۲ اردیبهشت ۱۴۰۰،‏ ۳:۱۷
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 84304877
۰ نفر

برچسب‌ها

شروط طالبان برای حضور در نشست ترکیه

تهران- ایرنا- شبکه طلوع نیوز گزارش داد که طالبان برای حضور در نشست ترکیه خواستار آزادی زندانیان و خارج شدن نام‌ رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد شده‌اند.

به گزارش بامداد پنجشنبه ایرنا از طلوع نیوز، طالبان تأکید دارند که پیش از برگزاری نشست ترکیه این دو شرط باید عملی شوند. این  گروه روز گذشته فهرست زندانیانی که باید آزاد شوند و اسامی رهبران طالبان که باید از لیست سیاه سازمان ملل خارج شوند را به آمریکا تحویل داده‌ است.

منابع خبری همچنین می‌گویند که دلیل دیگر طالبان برای شرکت نکردن در نشست استانبول، خارج نشدن کامل نیروهای خارجی از افغانستان است.

محمد عمر داوودزی نماینده ویژه ریاست جمهوری افغانستان در امور پاکستان باتوجه به شروط طالبان گفت: خوب است که آزادی این هفت‌هزار [زندانی طالبان] مشروط شود به قبول کردن آتش‌بس، اگر آتش‌بس را بپذیرند وقتی‌که این زندانیان آزاد شوند، جنگی نیست که آنان به جنگ بروند.

به گفته منابع خبری، کنفرانس ترکیه که از ۱۶آوریل (۲۷ فروردین) به ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) موکول شده بود، به‌ علت شرکت نکردن طالبان در این نشست بار دیگر به تأخیر افتاده‌ است.

در راستای تلاش ترکیه، سازمان ملل، آمریکا و قطر برای راضی کردن طالبان به منظور حضور در نشست ترکیه، وزیر خارجه این کشور شب گذشته اعلام کرد که این نشست تا پس از عید فطر به تأخیر افتاده‌ است.

مولود چاووش اوغلو در پیام توییتری نوشت: در مورد افغانستان ما با قطر، آمریکا و سازمان ملل گفت‌وگو کرده‌ایم. ما تصمیم گرفتیم که نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان را پس از عید رمضان برگزار کنیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =