ها معمولا در سال یکبار جفت گیری می کنند که فصل جفت گیری آنها در طبیعت از فروردین شروع می‌شود و صیادان و شکارچیان نیز از این موقعیت سوء استفاده کرده و اقدام به صید این پرنده زیبا می‌ کنند.

کبک یکی از پرندگان زیبای خشکی، با اندازه متوسط، طول بدن ۳۲ تا ۳۴ سانتی متر و گستردگی بال ها ۴۷ تا ۵۲ سانتی متر است و بیشتر در مناطق کوهستانی یافت می‌شود.

کبک در چرخه حیوانات ایران نقش بسزایی دارد و نر و ماده یک شکل و بدون تغییرات فصلی هستند؛ اما پرنده نر کمی بزرگ تر است، نوار سیاه پهن موربی از جلوی پیشانی تا گوشپرها ادامه دارد.

کبک ها گونه های مختلفی دارند. این پرندگان دارای پاها، دم و منقار کوتاه هستند و سرکوچک دارند و بیشتر از بذر گیاهان خانواده گندمیان و علف های هرز و کمی از حشرات تغذیه می کنند. جوجه‌آوری آنها از اواخر اسفند تا اواخر خرداد به شکل منزوی در دامنه های صخره ای با پوشش گیاهی شروع می شود.

منطقه حفاظت شده کوسالان و شاهو با وسعت ۵۷ هزار و ۲۳۶ هکتار در شهرستان سروآباد واقع شده است. در این منطقه تاکنون ۱۱۷ گونه پرنده، ۲۳ گونه پستاندار، ۱۷ گونه خزنده و ۲۴۲ گونه گیاهی شناسایی شده و مهمترین گونه های جانوری آن کل و بز، خرس قهوه ای، قوچ و میش، کرکس، هما و عقاب طلایی است.

شهرستان سروآباد با ۲ بخش مرکزی و اورامان و جمعیتی افزون بر ۵۲ هزار نفر در فاصله ۹۰ کیلومتری از غرب سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و ۲۴ کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha