پاسخ کرملین به چک: درخواست با لحن آمرانه نمی پذیریم

مسکو - ایرنا - دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه درپاسخ به درخواست وزیر خارجه چک مبنی بر پذیرش دوباره همه دیپلمات های اخراج شده این کشور از مسکو گفت: درخواست با لحن آمرانه را هیچگاه نمی پذیریم.

به گزارش ایرنا  از مسکو ، پسکوف روز چهارشنبه گفت: امروز ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در پیام سالانه خود به پارلمان روسیه به بیفایده بودن گفت و گو با ما با لحن آمرانه اشاره کرد.  

جاکوب کولگانک وزیر خارجه جدید چک امروز الکساندر زموسکی سفیر روسیه در پراگ را احضار و یادداشت اعتراض دولت چک بخاطر اخراج ۲۰ دیپلمات این کشور از مسکو را به وی تسلیم کرد.   

کولگانک با بیان اینکه اخراج دیپلمات ها، فعالیت سفارت چک در مسکو را مختل کرده است،  از روسیه خواست تا ساعت ۱۲ روز پنجشنبه ۲۰ دیپلمات اخراج شده چک که روز ۱۹ ماه آوریل (دوشنبه) خاک روسیه را ترک کرده اند، دوباره بپذیرد.

وی افزود: در غیراین صورت پراگ اقدام به برابر کردن شمار کارکنان سفارتخانه های خود و روسیه خواهد کرد.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه نیز در واکنش به این اظهارات وزیر خارجه چک گفت که پراگ می تواند این اولتیماتوم را برای گفت و گو در داخل ناتو استفاده کند.

به گزارش ریانووستی، زاخارووا گفت: فردا (پنجشنبه) گفت و گو با سفیر چک در مسکو در وزارت امور خارجه روسیه ادامه خواهد یافت.

جمهوری چک روز یکشنبه ۲۹ فروردین گفت که به متحدان ناتو و اتحادیه اروپا در مورد «مداخله مشکوک» روسیه در انفجار انبار مهمات در سال ۲۰۱۴ اطلاع داده است و این موضوع در جلسه وزیران خارجه اتحادیه اروپا  مطرح خواهد شد.

وزرات خارجه روسیه نیز هشدار داد که در واکنش به اقدام جمهوری چک در رابطه با اخراج دیپلمات‌های روس، اقدامات «تلافی‌جویانه» شدیدی علیه این کشور اتخاذ خواهد کرد.

جمهوری چک روز ۲۸ فروردین اعلام کرد که ۱۸ دیپلمات روس را به اتهام «جاسوسی و دست داشتن در انفجار یک انبار مهمات نظامی در سال ۲۰۱۴ » اخراج می‌کند.

یان گاماچِک، وزیر خارجه سابق جمهوری چک، این ۱۸ دیپلمات شاغل در سفارت روسیه را عاملِ مخفی «سرویس اطلاعات خارجی» و «اداره اصلی اطلاعات فدراسیون روسیه» معرفی کرده و گفته است به این افراد ۴۸ ساعت مهلت داده شده تا خاک جمهوری چک را ترک کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha